Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

1 Milyon Dolarlık Fidye Binance Üzerinden Nakde Çevrilmiş!

Fidye yazılım saldırganları, aldıkları fidyeyi Binance üzerinden nakde çevirmiş.

Clock
Paylaş
1 Milyon Dolarlık Fidye Binance Üzerinden Nakde Çevrilmiş!

Araştırmacılar, Ryuk fidye yazılım saldırıları ile bağlantılı adreslerden 1 milyon $ değerinde Bitcoin’in Binance’deki bir cüzdan aracılığı ile taşındığına dair kanıtlar ortaya sundu.

23 Ağustos’ta Forbes tarafından yayınlanan bir habere göre araştırmacılar, FBI tarafından Ryuk fidye yazılımı kullanılarak çalındığı tahmin edilen toplamda 61 milyon $’lık işlemin, 5.7 milyon $’a tekabül eden 63 işleminden oluşan örneği incelenledi.

Birden fazla cüzdan adresinden gelen 5.7 milyon $’lık bitcoin, sonunda paraya çevirileceği Binance’e giden yoldan önce birçok cüzdana girip çıktı.

Binance cüzdanı bu ay yakın bir tarihe kadar kullanımdaydı. Ancak 22 Ağustos’ta Forbes makalesinin yayınlanmasından sadece bir gün önce, bütün cüzdan tamamen boşaltıldı.

Araştırmacılar tarafından izlenenen kalan meblağ, hala borsa dışı bir adreste tutulmakta.

Binance Security Team ise konu hakkında, bu olayın 18 aydan daha uzun bir süre önce gerçekleştiğini ve ilgili hesapların o sırada takip edilip incelendiğini açıkladı.

Dahası, çoğu kripto para biriminin değişken doğası, belirli bir tokenin illegal ya da yasal kaynaktan gelip gelmediğini bilmeyi imkansız kılar.

Binance’in kendi platformunda faaliyet gösteren bir çok müşteriye sahip olması ve bazı müşterilerin bu tür fonları P2P ile alıp satması, durumları daha da karmaşık hale getiriyor.

Binance, potansiyel olarak kötü niyetli etkinlikleri tanımlamak için çeşitli teknikleri kullanan bir dizi güvenlik aracına sahip. “Sistem, hatalı pozitif riskleri en aza indirirken, bu tür faaliyetler için en üst düzeyde ihtiyat sağlamak için sürekli iyileştiriliyor.”

Binance, borsa aracılığı ile 42 milyon doları aklamaya çalışan bir siber suçu çetesinin yakalanmasına yardımcı oldu. Ukrayna kolluk kuvvetleri ile işbirliği yapan borsa, izlenen suçluların tespit edilmesinde rol oynadı.

Ne yazık ki, büyük borsaların bu tür problemler yaşaması işten bile değil. P2P ticareti ise bu yaşanan olayları izlemeyi biraz daha karmaşık hale getirmekte.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar