Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

15’lik Hacker Grubu, 24 Milyon Dolarlık Vurgun Yapmış!

Clock
Paylaş
15’lik Hacker Grubu, 24 Milyon Dolarlık Vurgun Yapmış!

15’lik hacker grubunun 24 milyon dolarlık kripto para çaldığı iddiasıyla New York federal mahkemesinde dava açıldı.

Blockchain danışmanlık şirketi Transform Group’un kurucu ve CEO’su Michael Terpin, 2018 yılında 15 yaşında olan Ellis Pinksy liderliğinde bir hacker grubunun 24 milyon dolar değerinde kripto para çaldıkları iddiasıyla dava açtı. Federal bir yasa gereği üçlü zararlar kapsamında 71 milyon dolarlık tazminat davası açabildiği iletildi.

Terpin’in iddiasına göre genç yaşlarına rağmen grup, birçok siber suça karışmış ve milyonlarca dolarlık soygun yapmış. Yasa dışı bir şekilde telefonlara erişebildiklerini, bu sayede kimlik doğrulama mesajlarını alabildiklerini ve kripto para cüzdanlarına ulaşabildiklerini söyledi. Ayrıca grubun insanlara eziyet etmekten, onların paralarını ele geçirmekten zevk alan ve bununla övünen sosyopat teknoloji dâhilerinden oluştuğunu düşündüğünü dile getirdi.

Michael Terpin - 15'lik Hacker Grubu, 24 Milyon Dolarlık Vurgun Yapmış!

Suçlamadığı İnsan Kalmadı!

Terpin’in ifadesini doğrularcasına haber merkezi Reuters, genç hacker grubun “SIM swap” yani “SIM kart değiştirme” tekniğiyle akıllı telefonların kontrolünü ele geçirdiğini iletti. Bunun üzerine Terpin, güvenlik açığı bulunduğu ve esnek güvenliği nedeniyle ünlü telekomünikasyon şirketi AT&T hakkında da dava açtı.

15’lik hacker grubunun lideri Ellis Pinsky’ın geçmişi incelendiğinde 13 yaşında bile kripto para hırsızlığı ve hackerlık konusunda başarılı olduğu görüldü. Şikayet sebebiyle başlatılan soruşturmada ilginç bilgiler göze çarpıyor. Alınan ilk verilere göre Pinsky, kripto para dünyasındaki 100 milyon dolardan fazla kripto para hırsızlığının arkasındaki isim.

İddialara göre Terpin daha önce Pinsky’a ulaşmaya çalıştı. Ancak Pinsky’ın ona cevap olarak 2 milyon dolar değerinde bir saat ile bir miktar nakit ve kripto para gönderdiği öğrenildi. Onu direkt olarak suçla bağlantılı olarak göstermese de bu cevap Terpin için suçun apaçık itirafı demekti. Ayrıca Terpin, 2018 yılında tutuklanıp şu anda cezasını çeken ünlü hacker Nicholas Truglia’yı da 15’lik hacker grubu ile birlikte hareket ettiği gerekçesiyle suçladı. Terpin’in birlikte hareket ettiklerini düşünmesinin sebebi ise iki ismin de “SIM Swap” yani “SIM kart değişimi” ile kripto para soygunu yaptığı iddiası.

Kripto paraların yaygınlaşması ile birlikte, hackerların da ilgisini çeker oldu. Kripto para borsalarını veyahut direkt yatırımcıların cüzdanlarını hedefleyen suçlarda özellikle son yıllarda bir artış meydana geldi. Bununla birlikte yatırımcı cüzdanını veya anahtarını ne kadar korursa korusun elinde olmadan kripto para hackerlarının kurbanı olabiliyor.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar