BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

2019 DApp Raporu! TRON-EOS-Ethereum Kapışması!

Birkaç gün önce yayınlanan yıllık DApp raporunda, DApps’in Ethereum, TRON, EOS ve birçoğunun market performansı konusunda çeşitli analizleri yer alıyordu.

Yayın:

-

Birkaç gün önce yayınlanan yıllık DApp raporunda, DApps’in Ethereum, TRON, EOS ve birçoğunun market performansı konusunda çeşitli analizleri yer alıyordu. Raporda, dokuz önemli Blockchain’in yerli tokenler açısından toplam hacmin, 2018’e kıyasla 2019’da %58,5 arttığını ve 10 milyar doların üzerine çıktığı yer etmişti.

Ayrıca raporda, sözü geçen Blockchain’lerin yıl boyunca 3,26 milyardan fazla işlemi nasıl gerçekleştiği de ele alınmıştı. Bunlardan, EIDOS tek başına yaklaşık 2,4 milyar işleme katkıda bulunduğu raporda geçerken diğer 2216 aktif DApp’ın, 2019’da 872 milyon işlem yaptığı da başka bir veriydi. Aktif DApp kullanıcılarının sayısı da son bir yılda iki katına çıkarak 2018’de sadece 1,48 milyonken 2019’da 3,11 milyon kullanıcıya ulaştı. 2,77 milyondan fazla yeni kullanıcının 2019 yılında merkeziyetsiz uygulamaları kullandığını belirtti.

“2019’da eski kullanıcılardan sadece 348,000’i aktifti. Bu da tüm aktif kullanıcıların %11’ini oluşturuyor.”

Dapp.com raporu, kategoriler arasında finansal hizmetlerin 2019’da en etkileyici kullanıcı büyümesi oranına çıktığına da değindi. Kullanıcı sayısı %610 artış gerçekleşirken yıl boyunca işlem hacminde %251 artış gösterdi. Kumar kullanıcılarının sayısının da %372 oranında arttığı ve bunun da hacimde %100’lük bir artış sağladığı bildirildi.

Raporda ayrıca, DApp oyunlarına yönelik yatırımların zayıfladığı belirtildi. Blockchain oyun kullanıcı sayısındaki %162’lik bir artışa rağmen, hacimler geçen yıla göre 2018’e kıyasla yaklaşık %60 oranında düşüktü. Ayrıca raporda, en büyük altı akıllı sözleşme platformunda toplam 1445 yeni DApp’nin 690’ının Ethereum tabanlı ve 411’i TRON üzerine inşa edildiği de eklenmişti.

“Bir süre sonra Ethereum ve TRON için aktif Dapp kullanıcıları ile EOS’unkiler arasında bir uçurum meydana gelmeye başladı.”

EOS DApp’lerin yıl içinde yaklaşık 5 milyar dolarlık bir hacim ürettiği ve toplam hacmin yaklaşık %50’sini oluşturduğu ve böylece Ethereum ve TRON’un önüne geçerek birinci sıraya kurulduğu da raporda yer alıyordu. Bununla birlikte, 2019’da 1,4 milyon aktif Ethereum’un DApp kullanıcısının sadece %10’u önceki sene de aktifti.

İlginç bir şekilde, yaklaşık 1 milyon aktif TRON DApps kullanıcısının sadece %2’si platformu 2019’dan önce kullanıyordu. Buna karşılık, EOS’un eski kullanıcıları 2019’daki toplam aktif kullanıcıların %23’ünü oluşturuyordu. EOS DApp’lerin tüm platformlar arasında en yüksek etkinliği gördüğü, 493 aktif DApp’in %97’sinin aktif olarak kullanıldığı bildirildi. Steem Dapps %87 ile yıl boyunca ikinci en yüksek etkinliği gördü. Ethereum ve Neo ise %62 ile en düşük etkinliği gördü.

EOS, 2019 Kasım’a kadar en fazla aktif kullanıcı sayısı konusunda lider durumdaydı ancak ortalama günlük kullanıcı sayısı %80’den fazla düşerek TRON’a tahtını kaybetti.

“Gambling DApp, 1 milyondan fazla yeni kullanıcıya sahip olmasıyla,2018’de Ethereum’daki toplam DApp kullanıcısı miktarından daha fazla olan tek uygulama türüydü.”

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNE ÇIKAN

Ledger O Sorunu Çözemezse Sıkıntı Derken, ÇÖZDÜ!

Kripto para cüzdanı Ledger, büyük bir güvenlik açığıyla karşı karşıya geldi.

Yayın:

-

SON DAKİKA! Ledger Kullanıcılarına Kötü Haber! İFŞA OLDUNUZ!

Popüler kripto para cüzdanlarından Ledger yine bir sorunla karşı karşıya. Geçtiğimiz günlerde siber saldırıya uğradığını, müşterilerinin e-posta adresleri ile kişisel bilgilerinin maalesef ki sızdırıldığını açıklamıştı.

Üzerinden çok geçmeden Blockchain araştırmaları ile adından söz ettiren Monokh, yeni bir rapor yayınladı. Ledger’ın şu zamana dek ortaya çıkan sorunları ve sorunları ele alış şeklini kronolojik bir şekilde sıralayan Monokh, bir sorunun hâlâ çözülmediğine işaret etti. İddiaya göre sözü edilen sorun Ledger’a bildirildi lakin hâlâ çözülebilmiş değil şeklinde bir açıklama yapıldı.

Sorun cüzdan sahibinin Bitcoin Fork’larından (Litecoin, Bitcoin Cash) gönderme yaparken elindeki Bitcoin’lerin de gittiğini görememesi. Yani cüzdan sahibi Litecoin için işlem yaparken aynı zamanda Bitcoin mainnet’inin kilidini de açmış oluyor. Normal şartlar altında farklı uygulamaların da ulaşamayacağı bilgilere ulaşmasının önü açılıyor.

Sorun Çözüldü!

Kripto para topluluklarından bu sorunla ve daha önceki siber saldırı olayı ile alakalı eleştirilerin odağı olan Ledger, az önce sosyal medya platformu Twitter üzerinden yaptığı açıklamada sorunun çözüldüğünü ilan etti.

OKUMAYA DEVAM ET

ÖNE ÇIKAN

17’lik Fail: “Suçsuzum Hâkim Bey!”

Twitter hack saldırısının 17 yaşındaki beyni suçsuz olduğunu savundu.

Yayın:

-

17'lik Fail: “Suçsuzum Hâkim Bey!”

15 Temmuz gecesi tüm dünyayı sarsan Twitter siber saldırısının faili geçtiğimiz hafta yakalanmıştı. Florida’da yakalanan failin henüz reşit olmayan 17 yaşındaki Graham Ivan Clark olduğu açıklandı.

Yerel haber merkezi Tampa Bay Times’ın haberine göre, Clark’ın 30 farklı suçlamadan 200 yıla kadar hapis istemi bulunuyor. 30 farklı suçlamaya bakacak olursak da sim swap yoluyla hack işlemini gerçekleştirdiği için 17 iletişim dolandırıcılığı suçlaması, hack işlemi öncesinde ve sırasında bireysel bilgileri kullandığı için 11 kişisel bilgi kullanımı, kullandığı bilgiler ile bilgisayar veyahut elektronik cihazlara erişim sağladığı için ve son olarak da bu eylemleri yardımıyla 5 bin dolardan fazla organize dolandırıcılık bulunuyor.

Geçtiğimiz salı günü görülen ön duruşmada Clark, suçsuz olduğunu iddia etti. Ayrıca tutukluluk hâli başladığından beri Clark 725 bin dolar kefalet ile hapiste tutuluyor. Bugün (05.08.2020) tarihinde görülecek olan duruşmada kefaletin tutarında indirime gidilmesi bekleniyor.

İlerleyen duruşmalarda Clark’ın suçsuz olduğu şeklindeki savunmasına devam edip etmeyeceği bilinmiyor. Bununla birlikte Clark, suçunu kabul edip anlaşma yapma yolunu da seçebilir.

Suç Ortakları

Clark, iddialara göre dünyayı sarsan Twitter Hack saldırısında yalnız değildi. İddianameye göre 17 yaşındaki Clark, Birleşik Krallık’ta yaşayan 22 yaşındaki Nima Fazeli ve 19 yaşındaki Mason Sheppard ile internet üzerinden tanıştı. Üç kafadar 15 Temmuz gecesi herkesin bildiği küresel hack saldırısını gerçekleştirdi.

Elon Musk’tan eski Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama’ya, yeni başkanlık adayı Joe Biden’e kadar birçok ismi hedef alan saldırı yaklaşık 3 saat sürmüştü. Bu 3 saat içerisinde 117 bin dolara yakın para toplayan üç kafadarın, hemen hemen benzer suçlamalarla mahkeme salonuna girmesi bekleniyor.

OKUMAYA DEVAM ET
FTX
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.