Muhabbit

BLOCKCHAIN

2019’dan Beri Yüzde 30 Büyüyen Blockchain Sektörü!

Japon Monex Group’un Monex Crypto Bank verilerine göre Japonya’daki Blockchain sektörü, 2019’a göre %30 oranında büyüme yaşamış.

Clock
Paylaş
2019’dan Beri Yüzde 30 Büyüyen Blockchain Sektörü!

Japon Monex Group’un Monex Crypto Bank verilerine göre Japonya’daki Blockchain sektörü, 2019’a göre %30 oranında büyüme yaşamış.

Japonya’daki en büyük kripto para borsalarından biri olan Coincheck’in de sahibi olan Monex Group’un bir başka alt kuruluşu olan Monex Crypto Bank, Japonya’daki Blockchain sektörü hakkında “Blockchain Data Book 2020” adında bir çalışma yayınladı.

Çalışmada 2019 yılı Temmuz ayında Blockchain teknolojisi ile alakalı şirket sayısı 329 iken 2020 yılı Mayıs ayında bu sayının %30 artarak 430’u bulduğu ifade ediliyor. Cointelegraph’ın haberinde paylaştığı verilere göre, firmaların %64’ü direkt olarak kripto para ve Blockchain teknolojisi odaklı. Geri kalan %36 ise dolaylı olarak Blockchain teknolojisini kullanıyor.

Ayrıca toplamda 529 kripto para ve Blockchain teknolojisi ürünü mevcut. Ancak bunların bir kısmı şu an için aktif değil veyahut operasyonlarına devam etmiyor. İşlevine devam etmeyen kısım çıkarıldığında 422 aktif Blockchain ürünü kalıyor.

Bu 422 aktif Blockchain ürününün %19,2’si yani 84 ürün finansta kullanılırken %10’luk bir kesim yani 42 ürün eğlence sektöründe kullanılıyor. Geri kalan operasyon merkezleri emlak, sağlık veyahut perakende sektöründe kullanılıyor.

2637e947eb55773d989173d2d34678fd - 2019'dan Beri Yüzde 30 Büyüyen Blockchain Sektörü!

Japonya’nın kripto para dünyası ile ilgili sektörlerini sıralamamız gerekirse ilk iki sırada kripto para borsaları ve kripto para madenciliği gelir. Coincheck’in kurucu ortağı Yusuke Otsuka’ya göre üçüncü sektör olan oyun sektörü, çoktan gelişim ve kayda değer bir büyüme gösterdi.

Ayrıca Otsuka, oyun sektöründe özellikle ilgi gören bir oyundan bahsetti. Slot makinelerinde oynanan“Gacha” adı verilen oyunda kripto para kullanılıyor. Kumar sınıfına sokulup sokulmaması konusunda henüz bir açıklama bulunmadığını ve düzenleyici kurumlar ile oyun geliştiricilerinin bu konuda masaya oturması gerektiğini belirtti.

Blockchain Devi Olabilir!

Teknoloji devi Japonya’nın kripto para ve Blockchain teknolojilerinde de devleşmesi olası bir durum. Zira bunu gösteren tek çalışma Monex Crypto Bank’in çalışması değil. Tokyo merkezli Blockchain danışmanlık şirketi CryptoPie da kısa bir süre önce, Japonya’daki Blockchain teknolojisine yönelim ile alakalı bir çalışma yayınlamıştı.  CryptoPie’ın verilerine göre, hizmet verdikleri şirketlerin %57’si hâli hazırda Blockchain teknolojisini biliyor ve kullanıyordu.

Çeşitli sektörlerde Blockchain teknolojisini kullanan ve yaygınlaşmasını sağlayan Japonya’nın kripto paranın benimsenmesi konusunda ilerleme kaydettiği, eğlence sektörü ile benimsenmeyi bir kademe yukarı çıkardığı da düşünülüyor. [1]

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar