BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

2019’dan Beri Yüzde 30 Büyüyen Blockchain Sektörü!

Japon Monex Group’un Monex Crypto Bank verilerine göre Japonya’daki Blockchain sektörü, 2019’a göre %30 oranında büyüme yaşamış.

Yayın:

-

2019'dan Beri Yüzde 30 Büyüyen Blockchain Sektörü!

Japon Monex Group’un Monex Crypto Bank verilerine göre Japonya’daki Blockchain sektörü, 2019’a göre %30 oranında büyüme yaşamış.

Japonya’daki en büyük kripto para borsalarından biri olan Coincheck’in de sahibi olan Monex Group’un bir başka alt kuruluşu olan Monex Crypto Bank, Japonya’daki Blockchain sektörü hakkında “Blockchain Data Book 2020” adında bir çalışma yayınladı.

Çalışmada 2019 yılı Temmuz ayında Blockchain teknolojisi ile alakalı şirket sayısı 329 iken 2020 yılı Mayıs ayında bu sayının %30 artarak 430’u bulduğu ifade ediliyor. Cointelegraph’ın haberinde paylaştığı verilere göre, firmaların %64’ü direkt olarak kripto para ve Blockchain teknolojisi odaklı. Geri kalan %36 ise dolaylı olarak Blockchain teknolojisini kullanıyor.

Ayrıca toplamda 529 kripto para ve Blockchain teknolojisi ürünü mevcut. Ancak bunların bir kısmı şu an için aktif değil veyahut operasyonlarına devam etmiyor. İşlevine devam etmeyen kısım çıkarıldığında 422 aktif Blockchain ürünü kalıyor.

Bu 422 aktif Blockchain ürününün %19,2’si yani 84 ürün finansta kullanılırken %10’luk bir kesim yani 42 ürün eğlence sektöründe kullanılıyor. Geri kalan operasyon merkezleri emlak, sağlık veyahut perakende sektöründe kullanılıyor.

Japonya’nın kripto para dünyası ile ilgili sektörlerini sıralamamız gerekirse ilk iki sırada kripto para borsaları ve kripto para madenciliği gelir. Coincheck’in kurucu ortağı Yusuke Otsuka’ya göre üçüncü sektör olan oyun sektörü, çoktan gelişim ve kayda değer bir büyüme gösterdi.

Ayrıca Otsuka, oyun sektöründe özellikle ilgi gören bir oyundan bahsetti. Slot makinelerinde oynanan“Gacha” adı verilen oyunda kripto para kullanılıyor. Kumar sınıfına sokulup sokulmaması konusunda henüz bir açıklama bulunmadığını ve düzenleyici kurumlar ile oyun geliştiricilerinin bu konuda masaya oturması gerektiğini belirtti.

Blockchain Devi Olabilir!

Teknoloji devi Japonya’nın kripto para ve Blockchain teknolojilerinde de devleşmesi olası bir durum. Zira bunu gösteren tek çalışma Monex Crypto Bank’in çalışması değil. Tokyo merkezli Blockchain danışmanlık şirketi CryptoPie da kısa bir süre önce, Japonya’daki Blockchain teknolojisine yönelim ile alakalı bir çalışma yayınlamıştı.  CryptoPie’ın verilerine göre, hizmet verdikleri şirketlerin %57’si hâli hazırda Blockchain teknolojisini biliyor ve kullanıyordu.

Çeşitli sektörlerde Blockchain teknolojisini kullanan ve yaygınlaşmasını sağlayan Japonya’nın kripto paranın benimsenmesi konusunda ilerleme kaydettiği, eğlence sektörü ile benimsenmeyi bir kademe yukarı çıkardığı da düşünülüyor. [1]

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Bybit CEO’su Ben Zhou: Çoğu Kripto Para Borsası Savunmasız

CEO, güvenlik sorunlarına karşı yatırımcılara uyarılarda bulundu.

Yayın:

-

Kripto para borsası KuCoin’e yapılan son saldırının ardından, borsaların güvenlik sorunları tekrardan gündemdeki yerini aldı.

Borsaların güvenlik sorunları ile ilgili açıklama yapan Bybit CEO’su Ben Zhou’ya göre, piyasadaki borsaların birçoğu tasarım gereği savunmasız. Zhou merkezi bir web uygulaması olarak, borsaların aslında diğer tüm web siteleriyle aynı güvenlik sorunlarına açık olduğunu söyledi. 

Zhou, kripto para değişim sunucularının ve depolama ağlarının büyük çoğunluğunun dijital para birimlerini sıcak cüzdanlarda tuttuğunu bahsetti. Ancak bu sıcak cüzdanların düzgün ve güvenli bir şeklide korunması gerektiğini de sözlerine ekledi. Aksi takdirde bu cüzdanlardaki bakiyelerin hırsızlığa maruz kalabileceği konusunda uyarıda bulundu. Zhou, yatırımcılara, bakiyelerinin güvenliğini almaları için borsalarda tuttukları varlıklarını daha güvenli olan soğuk cüzdanlara taşımalarını çünkü bu sistemin daha güvenli olduğunu düşünüyor. Öte yandan soğuk cüzdanların tek dezavantajının da, borsalardan anında para çekme imkânının bulunmaması olduğunu söylüyor.

Zhou’ya göre, özellikle çevrimiçi çalışıyorsa, güvenliğe yatırım yapmak, bir değişim platformunun gündemindeki en yüksek önceliklerden biri olmalıdır. Gerçekleşecek saldırılarla mücadele edebilmek için, borsaların ayrıca savunmasız alanlarına daha fazla önem verip sızma testlerini sık sık kontrol etmeli ve güvenlik katmanlarını arttırmalıdır. Bunu yapmanın bir yolu olarak Zhou şu açıklamalarda bulundu:

“Bu, uygulama yaşam döngüsü yönetimi için en iyi uygulamaları uygulayarak, sızma testi için bilgili ve saygın güvenlik uzmanları ile çalışarak ve olası güvenlik açıklarını belirlemek için beyaz şapka topluluğu içinde ödül programları çalıştırarak başarılabilir.” 

Kripto para borsalarının piyasada kendini ispat etmiş, saygın güvenlik firmalarıyla birlikte çalışarak güvenlik denetimleri gerçekleştirmesi gerekmektedir. Sürekli olarak sıkıyönetim süreçleri uygulanmalı ve sıfır güven mimarisine yatırım yapılmalıdır. Sıfır güven mimarisi, hem dâhili hem de harici olarak olası veri ihlallerini önlemek için bir hizmete erişen herkes için doğrulama gerektiren bir sistemdir. 

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha Fazla Hack Haberleri İçin: Hack Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Blockchain’e İlgi Çağrısı!

Yayın:

-

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Blockchain'e İlgi Çağrısı!

Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün (26.09.2020) Gaziantep’te düzenlenen TEKNOFEST 2020’de yaptığı konuşmada kripto para dünyasını sevindiren bir noktaya değindi. Konuşmasının tamamı sosyal medya platformu Twitter üzerinden canlı olarak yayınlanan Erdoğan’ın, Blockchain teknolojisinden bahsettiği dakikalar herkesi heyecanlandırdı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının öncülüğünde düzenlenen TEKNOFEST’in Anadolu’daki ilk durağı Gaziantep oldu. İstanbul dışında yapılan ilk TEKNOFEST etkinliğinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan özellikle genç kesime seslendi. Yapay zekâ, siber güvenlik, IoT ve lider kripto para birimi Bitcoin gibi dijital para birimlerin temelini oluşturan Blockchain teknolojisinden bahsetti.

Gençlerin özellikle yenilikçi teknolojiler peşinde olması gerektiğini savunan Erdoğan, konuşmasında her yenilikçi fikrin arkasındayız mesajını verdi. Bununla birlikte TEKNOFEST’i ve Türkiye’yi kast ederek,

“Yapay zekâdan siber güvenliğe kadar her alanda çığır açacak yenilikler burada tohumlanacak. Filiz bulacak, kök ve boy verecek”

Recep Tayyip erdoğan

Ülkemiz gençlerinin teknolojinin gelişen alanlarında başarılı olmaması için hiçbir sebep olmadığını dile getiren Erdoğan, gençlere tam destek sözü verdi. TEKNOFEST’te düzenlenen yarışmalarda dereceye giren gençleri tebrik eden Erdoğan son olarak da TEKNOFEST’in kurulmasında ve bugünlere gelmesinde rol oynayan herkese teşekkürlerini iletti.

Blockchain teknolojisinin benimsenmesi açısından önemli sayılabilecek bu konuşmanın yanı sıra ülkemizde birçok alanda Blockchain hakkında konuşma ve girişim yapılmıştır. Bunlardan biri de Türkiye İş Bankası’nın sınır ötesi ödemelerde Blockchain teknolojisine güvenerek bir pilot işlem dahi yapmıştır.

Türkiye’den kripto para dünyası haberleri için; Türkiye Haberleri
Daha fazla Blockchain haberi için; Blockchain Haberleri
İş Bankası hakkında daha fazla haber için; İş Bankası Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.