Muhabbit

2020 Yılının Kazananı Kripto Paralar Oldu!

Çin’in devlet televizyonu CCTV2, 2020 yılının en iyi performans gösteren varlıkları olarak kripto paraları seçti.

2020 yılının kazananı kripto paralar

Çin medyası özellikle de devlet televizyonu olan China Central Television yani CCTV2, 2020 yılının en iyi performans gösteren varlığı olarak kripto paraları gösterdi. CCTV2’de cuma günü (25.09.2020) yayınlanan üç dakikalık haberde kripto paraların bu yıl %70 oranında büyüme gösterdiğine değinildi.

Blockchain teknolojisinin benimsenmesi için yaptığı çalışmalarla tanınan Sino Global Capital’ın CEO’su Matthew Graham, yaklaşık 3 dakika süren haberin videosunu sosyal medya platformu Twitter’da yayınladı.

https://twitter.com/mattysino/status/1309535338725998592?s=20

Haberde yer alan veriler Perşembe günü (24.09.2020) Bloomberg’te yayınlanan raporda da belirtilmişti. Verilere göre kripto paralar 2020 yılında diğer varlıkları geride bırakarak yaklaşık %70’lik bir büyüme yaşadı. Altın is sadece %26’lık bir büyüme yaşadı.

Güvenli liman yarışında en büyük rakibi olan altını geride bırakan kripto paraların yükselişi özellikle Çinli kripto para yatırımcılarını sevindirdi. Ancak bazı yatırımcılar çıkan haberi propaganda olarak yaftaladı. Dijital yuanın deneme sürecinin sona yaklaştığı ve tamamen yürürlüğe gireceği günler yaklaştığı için bir hazırlık haberi olarak görülüyor.

Çin’in haberinin yanı sıra geçtiğimiz günlerde Glassnode da benzer bir veriyle karşımıza çıkmıştı. Özellikle Bitcoin üzerine yoğunlaşan çalışmada Bitcoin’in 2017 yılından beri piyasa değerinin %50 oranında arttığından bahsediliyor. Bununla birlikte Cambridge Alternatif Finans Merkezi’ndeki araştırmacılar dünya çapında 100 milyon insanın Bitcoin ve diğer kripto varlıklara sahip olduğunu gözler önüne serdi.

Bütün bu veriler ışığında 2017 yılından bu yana Bitcoin başta olmak üzere tüm kripto para birimlerinin gittikçe benimsendikleri sonucu çıkartılabilir. Bu benimsenme daha çok insana ulaşıp kullanılmasını sağlıyor. Daha çok insanın kullanmasıyla birlikte popülerliği artan kripto paralar giderek güven sağlıyor. Bu da güvenli liman olma yarışında ezeli rakibi altını bile geride bırakacak şekilde büyümesine yol açıyor.


Son Yazılar

Exit mobile version