Muhabbit

2021 Yılı Kuzey Koreli Hackerlar İçin Vurgun Yılı Oldu!

Raporlara göre, bu saldırıların hedef önceliğini yatırım firmaları ve merkezi borsalar aldı.

kuzey kore hacker

kuzey kore hacker

Yasaklar ülkesi olarak bilinen Kuzey Kore’deki ‘hacker’lar, 2021 yılında sıkı çalışmış görünüyor.

Geçtiğimiz yıl (2021) Kuzey Koreli hackerlar, kripto para platformlarını hedef alan en az yedi büyük saldırı gerçekleştirdi. Bu vurgunlarla yaklaşık 400 milyon dolarlık kripto parayı çalmayı başardılar.

Blok zinciri veri analizi şirketi Chainalysis sunduğu raporun açıklamasında şunları söyledi:

Kuzey Koreli hackerlar, 2021’de en az yedi platformdan yaklaşık 400 milyon dolar değerinde dijital varlığı ele geçirdikleri bir vurgun yılı yaşadı.

Chainalysis ayrıca, “Bu saldırıların hedef önceliğini yatırım firmaları ve merkezi borsalar aldı” dedi. Hackerların yararlandığı güvenlik boşluklarını ise; kimlik avı tuzakları, kod açıkları ve kötü amaçlı yazılımlar oluşturdu. Özellikle fonları ele geçirdikten sonra aklamak ve örtbas etmek için çok dikkatli adımlar izlendi.


Son raporlarda görüldüğü üzere, 2021 yılı Kuzey Kore için tam bir vurgun yılı oldu. Özellikle 2020’den 2021’e kadar Kuzey Kore bağlantılı saldırılar artış gösterdi ve bu saldırılardan ele geçirilen değerlerde %40 yükselme gözlendi.

Kuzey Koreli Hackerlar, 2021’de Ethereum’a Yöneldiler

Kuzey Kore’nin Bitcoin’e (BTC) olan ilgisinin de azaldığını belirten Chainalysis raporları, ilginin Ethereum’a (ETH) kaydığını da detaylandırmakta.

2021’de çalınan fonların yalnızca %20’si Bitcoin’di, %22’si ya ERC-20 tokenleri ya da diğer altcoin’lerdi. ilk kez çalınan fonların çoğunluğunu %58 ile ETH oluşturdu.

Chainalysis yayımladığı rapora dair açıklamalarının devamında, 2021 yılında Kuzey Kore bağlantılı çalınan fonların %65’inden fazlasının mixerler aracılığıyla aklandığını belirtti. Kripto para mixerleri, hackerların gizliliklerini koruyabilmek için sık kullandığı bir yöntem. Bu yazılım sayesinde çaldıkları kripto paraları diğer kullanıcılarla karıştırabiliyor ve kimliklerini gizleyebiliyorlar.

Kuzey Koreli hackerlar 2020 yılında fonların %42’sini ve 2019 yılında da fonların %21’ini aklamak için mixer kullanmışlardı. 2021 yılı için bu oran %65′ e kadar yükseldiğine göre saldırganların gün geçtikçe daha dikkatli bir şekilde faaliyetlerine devam ettiklerini söyleyebiliriz.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version