BİZİ TAKİP EDİN

BITCOIN

CoinMarketCap Nedir? Coin Fiyat Grafiği Nereden İzlenir?

Hem yeni hem de eski yatırımcıların grafikler için sürekli ziyaret ettiği bir durak olan coinmarketcap nedir?

Yayın:

-

coinmarketcap nedir?

CoinMarketCap, Bitcoin piyasalarını gözlemleyebilmenizi sağlayan bir platformdur. Bu platform sayesinde gözlemlemek istediğiniz kripto para birimini seçerek o para biriminin anlık fiyat bilgisini, piyasa hacmini, dolaşım arzının ne kadar olduğunu veya piyasa değerini kısa süre içerisinde öğrenebilirsiniz. Coin’ler hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz ve hangi kripto para birimine yatırım yapacağınız konusunda kararsızsanız CoinMarketCap gibi platformlar sayesinde çeşitli bilgilere sahip olarak kararınızı verebilirsiniz.

CoinMarketCap platformu üzerinde 2200’ü aşkın kripto para birimi hakkında bilgi bulunmaktadır. Bu platform ABD merkezli olarak hazırlanarak piyasayı takip edebilmeyi kolaylaştırma amacı ile kurulmuştur. Şu an platformu işleten isim ise Brandon Chez’dir.

CoinMarketCap’te Bulunan Terimlerin Anlamları

CoinMarketCap, yeni yatırımcıların piyasayı kolaylıkla takip edebilmesi maksadı ile oluşturulmuştur. Piyasaya yeni dahil olduysanız burada yer alan terimlerin ne anlama geldiği hakkında da bilgi sahibi olmanız gerekir. Platform içerisinde yer alan “BTC Hakimiyeti” terimi takip etmiş olduğunuz kripto para birimi değerinin toplam piyasa değerine oranlanması sonucunda oluşturulan bir veridir. “Piyasa değeri” terimi ise para piyasasında bulunan bütün kripto paraların toplam değerini ifade eden bir terimdir.

“24s Hacim” terimi, o gün içerisinde borsalarda gerçekleştirilen alım-satım işlemlerinin ne kadar olduğunu ifade eden bir terimdir. Platform üzerinde bulunan “Kripto Para Birimleri” terimi ise CoinMarketCap’e ekli olan kripto para birimlerinin listelenmiş şeklini görebilmenizi sağlamaktadır. “Piyasalar” terimi ile de bu para birimleri satın alıp satabileceğiniz platformların listesini görürsünüz.

coinmarketcap sitesi

Coin Fiyat Grafiği Nereden İzlenir?

CoinMarketCap üzerinden coin fiyat grafiği izlemek istiyorsanız öncelikle “Kripto para birimleri” sekmesine tıklamanız gerekmektedir. Bu sekmeye tıkladığınız zaman karşınıza yaklaşık 2240 küsur kripto para birimi listelenecektir. Listelenen kripto para birimleri arasından işlem yapmak istediğiniz coinlerin üzerine tıklayarak gün içerisinde gerçekleşen fiyat değişimlerini görebilirsiniz. Platform üzerinde seçmiş olduğunuz kripto paraların spesifik bilgilerine de erişim sağlayabilmeniz mümkündür.

Fiyat grafiği hakkında bilgiye erişim sağladıktan sonra piyasa değerleri ve hacim hakkında da bilgiler görebilirsiniz. Görmüş olduğunuz bilgiler doğrultusunda hangi coin’lerin gelişmeye devam ettiğini, hangilerinin gerileme dönemine girdiğini grafikler doğrultusunda tahmin edebilirsiniz. Yatırımlarınızı bilgiler doğrultusunda yapmak istiyorsanız CoinMarketCap bunu gerçekleştirebileceğiniz platformlar arasında yer almaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BITCOIN

Yüz Tanıma Teknolojisi Bitcoin Dolandırıcılıklarının Sonu olabilir!

Gelişen yüz tanıma sistemleri, dolandırıcıların sonu olabilir!

Yayın:

-

yüz tanıma

Sanal para platformu Coincurve’in kurucu ortağı Rod Hsu, yüz tanıma teknolojisinin, Twitter ve Youtube’daki Bitcoin dolandırıcılarını önlemeye yardımcı olabileceğini söyledi.

Yaptığı bir röportajda Hsu, Bitcoin’in geri döndürülemez bir şekilde elektronik bir para birimi olduğunu ve “bu durumdan dolayı dolandırıcılar için çekici hale geldiğini” söyledi. Ancak kripto para biriminin dolandırıcılık ile elde ettiği olumsuz reklam nedeniyle, birçok kişinin Bitcoin’i benimsemesi engellenmiş olabilir.

Bitcoin’in doğası gereği, insanlar dolandırıcılığı ve Bitcoin’i eş anlamlı olarak görebilir. İster geleneksel ödeme yöntemlerinde, ister Bitcoin’de, durumu anlama ve meşruiyetini belirlemek kişiye kalmıştır. Bu durum hakkında daha fazla kamuoyu bilinci ve Bitcoin eğitimi ile bu olumsuz ilişkiyi bitirmeyi umuyoruz.

Yüz Tanıma Daha İyi Bir Kullanıcı Deneyimi Sunacaktır

Hsu, kopyalanması çok daha zor olduğu için bu sistemin Bitcoin sahtekarlıklarını ortadan kaldırmak için potansiyel bir çözüm olduğunu düşünüyor. Hsu, böyle bir sistemin “basit bir fotoğraf görüntüsünden çok daha gelişmiş” olan biyometrik teknolojiye dayandığını ekliyor:

Bir tüketicinin kimliğini sağlamak ile kalmayıp aynı zamanda bir kişinin profilini birden çok açısını referans alan bir yüz tanıma sisteminin işe yaradığını gördük. Bu teknoloji birisi başka birisinin ödeme aracını kullanmaya çalışması halinde bir zorluk katmanı olacaktır.

Yüz Tanıma Sistemlerinde Gizlilik Önplanda Olmalı

Bununla beraber, Coincurve’ün kurucu ortağı, yüz tanıma gibi sistemlerin doğrulama amacı etiğini yerine getirmesi konusunda uyarıyor.

Yüz tanımayı çevreleyen etik, rıza ve güvenliği indirgenmiş durumda. Kullanıcı, rıza ile verilerin nasıl saklandığını, paylaşıldığını, kullanıldığını ve bunlara nasıl erişildiğinin farkında olmalı. Ayrıca kullanıcı istediği zaman bu bilgileri sistemden silebileceğini de bilmeli. Söz konusu güvenlik ise, bu durum verilerin nasıl saklandığı ve güvenlik protokollerinin nasıl uygulandığı ile ilgilidir.

Hsu, uygulamanın “kullanıcı deneyiminden, sistemin mimarisine ve güvenliğine kadar” hizmetin birçok katmanını etkileyeceğinden, yüz tanıma gibi yeni nesil teknolojilerden yararlanırken hizmetin bu hususları dikkate alması gerektiğini de sözlerine eklemiş durumda.

Sizce bu tür yeni nesil güvenlik önlemleri, kripto para dolandırıcılıklarının önüne geçmek için iyi bir fikir olabilir mi?

OKUMAYA DEVAM ET

BITCOIN

Plajda Bitcoin İle Hizmet Alımı mı? Neden Olmasın!

Güney Kore’nin ünlü Busan plajlarında Bitcoin gibi kripto paralar ödeme seçeneği olarak kabul edilecek.

Yayın:

-

Güney Kore’nin kumsalları ve tatil beldeleriyle ünlü şehri Busan’da Bitcoin devri başlıyor. Bitbeat’e bağlı CIC Enterprise, ülkenin en işlek 2 plajında kripto para ödeme seçeneğini pilot olarak deneyecek.

ZDNet Kore üzerinde çıkan habere göre, ülkenin turist merkezi Busan plajlarında Haeundae Beach System’in token destekli ödeme çözümünü sağlamak için Innotech ile ortaklık kuruldu. Ortaklık sonucunda bir uygulamanın geliştirilmesi bekleniyor. Uygulama sayesinde, akıllı telefonlarda Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), MCI ve WAY ERC-20 token’ları ile birlikte plajda hizmet alımı yapılabilecek.

Şu an için sadece su sporları ile alakalı aktiviteler, can yelekleri, şemsiye ve şezlong kiralama gibi hizmetler için kullanılabilecek olan kripto para ile ödeme seçeneğinin ilerleyen zamanlarda farklı hizmetler için de kullanılması bekleniyor.

Tek Uygulamada 10 Saniyede Kripto Parayla Ödeme!

Bitbeat, uygulamalarının diğer uygulamalardan farkını da ortaya koydu. Bitbeat sözcüsü, benzer projelerde her zaman müşterilerin işlemlerini yapabilmeleri ve akabinde ödeme yapabilmeleri için farklı uygulamalara da ihtiyaç duyduğuna değindi. Ancak yeni geliştirilecek uygulamada, müşteri farklı bir uygulama indirmeye gerek kalmadan kripto para ile ödemesini yapabilecek. Üstelik işlemin QR kodu ile 10 saniyeden kısa bir sürede gerçekleşmesi bekleniyor.

“Haeundae-gu Beach System’in plajlarında kullanılan dijital para birimlerinin gerçek hayatta da yaygın olarak kullanılmasını umuyoruz. Bunun için de kripto para birimi tabanlı bir ödeme sisteminin tutunabileceği bir ortamı yaratmaya çalışacağız.”

Busan plajlarındaki yetkililer, insanların yazın keyfini çıkartması için plajlarda geçirilen zamanı kaliteli hâle getirmeye çalışıyor. Bunun için çeşitli olanaklar sağlamaya çalışan yetkililer çeşitli hizmet yelpazeleri üzerinde çalışıyor. Özellikle su sporlarında gerekli ekipmanların sağlanması konusunda çaba gösteren yetkililer, ekipmanların evden getirilmesi yerine plajdan kiralanmasını sağlamaya çalışıyor.

Bu yeni girişimin yanı sıra daha önce de Songjeong şehrinde turistler tarafından rağbet gören bir plaj benzer bir kripto para odaklı ödeme sistemi üzerinde pilot bir çalışma yürütüyor.

Güney Kore Blockchain teknolojisi ve kripto para endüstrisi için yeni çalışmalar yapmaya devam ediyor. Ülke, Blockchain teknolojisine olan ilgisini kurulacak olan Blockchain kampüsü ile kanıtlıyor. Blockchain teknolojisi ile kara yollarında da ödeme sistemi getiren Güney Kore yeni çalışmalarıyla diğer ülkelere örnek olmaya devam ediyor.

OKUMAYA DEVAM ET
FTX
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.