Muhabbit

Aave Flash Loan Etkisiyle Pazar Sıralamasını Yükseltti!

Aave, flash loan etkisi ile yükselişte!

aave

aave

Merkezsiz finans (DeFi) kredi protokolü Aave, “flash loan”ların sayısında çok ciddi bir artış yaşadı. Söz konusu “flash loan”ların günlük değeri temmuz başından bu yana %1,000’den fazla artarak 11 milyon $’dan 130 milyon $’a kadar yükseldi.

DeFi Pulse’a göre, rekor kredi ihracı, Aave’nin kilitli fonlarıyla dördüncü en büyük DeFi protokolüne yükseldiğini ve şu anda projeye bağlı olan yaklaşık 392,9 milyon $’lık sermayesi olduğunu belirtti.

Aave’nin LEND tokenının değeri de iki aydan kısa bir süre içinde yaklaşık olarak %500 değerinde arttı. LEND fiyat belirlenmesi sürecinden bu yana ilk defa değerini 0.3 $’ın üzerine yükseltti. Aave şu anda 362 milyon $’lık piyasa değeri ile 34. en büyük kripto varlığı olarak işlem görüyor.

Flash Loan’lar Aave’nin Piyasa Değerini Yükseltiyor

Aave, “flash loan”larını “DeFi’deki ilk teminatsız kredi opsiyonu” olarak tanımlamakta. Ayrıca Aave, likiditenin bir işlem bloğu içinde havuza iade edilmesi şartı ile yatırımcıların anında borç almasına olanak sağlıyor.

Krediler, kullanıcıların işlemleri gerçekleştirmek için akıllı sözleşme yoluyla talimatları dikte etmelerine olanak tanıyan arbitraj ve teminat değişiminde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. İşlemlerden elde edilen kazançlar üzerinden %0.9 komisyon alınır ve bu ücret platformun likidite sağlayıcıları arasında dağıtılır.

Eğer borçlu, kredi koşulunu karşılayamazsa “o noktaya kadar yapılan işlemleri geri almak için tüm işlem tersine çevirilir” ve Aave’nin rezerv havuzundaki güvenlik fonlarının garantisi sağlanır.

bZx’e Yapılan Flash Loan Saldırıları

Aave’nin sağladığı yeni popülerliğe rağmen, “flash loan”lar, 2018’de açık kaynaklı bankacılık protokolü Marble’ın piyasaya sürülmesinden bu yana kripto ekosisteminin bir parçası oldu.

Bununla beraber “flash loan”lar, Şubat ayında DeFi kredi platformu bZx’ten yaklaşık 1 milyon dolar dolandırılmasına sebep oldu. Bunu yapan likidite sağlayıcısı bir şekilde platformun Oracle sağlayıcısını manipüle etmiş ve indirimli bir şekilde yüzlerce token satın almış.

Kripto para borsası Coinbase, saldırının ardından analizlerinde gelecekte çok daha fazla “flash loan stili Oracle saldırısı”nın DeFi ekosistemini hedefleyeceğini söyledi. “Flash loan ve karmaşık yollarla etkileşimde bulunan birleşik DeFi protokolleri yeni bir güvenlik açığı sınıfı yaratmış durumda.

Son Yazılar

Exit mobile version