Muhabbit

AB Kara Para Aklama Otoritesi, Frankfurt’ta Genel Merkezini Kurdu!

Avrupa Birliği Konseyi ve Avrupa Parlamentosu temsilcileri, Avrupa’nın kara para aklamayla (AML) mücadelede yeni otorite merkezinin nerede olacağı konusunda anlaştılar.

Avrupa Birliği Konseyi ve Avrupa Parlamentosu temsilcileri, Avrupa’da kara para aklama ve terör finansmanıyla mücadelede yeni bir otorite oluşturma kararı aldılar. Bu otoritenin merkezi ise Almanya/ Frankfurt’da olacak. Otorite merkezi AMLA, kripto para sektörünün yanı sıra diğer alanları da doğrudan denetleyecek.

AMLA, 2025 yılında tam faaliyetle çalışacak

Dün yapılan basın açıklamasına göre, AMLA’nın kripto para sektörünü denetlemesi ve faaliyete geçmesi önümüzdeki yıl olarak planlanıyor. Otorite, kara para aklama çerçevesinde 400’den fazla personelle 2025 yılının ortalarında tam kapasiteyle çalışacak.

Ancak Avrupa Finansal İstikrar, Finansal Hizmetler ve Sermaye Piyasaları Birliği’nden sorumlu Komisyon Üyesi Mairead McGuinness, otoritenin çalışmalarına daha erken bir zamanda başlamaya hazır olduğunu açıkladı.

AMLA’nın genel merkez seçimi, AB’nin fon transferi kurallarının gözden geçirilmesine ve kripto para işlemlerinin izlenmesine olanak tanıyan bir değişikliğin ardından geldi. Ayrıca, AB son zamanlarda önemli bir yasa olan Kripto Varlıklar Piyasaları (MiCA) çerçevesini de kabul etti.

AMLA nedir?

AMLA, Avrupa Birliği’nde anti-kara para aklama faaliyetlerini denetleyen yeni bir otoritedir. AMLA’nın açılımı “Anti-Money Laundering Authority”dir. Türkçe karşılığı ise “Kara Para Aklama Karşıtı Otorite” ya da “Anti-Kara Para Aklama Otoritesi”. Bu otorite, kara para aklamayla mücadele çerçevesinde Avrupa Birliği içinde faaliyet gösteren kurumları denetler ve düzenler.

Kaynak: The Block

Son Yazılar

Exit mobile version