Muhabbit

ABD Temsilciler Meclisi, BlackRock ve MSCI’yı Çin ile İlgili Soruşturma Altına Aldı!

BlackRock ve MSCI’ın ABD sermayesini Çinli şirketlere yönlendirdiği belirtildi.

Wall Street Journal’ın haberine göre, ABD Temsilciler Meclisi Çin Komitesi (Seçilmiş Komite), varlık yönetimi devi BlackRock ve endeks sağlayıcısı MSCI’ı soruşturma altına aldı.

Komite; iki dev şirketi, Çin’in askeri ilerlemesini desteklemek ve insan hakları ihlallerine yol açmakla suçlanan şirketlere yatırım yapılmasına olanak sağlamakla suçladı. Ayrıca iddialarda BlackRock ve MSCI’ın ABD sermayesini Çinli şirketlere yönlendirdiği belirtildi.

BlackRock suçlamaları reddetti ve açıklamasında, “BlackRock, Çin’deki ve dünya genelindeki tüm yatırımlarında ABD hükümetinin yürürlükteki tüm yasalarına uymaktadır. Ortaya atılan konularla ilgili olarak komite ile doğrudan iletişim kurmaya devam edeceğiz” dedi. Ardından BlackRock hisseleri öğleden sonraki işlemlerde %0,8 düşerek, endekslerin altında performans gösterdi.

MSCI ise açıklamasında komiteden gelen soruşturmayı incelediğini söyledi.

Çin Büyükelçiliği’nden bir sözcü Reuters haber ajansına gönderdiği e-postada, “Ulusal güvenlik kavramını abartmak; ekonomik, ticari ve yatırım konularını siyasete alet etmek, piyasa ekonomisinin ve uluslararası ticaret kurallarının temel prensiplerine aykırıdır” dedi.

Bu soruşturma, ABD ve Çin arasındaki gerilimin ABD şirketleri üzerindeki yaygın etkilerinin bir başka örneğini oluşturuyor. Dünyanın en büyük iki ekonomisinin, Tayvan konusu ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgali gibi birçok hassas konuda çatıştığı biliniyor.

Seçilmiş Komite nedir?

Cumhuriyetçiler, ocak ayında Kongre’nin kontrolünü ele geçirdiklerinde, Çin ile rekabet etmenin neden önemli olduğunu anlatmak amacıyla ”Seçilmiş Komite”yi oluşturmuştu.

Seçilmiş Komite, ABD Temsilciler Meclisi’nde (House of Representatives) meclis üyeleri tarafından belirli bir amacı yerine getirmek ya da bir konuyu incelemek üzere oluşturulur. Seçilmiş Komitelerin amacı; odaklandıkları konuyu araştırmak, incelemek ve politika önerileri geliştirmektir. Bu komiteler, geçici olarak oluşturulabilir ya da sürekli olarak çalışma yapabilir.

Örneğin, “House of Representatives Select Committee on the Chinese Communist Party” ABD Temsilciler Meclisi’nde yer alan ve “Çin Komünist Partisi” (Chinese Communist Party – CCP) üzerine odaklanan “Seçilmiş Komite” anlamına gelir. ABD ve Çin arasındaki ilişkileri incelemek, detaylı ve uzmanlaşmış bir şekilde ele almak ve politika önerileri geliştirmek amacıyla oluşturulmuştur.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri için: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Son Yazılar

Exit mobile version