Muhabbit

ABD Donanması, Tıbbi Tedarik Zincirini Blockchain Teknolojisi İle İzleyecek!

Amerika Birleşik Devletleri ordusu, süreçlerini iyileştirmek için blockchain teknolojisini keşfetmeye devam ediyor.

ABD’deki Sağlık Kuruluşları Blockchain’e Yöneliyor

Amerika Birleşik Devletleri ordusu, süreçlerini iyileştirmek için blockchain teknolojisini keşfetmeye devam ediyor.

Bilindiği üzere ABD Donanması, mayıs ayında HealthNet adlı blockchain destekli bir lojistik sistemi geliştirmek için Consensus Networks ile 1,5 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladı. Nesnelerin İnterneti odaklı blok zinciri IoTeX üzerine inşa edilen proje, yarı yarıya tamamlandı ve 2022 başlarında yapılması planlanan pilot uygulaması için gün sayıyor.

Consensus Networks, HealthNet platformu üzerinden yaklaşık 700.000 denizciye gerçek zamanlı izleme ve lojistik sağlamayı hedefliyor. 

Consensus Networks’ün CEO’su ve kurucusu Nathan Miller, projenin %50’sinin tamamlandığını ve ABD Donanmasının şu ana kadar kaydedilen ilerlemeden memnun olduğunu söyledi. Miller ayrıca, donanmanın blockchain destekli HealthNet ile ilgilenen diğer ortaklarla birlikte çalışacağını da sözlerine ekledi.

Blockchain Teknolojisi Sayesinde Verim Artacak

Yapılan açıklamada, eski ve verimsiz sistemleri iyileştirmeye yönelik hazırlanan pilot program kapsamında; tıbbi lojistik, ilaç talebi, kan ürünü talebinin tahmini ve tıbbi ekipman tedariki konusunda iyileştirme yapılması planlanıyor.

Miller, tıp endüstrisinin sistemlerini blok zinciri tabanlı çözümlerle yenilemeye hazır olduğunu tahmin ederek şu açıklamada bulundu:

“Bugün Ford gibi otomobil üreticilerinin, araçlarının sağlığını sağlamak için mağazada veya yolda, tıp sektörünün insanların sağlığını izlemek ve korumak zorunda olduğundan daha iyi bir ağa sahip olduğuna inanmak zor.”

Miller, HealthNet’in donanmaya özel bir proje olmadığının altını çizdi. Tıbbi operatörlerin, teslimat süresini ve israfı azaltmak ve tıbbi tedarikçileri üreticiden hastaya kadar takip etmek için entegre bir arayüz kullanmasına yardımcı olacağını belirtti.

“Sistem, hastaların sağlıklarını takip etmeye ve ihtiyaçlarını tahmin etmeye ve onları sıralamaya yardımcı olacak. Böylece klinikleri ziyaret etmek zorunda kalmayacaklar.”

ABD ordusu daha önce de buna benzer blockchain teknolojisi destekli girişimlerde bulundu. Hatta Hava Kuvvetleri, blockchain girişimiyle sözleşme yapan ilk kurumlardan biri olarak biliniyor. ABD Donanması daha sonra Simba Chain’e güvenli bir mesajlaşma platformu geliştirmesi için 10 milyon dolar fon sağladı. Simba, kritik askeri silah parçaları için talep algılamayı sağlamak üzere blok zinciri tabanlı bir çözüm oluşturmak için 2021’de 1,5 milyon dolar daha yatırım aldı.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version