Muhabbit

ABD Hazine Bakanlığı, Rusya’daki Kripto Para Madencilik Şirketi BitRiver’a Yaptırım Uyguladı!

Bu yaptırım Rusya’nın kripto para madenciliği endüstrisine karşı daha geniş bir baskının göstergesi olabilir.

Rusya-Mining-Muhabbit

Rusya-Mining-Muhabbit

ABD Hazine Bakanlığı; bugün (20.04.2022), bir süredir yaptırımların uygulanıp uygulanmaması konusunda tartışmaların yaşandığı Rusya’nın kripto para madenciliği endüstrisini hedef aldı.

Haber IMF’nin dün (19.04.2022) bu konuda uyarıda bulunmasının hemen ardından geldi. Böylece Rusya menşeli BitRiver şirketine kripto para madencilik alanında ilk yaptırım uygulanmış oldu.

İlginizi Çekebilir: IMF, Rusya’nın Yaptırımlardan Kurtulmak için Bitcoin Madenciliğini Kullanması Konusunda Uyardı!

20 Nisan’da (bugün) ABD Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC), Rusya merkezli kripto para madenciliği şirketi BitRiver‘ı ve 10 yan kuruluşu ‘özel olarak belirlenmiş vatandaşlar’ listesine ekledi.

Rusya Madenciliğine Daha Geniş Bir Yaptırım Gelebilir

The Block haber sitesiyle paylaşılan bir bilgiye göre, bu yaptırım Rusya’nın kripto para madenciliği endüstrisine karşı daha geniş bir baskının göstergesi olabilir. Bunun dışında ABD Hazine Bakanlığı, BitRiver ile Putin rejimi arasında özel bir ilişkiden de bahsetmedi.

ABD Hazine Bakanlığı duyurusunda konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

Bu şirketler, uluslararası sanal para madencilik gücü satan geniş sunucu çiftlikleri işleterek, Rusya’nın doğal kaynaklarından para kazanmasına yardımcı oluyor.

ABD, ne kadar karmaşık olursa olsun hiçbir varlığın, Putin rejiminin yaptırımların etkisini dengelemek için bir mekanizma haline gelmemesini sağlamaya kararlıdır.

Rusya’nın Sıfır Karbon İzine Sahip İlk Madencilik Şirketi

Aslında BitRiver, 2022 Şubat ayında Rusya’nın net sıfır karbon ayak izine sahip ilk madencilik şirketi olduğunu duyurmuştu.

Amerikan-rusya-yaptırım

Tüm bunlarla beraber 2022 başlarında da Rusya’da kripto para madenciliğinin yasaklanması yönünde kararsızlıklar yaşanmıştı ve Başkan Putin tartışmalara son noktayı koyarak yerel endüstriyi savunmuştu.

Son tahminlere göre ise Rusya, ABD ve Kazakistan’dan sonra dünyanın üçüncü büyük Bitcoin madenciliği kaynağına sahip görünüyor.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version