Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $39430.8
1.54%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2161.38
3.31%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $22.22
1.32%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $229.1
0.22%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

DEFI

ABD Hazine Bakanlığından Tornado Cash’e Yaptırım!

OFAC’ın bir DeFi protokolünü hedef alan bu girişimi ABD yaptırımının ilk örneği olabilir.

Clock
Paylaş
ABD Hazine Bakanlığından Tornado Cash’e Yaptırım!

ABD Hazine Bakanlığı, kullanıcıların yaptıkları işlemlerin ayrıntılarını gizlemesine olanak tanıyan kripto para birimi mikseri (karıştırma) Tornado Cash’e yaptırım uyguladığını açıkladı.

Bakanlık, yaptığı açıklamada Tornado Cash’in siber saldırganların hack gelirlerini aklamalarına yardımcı olduğunu söyledi. Ayrıca, Yabancı Varlık Kontrol Ofisi’nin (OFAC), 8 Ağustos’taki açıklamasında, açıldığı ilk günden bugüne kadar 7 milyar dolardan fazla kripto paranın aklanması işleminde kullanılan kripto para mikseri Tornado Cash’i yaptırım listesine eklediği de bildirildi.

728×90 muhabbit - ABD Hazine Bakanlığından Tornado Cash'e Yaptırım!300x250 muhabbit - ABD Hazine Bakanlığından Tornado Cash'e Yaptırım!

Tornodo Cash ile beraber bağlantılı 44 Ethereum ve USDC cüzdanının da listeye alındığı ifade edildi ve adı geçen cüzdanlar arasında Tornado Cash’i çalıştıran akıllı sözleşme Gitcoin grands adresi ve Tornado Cash bağış cüzdanı yer alıyor.

tornado cash hacker 1200x600 - ABD Hazine Bakanlığından Tornado Cash'e Yaptırım!

OFAC İlk Kez Bir DeFi Protokolünü SDN Listesine Ekledi

SDN listesi, ABD tarafından ”Özel Belirlenmiş Uyruklu ve Engellenmiş Kişiler” listesidir. Bu liste, ABD’de faaliyet göstermek isteyen ABD’li kişilerin ve şirketlerin, bazı kuruluşlarla finansal etkileşimlerini engeller. OFAC, 2022 Mayıs ayında bir kripto para mikseri olan Blender.io’yu bu listeye eklemişti. Ancak Tornado Cash, merkeziyetsiz bir protokol olması bakımından Blender.io’dan farklıdır. OFAC’ın bir DeFi protokolünü hedef alan bu girişimi ABD yaptırımının ilk örneği olabilir.

Tornado Cash’in Ronin ve Harmony saldırılarındaki yüksek profilli korsanlarla olan ilişkisi, ABD Hazinesi’nin dikkatini ve tepkisini çekti. Bakanlık bir basın açıklamasında, Lazarus hack grubunun Tornado Cash aracılığıyla 455 milyon dolardan fazla para akladığını söyledi.

İlginizi çekebilir: Harmony Hackerları Çalınan Paraları Tornado Cash Mixer’a Yolladı

Üst düzey bir hazine yetkilisi, Tornado Cash üzerinden gerçekleşen yedi büyük hack saldırısına dikkat çekti. Ayrıca bir kripto para mikserine karşı ikinci yaptırım hareketinin olmasına rağmen, bunun son olmayacağını da sözlerine ekledi.

İlginizi çekebilir: Tornado Cash, Amerika’nın Yaptırım Listesindeki Bazı Kripto Para Adreslerini Engelleyecek!

DeFi haberleri için: DeFi Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar