Muhabbit

ABD, Kripto Para Madenciliği için Araştırma Başlattı

ABD Enerji Bilgi İdaresi (EIA) ABD’li kripto para madencilerinin elektrik kullanımını araştırmaya başlayacağını duyurdu. Enerji Bilgi İdaresi’nin, “acil durum” olarak etiketlenen veri toplama işlemleri önümüzdeki hafta başlayacak.

Enerji Bilgi İdaresi (EIA), Bitcoin’in son birkaç aydaki fiyat artışını, acil durum gerekçesinin kanıtı olarak gösterdi. EIA, ülkedeki kripto para madencilerinin enerji kullanımı hakkında kamuoyunun da yorumunu almak istiyor.

EIA Yöneticisi Joe DeCarolis, “ABD’deki kripto para madenciliği faaliyetlerinin enerji üzerindeki etkilerini analiz etmeye ve yazmaya devam etmeyi planlıyoruz. Özellikle kripto para madenciliği için enerji talebinin nasıl geliştiğine odaklanacağız, yüksek büyüme gösteren coğrafi alanları belirleyeceğiz ve kripto para madenciliği talebini karşılamak için kullanılan elektrik kaynaklarını ölçeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Bitcoin Fiyatı Arttıkça, Bitcoin Madenciliğine Teşvik Artıyor

EIA, acil durum başlığını şöyle açıklıyor: “Kanıt olarak, bitcoin fiyatı son üç ayda yaklaşık yüzde 50 arttı ve daha yüksek fiyatlar daha fazla kripto madenciliğini teşvik ediyor, bu da elektrik tüketimini artırıyor.”

EIA ayrıca, ABD’nin orta kesimlerinin büyük bir kısmının, şu anda çok mevsimsel olarak çok soğuk olduğunu ve bunun da elektrik talebine yol açtığını belirtti. EIA, ABD’de kripto para madenciliğine karşı artan bir talep olduğunu söyledi. Bu durumda elektrik enerjisi piyasalarında da belirsizlik yaşandığını ve tüketici fiyatlarının etkilendiğini sözlerine ekledi.

Ancak, Bitcoin madencisi Riot Platforms‘un Araştırma Başkan Yardımcısı Pierre Rochard, EIA’nın değerlendirmesine karşı çıktı. Kripto para madenciliğinin elektrik şebekeleri üzerindeki etkisinin araştırıldığı bir rapordan bahsetti.

“Bilim açık, uzmanlar Bitcoin’in talep-tepki sayesinde şebekeyi istikrara kavuşturduğu konusunda hemfikir. Veri toplamak için acil bir durum yok.”

Pierre Rochard

Kaynak: The Block

Son Yazılar

Exit mobile version