Muhabbit

ABD Senatörleri Kripto Para Düzenlemesi Üzerine Çalışıyor!

İki ABD Senatörü, kripto para endüstrisinin nasıl düzenlenmesi gerektiğine dair bir taslak üzerinde birlikte çalışıyorlar.

ABD Kripto Para Tasarısı Genel

ABD Kripto Para Tasarısı Genel

ABD Senatörleri Kirsten Gillibrand ve Cynthia Lummis, 24 Mart 2022 Perşembe günü Politico Live etkinliğinde kripto para endüstrisinin nasıl düzenlenmesi gerektiğine dair bir taslak üzerine birlikte çalışıyorlar.

Senatör Gillibrand konuyu şu şekilde açıkladı:

Yaptığımız iş, bu endüstrinin farklı yönlerini ele alan çok yoğun bir inceleme olacak.

Hazırlanan taslağın bazı tarafları Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) altında düzenlenecek, bazı tarafları ise Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) altında düzenlenecek.

Kripto paralarla ilgili her konuyu ele almak isteyen senatörler, bu konuyla ilgili geri bildirimleri de değerlendirdiğini söyledi.

Gillibrand, sözlerine şu şekilde devam etti:

Tüm senatörler, düzenleyiciler ve endüstri uzmanlarının bu yasama sürecinin bir parçası olması için çaba göstermesi gerekiyor.

Senatör Lummis’e CFTC’nin yeni kripto para düzenlemesi altında büyük bir rolü olup olmayacağı soruldu. Senatör şu şekilde cevap verdi:

Bu sorunun cevabı kesinlikle evet. Özellikle Bitcoin ve Ethereum’a baktığınızda, bu varlıkların emtia olduğu çok açık.

CFTC kripto paraları düzenlemede kilit bir role sahip olacağından Lummis, SEC’in de bu alanda büyük bir rolü olacağını söyledi ve sözlerine şu şekilde devam etti:

Bu konuda Senatör Gillibrand ile çalışmaktan çok mutluyum çünkü o CFTC üzerinde yargı yetkisine sahip ve Tarım Komitesinde yer alıyor.

Bununla birlikte, Wyoming’den Bitcoin yanlısı senatör, şu anda 18.000’den fazla kripto para biriminin hepsinin emtia olmadığını açıkladı ve sözlerini şu şekilde devam etti:

1940’lardan beri kullanılan, neyin menkul kıymet ve neyin emtia olduğunu tanımlamaya yardımcı olan eski Howey Testini kullanmaya devam edeceğiz.

Stablecoin tokenları ve merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC’ler) de düzenlemede ele alınacağından bahsediliyor.

Senatör Gillibrand, sözlerine şu şekilde devam etti:

Senatör Lummis ve benim sahip olduğumuz hedeflerin çoğu aynı. Güvenlik gibi önemli konulara değinmek istiyoruz. Tüketicinin korunmasını ele almak istiyoruz. Piyasalar için daha iyi bir ortam yaratmak istiyoruz.

Düzenlemeler Ne Zaman Yasalaşıcak ?

Tasarının ne zaman sunulacağı ise merak konusu oldu. 2022 yılında geçme ihtimalinin olup olmadığı konusunda Senatör Gillibrand, kendisinin ve Senatör Lummis’in önümüzdeki birkaç hafta boyunca tasarı üzerinde çalışmaya devam edeceklerini söyledi ve sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

En azından bu düzenleyici taslağın sahip olabileceği zorlukların çoğunu öngörebildiğimizden emin olmak için bilir kişilerden gelen geri bildirimleri dinlemeye devam ediyoruz.

Süreç, şimdilik son derece verimli ve yararlı geçiyor. Önümüzdeki haftalarda bu tasarıyı tanıtacağımızı düşünüyorum ve belki de yılın sonunda oylama alabileceğimizi düşünüyorum.

Senatör Lummis, ise sözlerine şu şekilde bitirdi:

Bu tasarı muhtemelen tek parça halinde sunulacak. Ancak ayrı konuları ele almak için beş veya altı parçaya da bölünebilir.

Bu tasarı konusunda gerçekten iyimserim. Kripto paralarla alakalı yasayı çıkarmayı dört gözle bekliyorum.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz

Son Yazılar

Exit mobile version