Muhabbit

ABD Senatörlerinin, Kongreye Sunduğu Kripto Paralarla İlgili Yasa Tasarısında Neler Var?

Mevzuat, dijital varlıklarla ilgili en büyük sorunları çözmeye çalışıyor.

Dijital varlıkların ABD’deki kullanımıyla ilgili bazı düzenlemelerin gerekliliğine inanan ABD’li Senatörler Cynthia Lummis ve Kirsten Gillibrand kongreye geniş kapsamlı ve iki taraflı bir kripto varlık yasa tasarısı sundu.

Mevzuat, dijital varlıklarla ilgili en büyük sorunları çözmeye çalışıyor. Söz konusu mevzuatta, 200 doların altındaki işlemlerde vergi yükümlüğünün olmaması en çok dikkat çeken maddelerden biri oldu. Aynı zamanda beklendiği gibi Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonuna (CFTC) yeni sorumluluklar verilerek yetki alanı daha çok genişletildi.

Bu tasarıyla; stablecoinler, küçük ödemeler üzerindeki vergiler ve düzenleyicilerin yetki alanlarının genişletilmesi gibi sorunlara değinilerek, gelişen finans sektörünün olgunlaşmasını engelleyen belirsizliklerin çözülmesi hedefleniyor.

TerraUSD Çöküşü Kripto Para Mevzuatının Hazırlanmasını Hızlandırdı

Geçtiğimiz ay yaşanan TerraUSD & LUNA çöküşünden sonra stablecoinlere olan güvenin giderek azalması ve ardından yaşanan kripto para piyasasındaki büyük düşüş ABD’li senatörleri bu yasa tasarısını hazırlamaya yönlendirdi. Tüm stablecoin ihraççılarının rezervlerini ve ellerindeki varlıkları detaylı olarak açıklamaları, aynı zamanda yeterli likidite sağlama zorunluluğu mevzuatta öne çıkan diğer maddelerden.

Senatörler Yasa Tasarısının Düzenleyici Bir Çerçeve Oluşturacağını Söylüyor

Senatör Cynthia Lummis yaptığı açıklamada, söz konusu yasa tasarısının dijital varlık piyasalarını denetleyen kurumlar için netlik sağlayacağını ve stablecoinler için düzenleyici bir çerçeve oluşturacağını belirtti. Yasa tasarısı kabul edilirse, kripto para borsalarının iflas etmesi riski karşısında mağdur olan müşterilere ne olacağı yasal bir netlik kazanacak. Tüm bunlara ek olarak, kripto para madencileri de çıkardıkları kripto parayı fiat (itibari) paraya çevirene kadar gelir vergisinden muaf olacaklar.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version