Muhabbit

SON DAKİKA

ABD’ye İadesi Onaylanan John McAfee, İspanya’da Tutuklu Bulunduğu Hapishanede İntihar Etti!

Clock
Paylaş
ABD’ye İadesi Onaylanan John McAfee, İspanya’da Tutuklu Bulunduğu Hapishanede İntihar Etti!

İspanyol medyası, kendi adını taşıyan antivirüs yazılımı şirketinin kurucusu ve kripto para destekçisi John McAfee‘nin ölü bulunduğunu bildirdi.

İspanyol mahkemesinin kararı gereğince McAfee’nin, vergi kaçakçılığı suçlamasıyla ABD’ye iade edilmesi bekleniyordu. İspanyol gazeteleri El Pais ve El Mundo tarafından yayımlanan son dakika haberlerine göre, McAfee’nin hapishanedeki hücresinde ölü bulunduğu ve onu hayata döndürme çabalarının başarısız olduğu bildiriliyor. Ölüm nedeni resmi olarak doğrulanmayan yetmiş beş yaşındaki McAfee’nin intihar ettiği söyleniyor.

Ekim ayında tutuklanan ve uzun süredir vergi kaçırma suçlamaları ile İspanyada tutuklu bulunan McAfee’nin, İspanya Yüksek Mahkemesi tarafından, ABD’nin iade talebinin onaylandığı açıklanmıştı.

Türkiye’ye Gelecekti

Kripto paralarla ilgili yaptığı tartışmalı paylaşımları ile bilinen McAfee, 3 Ekim 2020’de Türkiye uçağına binmek üzereyken El Prat havaalanında tutuklandı. Tutuklama, McAfee’yi kripto para ticareti gibi faaliyetlerden elde ettiği iddia edilen kazançlardan, milyonlarca dolar vergi kaçırmakla suçlayan ABD adaletinin talebi üzerine gelmişti.

Çıkan haberler ünlü yazılımcının intihar ettiği üzerine yapılsa da McAfee, 2019’da Epstein’ın hapishanede intihar ettiği dönemde bunun intihar olmadığını ve kendisinin de intihar ettiği duyulursa inanılmamasını istemişti, hatta bunun için bir meme token dahi çıkarmıştı.

John McAfee Kimdir?

John Mcafee 1945 yılında İngiltere’de hayata gözlerini açtı. 1960’ların sonunda delikli kart sistemlerini kodlayan bir şirkette çalışmaya başlayan McAfee bu işin kendisine erken programlama dilinin temellerini öğrettiğini söylüyor. McAfee, 70’li yıllarda Silikon Vadisi’ne gitti. 

Nasa’nın Uzay Araştırmaları Enstitüsü de dahil olmak üzere birçok teknoloji şirketinde iş yaptı. 1980’li yıllarda McAfee, Lockheed’de çalışıyordu. O zamanlar bilgisayarlar hala yeni sayılırdı. 1986 tarihinde ise ilk bilgisayar virüsü geliştirildi.

Kripto paralar ile ilgilenmeye başlayan McAfee, kendi gizlilik odaklı kripto para birimini geliştireceğini açıklamıştı. Ghost projesi, Proof-of-Stake algoritması ile çalışıyordu ve McAfeeDex ile desteklenecekti. Fakat projenin hayata geçmesinden kısa bir süre sonra, McAfee projeden ayrıldığını açıkladı. Bunun dışında ara sıra kripto para piyasasına attığı iddialar ile piyasayı sarsan McAfee, son açıklamalarında Bitcoin’in yaratıcısını tanıdığını iddia etmişti. Satoshi’nin kimliğini açıklamayan McAfee, sadece ”projenin Whitepaper’ını okursanız Satoshi’nin İngiliz olduğunu anlarsınız” açıklamasını yapmıştı.

Telegram kanalımıza katılmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar