Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $41990.99
-4.01%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2233
-4.79%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $35.11
8.00%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $231.9
-3.21%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

Abhazya’da Yasağa Rağmen Madencilik Faaliyetleri Artışta!

2018 yılında madencilik aktivitelerinin yasaklanmasına rağmen madencilik cihazlarının ülkeye girişinde ve kripto para madenciliği aktivitelerinde büyük artış yaşanıyor.

Clock
Paylaş
Abhazya’da Yasağa Rağmen Madencilik Faaliyetleri Artışta!

Abhazya Özek Cumhuriyeti madencilik tarafında hareketli bir dönem yaşıyor.

2018 yılında madencilik aktivitelerinin yasaklanmasına rağmen madencilik cihazlarının ülkeye girişinde ve kripto para madenciliği aktivitelerinde büyük artış yaşanıyor.

Devlet kurumlarından gelen verilere göre geçtiğimiz altı ay içerisinde 589.000 $ değerinde madencilik ekipmanı sınırdan ülkeye giriş yapmış durumda.

728×90 muhabbit - Abhazya'da Yasağa Rağmen Madencilik Faaliyetleri Artışta!300x250 muhabbit - Abhazya'da Yasağa Rağmen Madencilik Faaliyetleri Artışta!

Nuzhnaya Gazetesi’ne göre ülkeye madencilik ekipmanı sokmak yasak değil, ancak madencilik yapmak yasak. İthalat yapan kişi veya kurumlar cihazların değerinin yüzde 1’i kadar direkt vergi yüzde 10’u kadar da Katma Değer Vergisi (VAT) ödemek zorunda.

Yapılan açıklamalara göre Abhazya hükümeti son 6 ayda ülkeye sokulan madencilik cihazlarında alınan vergilerden 84.100 $ vergi elde etmiş durumda.

Ulusal Vergi Komitesi’nin başındaki isim olan Guram Inapshba, ülkenin bilerek madencilik ekipmanlarının ithalatının yasaklamadıklarını, bu sayede madencilik yapan kişileri yakalamayı hedeflediklerini açıkladı.

Ülkeye getirilen cihazların yabancı yatırımcılar tarafından getirilmediğini açıklayan Inapshba, ithalatı gerçekleştirerek madencilik aktivitelerine girişen kişilerin Abhazya vatandaşı olduğunun da altını çizdi.

2018 yılının aralık ayında madecilik aktivitelerini yasaklayan Abhazya Hükümeti, sebep olarak ise ülkedeki elektrik kaynaklarının azlığını göstermişti.

Madencilik için kullanılan elektriğe ihtiyacımız var.

Önceliklerinin vatandaşlarına elektrik hizmeti sağlamak olduğunu belirten Inapshba, ülkede madencilik yapmanın yasal olmadığının tekrar ve tekrar altını çizdi.

Geçtiğimiz günlerde Venezuela hükümeti Bitmain tarafından üretilen 315 madencilik cihazına el koyduğunu duyurmuştu. Cihazların gerçek sahipleri ise cihazları hiç kullanmadıklarını, bu duruma rağmen hükümetin haksız yere cihazla el koyduğunu açıklamıştı.

Madencilik aktivitelerinin bazı ülkelerde yasak olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar