Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $44239.68
1.65%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2363.31
-0.89%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $31.52
16.61%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $243.7
3.04%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Abu Dabi Finansal Düzenleyicisi, Dijital Varlık Düzenlemesi İle İlgili Yeni Yönergeler Yayımladı!

Clock
Paylaş
Abu Dabi Finansal Düzenleyicisi, Dijital Varlık Düzenlemesi İle İlgili Yeni Yönergeler Yayımladı!

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli bir finans merkezi olan Abu Dhabi Global Market (ADGM), dijital varlık düzenlemesi ve denetimi için yeni yönergeler açıkladı.

Finansal Hizmetler Düzenleme Kurumu (FSRA) tarafından açıklanan yönergeler, BAE içindeki ve dışındaki benzer düşünen düzenleyici kurumlarla etkileşimi desteklemeyi amaçlıyor.

728×90 muhabbit - Abu Dabi Finansal Düzenleyicisi, Dijital Varlık Düzenlemesi İle İlgili Yeni Yönergeler Yayımladı!300x250 muhabbit - Abu Dabi Finansal Düzenleyicisi, Dijital Varlık Düzenlemesi İle İlgili Yeni Yönergeler Yayımladı!

Yasal olarak bağlayıcı olmasa da FSRA’ya göre bu yönerge, kripto para alanına ait düzenleme çalışmalarının tamamlayıcısı olarak tanımlanıyor. Düzenleyiciye göre, yönerge kapsamında belirlenen altı adet ilke, potansiyel olarak yetki alanları arasında düzenleyici uyumun temelini oluşturuyor.

FSRA’nın bu alanda yayımladığı yeni yönergelerin aynı zamanda düzenlemeyle ilgili alanlarda düzenleyicinin risk duyarlılığını da gösterdiği belirtiliyor.

“Her ilke; FSRA’nın düzenleme, yetkilendirme, mali suç, denetim, uygulama ve uluslararası iş birliği alanlarındaki risk duyarlılığının bir beyanıdır. Bütünsel olarak bakıldığında, bu beklentiler ekosistemimize olan güven, risk duyarlılığı, müşteri koruması ve yeni girenleri çekmek arasında uygun dengeyi sağlayacak şekilde ayarlanıyor.”

FSRA tarafından dijital varlıkları düzenlemeye yönelik hazırlanan bu yönergede yer alan ilk maddede, sağlam ve şeffaf bir riske dayalı düzenleyici çerçeve oluşturulması çağrısında bulunuluyor. 

“Böyle bir çerçeve, bir yandan VA’ları (dijital varlıklar) daha geniş dijital varlık evreninde metalar olarak tanımlayan net bir sınıflandırma getirmeli. Ayrıca, ADGM içinde VA’ları kullanan düzenlenmiş faaliyetlerde bulunan kuruluşlar lisanslanmalı.”

Öte yandan, aynı çerçevede lisanslı dijital varlıklara, ADGM içindeki diğer lisanslı kuruluşlarla aynı düzenleyici statü verilmesi de yer alıyor.

BAE Genel Muhabbit - Abu Dabi Finansal Düzenleyicisi, Dijital Varlık Düzenlemesi İle İlgili Yeni Yönergeler Yayımladı!

Kara Para Aklamanın Önlenmesi İsteniyor

Yönergedeki ikinci ilkede ise, yetkilendirme verilirken yüksek standartların korunmasının gerekli olduğu belirtiliyor. Bu gelişmeler neticesinde FSRA’nın, mali suçların ve kara para aklamanın önlenmesinin, dijital varlıkların düzenlenmesine rehberlik etmesi gereken bir diğer önemli faktör olduğu iddia ediliyor. 

Son olarak bir diğer ilkede ise lisanslı kuruluşların düzenlemeleri ihlal etmesi durumunda, bu durumun detaylı araştırılması ve gerekli işlemlerin, düzenleyicilere rehberlik etmesi gerektiği belirtiliyor.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar