Muhabbit

BLOCKCHAIN

Afrika’da Kripto Benimsenmesi Düzenleyici Endişelerini Getirdi!

Afrika’da kripto para birimleri oldukça sevilmiş.

Clock
Paylaş
Afrika’da Kripto Benimsenmesi Düzenleyici Endişelerini Getirdi!

Bu yıl Afrika’da kripto para birimlerinin benimsenmesinde yaşanan hızlı artışın ardından, Afrika’da blockchain teknolojisinin hızlanan büyümesi, kısıtlayıcı düzenlemelerin olası uygulamaları ile ilgili endişeleri artırdı.

Afrika, bu yıl üçte uca kripto ticareti için merkez haline geldi. Nijerya ve Kenya, Chainalysis kripto benimseme endeksinde ilk 8 ülke arasında yer aldı.

Kripto ödemeleri, kıtanın birçok yerinde ortak bir özellik haline geldi. Bununla beraber işletmelerin ve bireylerin hızlı, düşük maliyetli işlemler yapmasına izin vererek, bankalara sahip olmayan toplulukların bazılarında üretkenliği artırdı.

Ancak son zamanlarda Afrika’da, mali düzenleyicilerinin tepkisine ilişkin endişeler boy göstermeye başladı. Zor durumdaki ekonomilerde kripto para biriminin kullanılması, hükümetler ve özel finans kurumları için doğrudan bir tehdit oluşturabilir. Vatandaşların çoğu ise, kısa vadeli bir genel yasak olasılığından korkmakta.

Birçok ülke, bu durumu geleneksel yöntemlerden daha ucuz ve hızlı hale getirdiğinden dolayı, havale ve sınır ötesi ödemeler için kripto para birimlerine güveniyor. Ülkeler arasında serbestçe hareket eden dijital varlıklar üzerindeki herhangi bir kısıtlama, yalnızca kıtadaki inovasyonu engellemekle kalmaz, aynı zamanda işlemleri için birincil araç olarak kripto para birimlerine güvenen birçok kişinin günlük hayatını ciddi bir biçimde etkileyebilir.

Afrika’da Neler Oluyor?

Bölgedeki artan kripto alım satım hacimleri ve faaliyet ışığında, düzenleyiciler durumu izliyor ve ani müdehalelerle durumu kontrol altına almak isteyebiliyor. Bununla beraber, birçok Afrikalı milletvekili, bu konuda birbirleri ile çelişen fikirlere sahip.

Tüketicilerin korunmasını sağlamak gündemde en üst sıralarda yer alıyor, ancak bu gelişen yeni endüstrinin devam eden gelişimini engelleyebilecek herhangi bir kısıtlamayı yapmaya niyetli bir grup politikacı da mevcut.

Nisan ayında, Güney Afrikalı düzenleyicilerin dijital varlıkları lisanslaması ve düzenlenmesi konusunda sağlam bir duruş sergilemesini sağlayacak bir önerinin ardından, tüm kripto para birimlerini ve dijital varlıkları ticarete konu olan menkul kıymetler olarak kabul edecek olan Nijerya SEC tarafından önerilen yeni kararlar dolayısıyla, Afrika’da bir heyecan hakim.

Kısa vadeli bir düzenleme kripto kullanıcıları için sorunlu olabilir. Fakat politikacıların olumlu tepkisi, Afrika’da kripto para biriminin daha fazla benimsenmesini kolaylaştırabilir.

Daha fazla kripto para haberleri için: Kripto Para Haberleri

Daha fazla borsa haberleri için: Borsa Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar