Muhabbit

BLOCKCHAIN

Akon Kenya’da Blockchain Merkezi Kuruyor!

Clock
Paylaş
Akon Kenya’da Blockchain Merkezi Kuruyor!

Ünlü Afro-Amerikan müzisyen bildiğiniz üzere büyük bir blockchain destekçisi. Akon bu sene Kenya’da bir blockchain merkezi kurarak desteğini arttıracak.

“Kenyan Opportunity Hub” olarak isimlendirilen girişim, blockchain ve yapay zeka eğitimine teşvik amaçlı kurulacak. Ayrıca Akon, Kenya vatandaşlarına istihdam sağlamayı umuyor.

Akoin ve Effect.AI İşbirliği

Akon’un blockchain girişimi Akoin ve EOSIO destekli Effect.AI’nın ortaklığı ile oluşturulacak olan merkez, 2020’nin son çeyreğinde faaliyete geçecek. Ayrıca proje, Akon Vakfı tarafından destekleniyor.

Kenyan Opportunity Hub, Akon’un kurmak istediği blockchain merkezlerinin ilki sıfatını taşıyacak. Bu merkezlerde, insanlar AI ve blockchain ile ilgili eğitime ve çevrimiçi çalışmalara erişebilecek.

Ortak bir duyuruya göre merkezin, ABD menşeli KE International tarafından yürütülen proje şehrinin yakınlarında olması bekleniyor. Bu hamle ile birlikte proje, tıp alanında çok daha fazla iş olanağı yaratmak istiyor.

Effect.AI Benzer Bir Projeyi Yürütüyor

Effect.AI’nın halihazırda işlettiği bir merkez var. Rustavi, Gürcistan’da yer alan bu merkez, tıpkı Kenyan Opportunity Hub gibi işletilmekte.

2019 yılında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ile ortaklaşa bir şekilde başlatılan girişim, sektörde iş fırsatlarını arttırmayı ve teknoloji bilgilerini geliştirmeyi amaçlıyor. Merkezi, Hollanda’da bulunan Effect.AI projesi, EOS blockchaininde çalışan merkezsiz bir AI ağı olarak nitelendiriliyor.

Akon’un Kripto Planları

Kenyan Blockchain Hub’ının kurulma haberi, Akon’un Senegal’de bir kripto şehri inşa etmek için sözleşme imzalamasından hemen sonra geliyor. Proje temel olarak, vatandaşlarına %100 kripto tabanlı bir şehir garantisi veriyor.

Akon’un Afrika kıtasında blockchain teknolojisi yardımı ile yaptığı girişimler, uzun süredir devam eden Afrika Kripto Devrimi’nin bir parçası. Akon, Afrika’da kripto şehirler ve merkezler kurma planlarının yanı sıra, Afrika’da para birimi olarak kullanılan cep telefonu kontörlerinin tokenize ticaretini sağlamak amacı ile kendi kripto para birimini çıkartmayı düşünüyor.

Akoin olarak isimlendirilen token, Stellar Lumens blockchaini üzerinde yayınlanacak. İşlevsel token, Akoin ağındaki kripto, itibari ve cep telefonu kontörleri arasında yaşanan swap işlemlerini güçlendirecek.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar