BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

Akon Kenya’da Blockchain Merkezi Kuruyor!

Yayın:

-

Ünlü Afro-Amerikan müzisyen bildiğiniz üzere büyük bir blockchain destekçisi. Akon bu sene Kenya’da bir blockchain merkezi kurarak desteğini arttıracak.

“Kenyan Opportunity Hub” olarak isimlendirilen girişim, blockchain ve yapay zeka eğitimine teşvik amaçlı kurulacak. Ayrıca Akon, Kenya vatandaşlarına istihdam sağlamayı umuyor.

Akoin ve Effect.AI İşbirliği

Akon’un blockchain girişimi Akoin ve EOSIO destekli Effect.AI’nın ortaklığı ile oluşturulacak olan merkez, 2020’nin son çeyreğinde faaliyete geçecek. Ayrıca proje, Akon Vakfı tarafından destekleniyor.

Kenyan Opportunity Hub, Akon’un kurmak istediği blockchain merkezlerinin ilki sıfatını taşıyacak. Bu merkezlerde, insanlar AI ve blockchain ile ilgili eğitime ve çevrimiçi çalışmalara erişebilecek.

Ortak bir duyuruya göre merkezin, ABD menşeli KE International tarafından yürütülen proje şehrinin yakınlarında olması bekleniyor. Bu hamle ile birlikte proje, tıp alanında çok daha fazla iş olanağı yaratmak istiyor.

Effect.AI Benzer Bir Projeyi Yürütüyor

Effect.AI’nın halihazırda işlettiği bir merkez var. Rustavi, Gürcistan’da yer alan bu merkez, tıpkı Kenyan Opportunity Hub gibi işletilmekte.

2019 yılında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ile ortaklaşa bir şekilde başlatılan girişim, sektörde iş fırsatlarını arttırmayı ve teknoloji bilgilerini geliştirmeyi amaçlıyor. Merkezi, Hollanda’da bulunan Effect.AI projesi, EOS blockchaininde çalışan merkezsiz bir AI ağı olarak nitelendiriliyor.

Akon’un Kripto Planları

Kenyan Blockchain Hub’ının kurulma haberi, Akon’un Senegal’de bir kripto şehri inşa etmek için sözleşme imzalamasından hemen sonra geliyor. Proje temel olarak, vatandaşlarına %100 kripto tabanlı bir şehir garantisi veriyor.

Akon’un Afrika kıtasında blockchain teknolojisi yardımı ile yaptığı girişimler, uzun süredir devam eden Afrika Kripto Devrimi’nin bir parçası. Akon, Afrika’da kripto şehirler ve merkezler kurma planlarının yanı sıra, Afrika’da para birimi olarak kullanılan cep telefonu kontörlerinin tokenize ticaretini sağlamak amacı ile kendi kripto para birimini çıkartmayı düşünüyor.

Akoin olarak isimlendirilen token, Stellar Lumens blockchaini üzerinde yayınlanacak. İşlevsel token, Akoin ağındaki kripto, itibari ve cep telefonu kontörleri arasında yaşanan swap işlemlerini güçlendirecek.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Çin’in Ulusal Blockchain Ağının İnternet Sitesi Açıldı!

Çin’in ulusal projesi, global web sitesine kavuştu!

Yayın:

-

Ulusal

Çin’in ülke çapındaki ulusal blockchain projesi (BSN), kısa bir süre önce resmi internet sitesine kavuştu.

10 Ağustos tarihinde yayına giren yeni BSN internet sitesi, küresel geliştiricilerin projeye katkıda bulunmasına yardımcı olmayı amaçlıyor.

Altı İzinsiz Blockchain Ağı ile Entegrasyon

Yerel bir özel şirket olan Red Data Technology’nin sahibi ve BSN’in kurucu üyesi olan He Yifan, yaptığı açıklamada yeni internet sitesinin BSN hizmetlerini ve halka açık blockchain hizmetlerini portal üzerinde kullanılmasına izin verdiğini söyledi.

Yeni küresel projenin bir parçası olarak BSN artık Ethereum, EOS, Nervos, Tezos, NEO ve IRISnet dahil olmak üzere altı halka açık blockchainin canlı entegrasyonunu sunuyor. Bu, geliştiricilerin DApps oluşturmalarına ve denizaşırı BSN veri merkezlerinde veri depolama ve bant genişliği aracılığıyla nodeların çalıştırılmasına olanak sağlayacak.

Google ve AWS, BSN’nin Başlıca Ortaklarından

İnternet sitesine göre, BSN projesi Ekim 2020’de IRITA interchain hizmet merkezi ve merkezi olmayan Chainlink aracılığı ile “Zincirler Arası İletişim Merkezi’ni” başlatmayı planlıyor.

Ek olarak yeni internet sitesinde BSN ortakları olarak bir dizi büyük küresel teknoloji ve blockchain şirketi yer almakta. Google ve Amason Web Hizmetler, bulut hizmet sağlayıcısı olarak listelenirken, Hyperledger izinli bir blockchain tedarikçisi olarak belirtilmiş. “BSN’in fikrini ve vizyonunu gerçekten beğendikleri için birçok büyük bulut hizmeti sağlayıcısından destek aldık” diye bir açıklama yapıldı.

İlk olarak Ekim 2019’da pilot uygulamaya tabii tutulan Çin’in ulusal BSN ağı, başlangıçta küçük ve orta ölçekli işletmelerin izin verilen blockchainleri üzerinde blockchain uygulamaları oluşturmasına ve dağıtmasına yardımcı olmak için konumlandırılmış. Program küresel ticari kullanım için Nisan 2020de resmi olarak başlatıldı. Programın bir diğer özelliği ise Çin hükümetinin desteği ile geliştirilmesidir.

OKUMAYA DEVAM ET

BITCOIN

Yüz Tanıma Teknolojisi Bitcoin Dolandırıcılıklarının Sonu olabilir!

Gelişen yüz tanıma sistemleri, dolandırıcıların sonu olabilir!

Yayın:

-

yüz tanıma

Sanal para platformu Coincurve’in kurucu ortağı Rod Hsu, yüz tanıma teknolojisinin, Twitter ve Youtube’daki Bitcoin dolandırıcılarını önlemeye yardımcı olabileceğini söyledi.

Yaptığı bir röportajda Hsu, Bitcoin’in geri döndürülemez bir şekilde elektronik bir para birimi olduğunu ve “bu durumdan dolayı dolandırıcılar için çekici hale geldiğini” söyledi. Ancak kripto para biriminin dolandırıcılık ile elde ettiği olumsuz reklam nedeniyle, birçok kişinin Bitcoin’i benimsemesi engellenmiş olabilir.

Bitcoin’in doğası gereği, insanlar dolandırıcılığı ve Bitcoin’i eş anlamlı olarak görebilir. İster geleneksel ödeme yöntemlerinde, ister Bitcoin’de, durumu anlama ve meşruiyetini belirlemek kişiye kalmıştır. Bu durum hakkında daha fazla kamuoyu bilinci ve Bitcoin eğitimi ile bu olumsuz ilişkiyi bitirmeyi umuyoruz.

Yüz Tanıma Daha İyi Bir Kullanıcı Deneyimi Sunacaktır

Hsu, kopyalanması çok daha zor olduğu için bu sistemin Bitcoin sahtekarlıklarını ortadan kaldırmak için potansiyel bir çözüm olduğunu düşünüyor. Hsu, böyle bir sistemin “basit bir fotoğraf görüntüsünden çok daha gelişmiş” olan biyometrik teknolojiye dayandığını ekliyor:

Bir tüketicinin kimliğini sağlamak ile kalmayıp aynı zamanda bir kişinin profilini birden çok açısını referans alan bir yüz tanıma sisteminin işe yaradığını gördük. Bu teknoloji birisi başka birisinin ödeme aracını kullanmaya çalışması halinde bir zorluk katmanı olacaktır.

Yüz Tanıma Sistemlerinde Gizlilik Önplanda Olmalı

Bununla beraber, Coincurve’ün kurucu ortağı, yüz tanıma gibi sistemlerin doğrulama amacı etiğini yerine getirmesi konusunda uyarıyor.

Yüz tanımayı çevreleyen etik, rıza ve güvenliği indirgenmiş durumda. Kullanıcı, rıza ile verilerin nasıl saklandığını, paylaşıldığını, kullanıldığını ve bunlara nasıl erişildiğinin farkında olmalı. Ayrıca kullanıcı istediği zaman bu bilgileri sistemden silebileceğini de bilmeli. Söz konusu güvenlik ise, bu durum verilerin nasıl saklandığı ve güvenlik protokollerinin nasıl uygulandığı ile ilgilidir.

Hsu, uygulamanın “kullanıcı deneyiminden, sistemin mimarisine ve güvenliğine kadar” hizmetin birçok katmanını etkileyeceğinden, yüz tanıma gibi yeni nesil teknolojilerden yararlanırken hizmetin bu hususları dikkate alması gerektiğini de sözlerine eklemiş durumda.

Sizce bu tür yeni nesil güvenlik önlemleri, kripto para dolandırıcılıklarının önüne geçmek için iyi bir fikir olabilir mi?

OKUMAYA DEVAM ET
Coinex
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.