Muhabbit

Algorand İle Cüzdan Anahtarları Değiştirilebilecek!

Varlıklarını güvende tutmak adına özel anahtarları belirli sıklıklar ile değiştirmek zorunda kalan kullanıcı ve yatırımcılar için mükemmel bir çözüm ortaya kayduğunu belirten ekip, bu sayede cüzdan sahiplerinin uzun süreli bir şekilde aynı adresi kullanmaya devam edebileceklerini belirtiyor.

Algorand Blockchain

Algorand bugün yapıtğı duyuru ile birlikte diğer blockchain projelerinde olmayan bir özelliği tanıttı.

Yeni özellik ile birlikte cüzdan adreslerinin “private key”leri değiştirilebilecek. Hem de “public key”lerin değiştirilmesine gerek kalmadan.

Bugün yayınlanan blog yazısı ile birlikte duyurulan yeni özellik cüzdan adresi ve özel anahtar arasındaki ilişkiyi bozmadan anahtarın değiştirilebilmesine olanak veriyor. Bugüne kadar hiçbir blockchain ağında böyle bir özelliğin bulunmadığının altını çizen ekip, Algorand’in bir ilki gerçekleştirdiğini belirtiyor.

Varlıklarını güvende tutmak adına özel anahtarları belirli sıklıklar ile değiştirmek zorunda kalan kullanıcı ve yatırımcılar için mükemmel bir çözüm ortaya kayduğunu belirten ekip, bu sayede cüzdan sahiplerinin uzun süreli bir şekilde aynı adresi kullanmaya devam edebileceklerini belirtiyor. Bildiğiniz üzere yüklü miktarda varlığa sahip cüzdanlar, varlıklarını korumak için özel anahtarları değiştirebilmek adına cüzdanlar arası transferler gerçekleştiriyor. Özellikle custody cüzdanlarında sıkça karşılaşılan bu durum varlık göndermek isteyen kişileri ya da kurumları yeni cüzdan adresleri ile ilgili bilgilendirme yapmaya zorluyor.

Bu sebeple de farklı riskler ve karışıklıklar ortaya çıkabiliyor. (Eski cüzdana gönderme vs.) Yüklü Bitcoin ya da benzeri kripto paraların bilinmeyen cüzdanlar arasında transfer edildiğine şahit olmuş olabilirsiniz. Bu durum tam da özel anahtarların değiştirilmesi ile birlikte bir güvenlik adımı olarak belirli aralıklar ile gerçekleştirilmekte.

Yeni çözüm ile birlikte sabit bir cüzdan adresi üzerinde özel anahtarların değiştirilmesi imkanı sunulmuş olacak. Bu durum ise cüzdan güvenlik amaçlı cüzdan değişikliklerinin önüne geçmiş olacak.

Algorand’in yeni çözümü hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Son Yazılar

Exit mobile version