BİZİ TAKİP EDİN

ALTCOIN

Altcoinler Toplam Kripto Madencilik Gücünün Üçte Birini Oluşturuyor

Bitcoin, madenciliği tüketilen toplan enerjinin %66’sına sahip ve enerji sorunu için potansiyel bir tehdit halinde.

Yayın:

-

kripto

Münih Teknik Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, düzenleyicileri kripto madenciliğinin çevresel etkilerini göz önünde bulundurmaya gelince, Bitcoin’in ötesine bakmaya teşvik ediyor.

Bilim dergisi Joule’nin 4 Ağustos tarihli sayısına göre, Ulrich Gallersdörfer, Lena Klaaßen ve Christian Stoll isimli araştırmacılar, Bitcoin (BTC) madenciliğinin piyasa değeri açısından en büyük 20 altcoinin toplam güç kullanımına oranla %66’sını kullanıyor.

Raporda, “Altta yatan algoritmalar, mevcut hash oranlarına ve uygun madencilik cihazlarının bize sunduğu verilere dayanarak, Bitcoin’in bütün kripto madenciliği endüstrisindeki toplam enerji tüketiminin 2/3’ünü ve tam olarak net bir şekilde incelenmemiş diğer altcoinlerin ise kalan 1/3’ünü temsil ettiği sonucuna vardık.” dendi.

Bu nedenle, üzerinde araştırma yapılmayan para birimleri, zaten kendi başına çevresel hasara yol açabilecek Bitcoin’in enerji tüketiminin çok altında bir seyir izliyor.

Rapor, hash oranlarını ve madencilik ekipmanlarını analiz ederek altcoinlerin güç tüketimini belirledi. Araştırılan blockchainler arasında şunlar var:

Ethereum (ETH), Bitcoin Cash (BCH), Bitcoin SV (BSV), Litecoin (LTC), Monero (XMR), Dash (DASH), Ethereum Classic (ETC), Zcash (ZEC), DogeCoin (DOGE) yer alıyor. , Bitcoin Gold (BTG), Decred (DCR), RavenCoin (RVN), MonaCoin (MONA), Bytom (BTM), SiaCoin (SC), DigiByte (DGB), Horizen (ZEN), Komodo (KMD) ve Bytecoin ( BCN).

Kripto Madenciliği Gezegeni Yok mu Ediyor?

Araştırma ekibi, kripto para madenciliğinin enerji gereksinimlerinin çevreciler için endişe kaynağı olduğunu belirtti. Ayrıca araştırmacılar, bu alanda yapılan birçok çalışmanın tüm kripto para birimlerinden ziyade yalnızca Bitcoin’e odaklandığına dikkat çekti.

Raporda, “Enerji tüketimi kendi başına iklim değişikliği anlamında bir sorun değil” dendi. Ancak kripto madenciliğinin ek kaynaklar gerektiren beklenmedik bir yük olduğuda belirtilen bilgiler arasında. “Belirli üretim kaynaklarının tam yük kullanım saatlerindeki artış, yakıt değiştirme etkilerine yol açabilir ve yerel emisyon yoğunluklarını değiştirebilir.” Böyle olursa, çevresel etkiler farklılaşabilir.

Bitcoin öncüsü Hal Finney, 2009’un başlarında madenciliğin enerji gereksinimleri nedeniyle çevresel bir sorun yaratma potansiyeline sahip olduğunu belirtti. Bu görüş, daha Bitcoin’in emekleme zamanında ve altcoin diye bir kavramın olmadığı zamanlarda yapılmıştı. Digiconomist’e göre, Bitcoin madencilik ağının bugün itibariyle toplam güç tüketimi yaklaşık 63.5 terawatt-saat. Bu rakam, İsviçre’de dahil olmak üzere birçok gelişmiş ülkenin güç tüketimini gölgede bırakıyor.

Çözüm Petrol mü?

Bitcoin madenciliği için gücün çoğu yenilenebilir enerji kaynaklarından geliyor. Araştırma firması CoinShares’ın Aralık 2019 tarihli bir raporuna göre, BTC madenciliğinin yaklaşık %75’i yenilenebilir enerji ile yapılıyor.

Önerilen bir çözüm ise, petrol madenciliği sırasında üretilen fazla gazı elektriğe dönüştürmek. Petrol madenlerinin yakınlarında madencilik tesisleri kurarak, bu gazı doğrudan elektriğe dönüştürerek madencilik yapılabilir.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALTCOIN

Bu Hafta Dikkat Edilmesi Gereken Coinler!

28 Eylül-4 Ekim haftasında gerçekleştirilecek önemli etkinlikleri sizler için derledik.

Yayın:

-

bu hafta dikkat edilmesi gereken coinler

28 Eylül-4 Ekim haftasında gerçekleştirilecek önemli etkinlikleri sizler için derledik.

Hafta başında 3 farklı token için önemli etkinlikler bulunuyordu.

VIBE

VIBE tarafında ilk NFT açık artırması dün gerçekleşti. 3 Milyon $’lık piyasa değeri ile birlikte önde gelen tokenlerden olmasa da VIBE zaman zaman yaşadığı sert yükselişler sebebiyle kripto para yatırımcıları tarafından takip edilen tokenler arasında bulunuyor.

GET

Yine benzer şekilde dün etkinliği bulunan GET bir coin yakma işlemi gerçekleştirmiş durumda. Toplamda 6 Milyon $’lık piyasa hacmine sahip olan GET’in dolaşımdaki toplam arzı ise 16,409,015 adet.

Etherscan verilerine göre son 24 saat içerisinde 120,000 $’lık ticaret hacmine sahip olan token Uniswap, IDEX ve Liquid gibi borsalarda işlem görmekte.

Bella Protocol

Yarın bir airdrop gerçekleştirecek olan Bella Protocol (BEL, ARPA tutan yatırımcılara BEL token verecek. Piyasa değeri verilerine henüz tam ulaşılamayan Bella Protocol, geçtiğimiz dönemde Binance Launchpool ile yield farming yöntemiyle kullanıcılara dağıtılmıştı.

DOCK

Yarın mainneti aktive edecek olan DOCK da haftanın gündemini oluşturan tokenler arasında bulunuyor.

11 Milyon $’lık piyasa değeri ile önde gelen Bitcoin borsalarında işlem gören DOCK, Binance ve Huobi’de işlem görmekte.

Mainnet aktivasyonu ile birlikte Ethereum ağından ayrılacak olan DOCK kendi ekosisteminde yoluna devam edecek.

An itibarıyla yüzde 4’lük bir kayıp ile 0.0179 $ seviyelerinden işlem gören altcoin, son 24 saatte 33 Milyon $’dan fazla ticaret hacmi oluşturmuş görünüyor.

Toplamda 1 Milyar adet arzı bulunan DOCK’un dolaşımdaki miktarı ise 614 Milyon adet civarında bulunuyor.

Monero (XMR)

Monero tarafında da 1 Ekim tarihinde yeni bir ağ güncellemesi planlanmakta.

Daha öncesinde 17 Ekim tarihine planlanan ağ güncellemesi geriye çekilip 1 Ekim tarihine planlanmıştı.

Önde gelen altcoinlerden olan XMR, gizlilik özellikleriyle öne çıkıyor. Son dönemde atılan regülasyon adımları ile birlikte akıbetleri ne olacağı belli olmayan gizlilik özellikli coinler gözden bir miktar düşmüştü. Bu duruma rağmen 1.7 Milyar $’lık piyasa değeri ile kripto para piyasasından önde gelen coinleri arasında bulunan XMR, 96 $ civarından talep görmekte.

Borsa haberleri için: Borsa Haberleri

DeFi haberleri için: DeFi Haberleri

DeFi MarketCap İçin: DeFi MarketCap

OKUMAYA DEVAM ET

ALTCOIN

Binance Yeni Launchpool Projesini Duyurdu! Venus Protocol Geliyor!

Yield farming yöntemi ile birlikte staking yoluyla elde edilecek olan yeni token için Launchpool ile staking gerçekleştirmek yeterli olacak.

Yayın:

-

Binance Launchpool XVS

Kripto para borsası Binance, bugün yaptığı duyuru ile birlikte yeni Launchpool projesini açıkladı.

Venus Protocol (XVS) isimli proje Launchpool üzerinde başlatılacak.

Yield farming yöntemi ile birlikte staking yoluyla elde edilecek olan yeni token için Launchpool ile staking gerçekleştirmek yeterli olacak.

Farming için üç farklı coin staking için kabul edilmekte.

Binance’in kendi tokeni olan Binance Coin’in (BNB) yanı sıra Binance USD (BUSD) de staking için kabul edilen tokenler arasında bulunuyor.

Swipe da Kabul Ediliyor

Binance staking için üçüncü bir tokeni de etkinliğe dahil etmiş durumda.

Geçtiğimiz dönemde Binance tarafından satın alınan Swipe platformunun tokeni SXP de farming için kabul edilen tokenler arasında bulunuyor. Bu sayede SXP için uzun dönemli yatırım hedefleyen kullanıcılar SXP tokenleri ile XVS de elde edebilecek.

Yüzde 20’si Dağıtılacak

Launchpool etkinliği ile birlikte toplam XVS miktarının yüzde 20’si katılımcılara dağıtılacak. Bu sayede toplam arzı 30 Milyon adet olan XVS’in 6 Milyon adedi farming yoluyla dağıtılmış olacak.

Özel bir satış gerçekleştirmemiş olan projenin ilk çıkışı dağıtımı Launchpool aracılığı ile gerçekleştirilmiş olacak.

Farming periyodu için ise 1 aylık bir süre verilmiş görünüyor.

Yarın itibarıyla başlatılacak farming Ekim ayının 29’una dek sürecek.

XVS farming etkinliğine katılmayı düşünüyor musunuz?

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.