Muhabbit

Altın Düştükçe Düşüyor! Boomer’lar İyi Misiniz?

Günümüzde, 50 ile 70 yaşları arasında olan nesil “baby boomers” jenerasyonu olarak tanımlanır.

“Baby Boomers” diye adlandırılan neslinin en güvendiği değer saklama aracı olan altın, son 5 günde yaklaşık yüzde 7’lik bir düşüş yaşadı. Bu düşüş yüzdesi ise hayli yüksek.

Baby Boomers’lar Kimdir

Günümüzde, 50 ile 70 yaşları arasında olan nesil “baby boomers” jenerasyonu olarak tanımlanır.

Bugün yaşadığı düşüş ise çok daha sert. “XAU/USD” paritesinde altın, 24 saat içerisinde yaşadığı düşüş ile rekor kırmakta. Bundan daha sert bir düşüş oranı en son 2013 yılında görülmüştü.

5 Günde Yüzde 7

Kimi analistlere göre bu düşüşün temel sebebi coronavirüs. Çünkü dünkü haberimizde de bahsettiğimiz üzere Dow Jones, Stock Market, altın ve benzeri alım satımı yapılan ürün ve hizmetlerin neredeyse hepsi büyük bir düşüş eğilimi göstermekte. Altın ise 24 Şubat ve ‘9 Şubat tarihleri arasında yüzde 7.3 değer kaybetmiş görünüyor.

Altın bu düşüş ile beraber voltalitesi yüksek olan “Bitcoin” ile neredeyse aynı düşüşü göstermiş durumda.

Düşüş ile birlikte 8,450 $ seviyelerine kadar inen Bitcoin ise destekten bir dönüş gerçekleştirerek 8,700 $ seviyelerine geri dönmüş durumda.

Geçtiğimiz günlerde borsalar düşerken altının sabit kalması üzerine Peter Schiff, Bitcoin’in güvenli liman olmadığını iddia etmişti. Güvenli limanın sadece altın olduğunu iddia eden Schiff ile ilgili haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Fakat yaşanan bu düşüş ile Bitcoin ve altın arasında herhangi bir fark kalmamış gibi görünüyor. O halde Schiff’in bakış açısı ile altın da güvenli liman olmayabilir.

Altın düşüşü ardından tekrar bir açıklama yapan Schiff şunları söyledi:

Yaşanan düşüş, çok nadiren olsa da altının yaşamadığı bir durum değil. Abartılacak bir durum yok.

PETER SCHIFF

Ancak bu durum Schiff’e göre altının, güvenli liman anlayışını ya da değer saklama aracı olmasını değiştirmemekte.

Borsalardaki durumun pazartesi günü nasıl devam edeceğini merakla bekliyoruz. Bildiğiniz üzere Dow Jones tarihi bir düşüşle haftayı kapamıştı. Önümüzdeki hafta düşüşler devam ederse, yatırımcılar üzerindeki panik iyice artabilir.

Sizce altın, güvenli liman mı? Peki Bitcoin, güvenli liman olarak tanımlanabilir mi? Lütfen görüşlerinizi yorumlar kısmına bırakmayı unutmayın.

Son Yazılar

Exit mobile version