Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Amerikan Ordusunun El Atmadığı Bir Burası Kalmıştı!

Amerika Birleşik Devletleri Ordusu bu kez de Cezai Soruşturma Komutanlığı ile, kripto para dünyasına giriyor.

Clock
Paylaş
Amerikan Ordusunun El Atmadığı Bir Burası Kalmıştı!

Amerika Birleşik Devletleri Ordusu bu kez de Cezai Soruşturma Komutanlığı ile, kripto para dünyasına giriyor.

Amerika Birleşik Devletleri ordusu dünya üzerinde en geniş ağa sahip askeri güçlerden biri. Ordunun dünya çapındaki bu geniş ağında gerçekleşen ceza soruşturmalarının yürütülmesi de USACIDC yani Amerika Birleşik Devletleri Cezai Soruşturma Komutanlığı’nın alanı. Yani dünyanın her bir köşesindeki kripto para aracılığında gerçekleşen suç unsurlarının takibi bu bölümün işi.

Herhangi bir terör eyleminin finansal ayağının araştırılması gibi sebepleri öne sürerek gözünü kripto para dünyasına diken Amerikan Ordusu, yasa dışı kripto para işlemlerini takip etmenin yolunu arıyor. Takip mekanizmasını da “Software-as-as-Service” yani “Hizmet olarak yazılım” web uygulaması üzerine kurmayı planlıyor.

10 Temmuz tarihli iş bildirisine göre, USACIDC mevcu bahis web uygulamasını FBI ile birlikte yürürlüğe koymayı planlıyor. Kripto paralar aracılığıyla yapılan dolandırıcılık, fidye ve kara para aklama gibi yasa dışı faaliyetlerin takibi için düşünülen uygulama için teklif alımları 20 Temmuz’a kadar sürecek. Ancak bu amaç uğruna geliştirilmiş, testleri tamamlanmış kullanıma hazır web uygulamaları için teklif verilebilecek.

Bununla birlikte USACIDC, teklif veren uygulamalarda aradıkları özellikleri de ekledi. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) başta olmak üzere tüm kripto para birimlerinin gerçek zamanlı olarak takibinin yapılmasını, analiz edilmesini ve kaynağının soruşturulabilmesi uygulamadan beklenen özelliklerden sadece birkaçı.

Ayrıca iş bildirisinde suç unsuru taşıyan, şüpheli finansal bağlantıların ve kripto para işlemlerinin hızlı bir şekilde tespitine yardımcı bir bulut tabanlı uygulama olması gerektiği de belirtiliyor.

Hızın ve tespit edebilmenin öneminden bahseden bildiride şüpheli bir işlem modelini tespit edip hızlı bir şekilde aksiyon almanın özellikle iç ve dış güvenlik ile ilgili durumlarda hayati önem arz ettiği dile getiriliyor.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar