Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $26617
-2.26%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $1586.93
-2.60%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $8.85
-2.32%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $210.4
-2.14%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Amerikan Senatörler Rusya Altınına Yaptırım Uygulamak İçin Kolları Sıvadı

Amerikan Başkanı Joe Biden’ın kripto paralara yönelik kararnameyi bu hafta içerisinde imzalaması bekleniyor.

Clock
Paylaş
Amerikan Senatörler Rusya Altınına Yaptırım Uygulamak İçin Kolları Sıvadı

Amerikan senatörler John Cornyn, Maggie Hassan, Bill Hagerty ve Angus King 8 Mart Salı günü “Rus Hükümetini ve Oligarkını Demokrasiyi Engellemekten Alıkoyma (Rus Altınını Durdurma)” yasa tasarısını kamuoyuna duyurdu.

İlginizi Çekebilir: Ethereum Classic Nedir?

728×90 muhabbit - Amerikan Senatörler Rusya Altınına Yaptırım Uygulamak İçin Kolları Sıvadı300x250 muhabbit - Amerikan Senatörler Rusya Altınına Yaptırım Uygulamak İçin Kolları Sıvadı

4 senatörün Rusya altınına yaptırım uygulamayı hedefleyen yasa tasarısını Amerikan meclisine sunması bekleniyor. Bu yasa aracılığıyla Rusya’ya uygulanan diğer yaptırımların ülkenin ekonomisi üzerindeki yıkıcı etkisinin artırılması hedefleniyor.

Senatörlere göre Rusya’ya uygulanan mevcut yaptırımlar ülke ekonomisi üzerinde oldukça etkili oluyor ve Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “korkunç işgali” devam ettiği sürece bu baskıların devam etmesi gerekiyor.

Senatör King, sundukları yasa tasarısını Twitter üzerinden aşağıdaki sözlerle açıkladı:

Rusya’nın altın arzı Putin’in ülke ekonomisini iyileştirmek için hala kullanabildiği nadir varlıklarından biri. Bu altın rezervlerine yaptırım uygulayarak Rusya’yı dünya ekonomisinden daha da izole edebilir ve Putin’in gittikçe daha da masraflı bir hale gelen askeri kampanyasını zora sokabiliriz.

Rus Altinina Yaptirim Çağrisi 901x600 - Amerikan Senatörler Rusya Altınına Yaptırım Uygulamak İçin Kolları Sıvadı
Rus Altınına Yaptırım Çağrısı

Amerikan Senatörler Rusya’nın Yaptırımları Atlatmak İçin Kripto Paraları Kullanmasından Endişeleniyor

Senatör Cornyn ise Rusya’nın Venezuela’nın izinden gittiğini ve mevcut yaptırımlarda altın alım ve satımı ile para aklama imkanı tanıyan bir açıklık bulduğunu belirtti. Cornyn’e göre bu açıklığın önüne geçmek için söz konusu yasa tasarısının kabulü şart.

Rusya ruble para biriminin değer kaybının önüne geçmek için altın alıyor ve sonrasında bu altını yüksek değerdeki para birimleri karşılığında uluslararası piyasalarda satışa çıkarıyor.

Yasa tasarısının ikincil yaptırımlar aracılığıyla Rusya’ya altın satan ya da Rusya’dan altın alan herkese engel olunmasını hedeflediği belirtiliyor.

Amerikan senatörlerin bir kısmı ise Rusya’nın yaptırımları kripto paraları kullanarak atlatmasından endişeleniyor. G7 ülkeleri ve Avrupa Birliği daha önce kripto paraların yaptırımları aşmak için kullanılmasına karşı önlem aldıklarını belirtmişti. Bu önlemlere ek olarak Amerikan Hazine bakanlığı kripto paraların yaptırımların etkisini azaltmasının önüne geçmek için sürekli olarak denetim altında tutulduklarını belirtti.

Ancak uzmanlar, kripto paraların hali hazırda Rusya’ya uygulanan yaptırımları atlatmada etkili araçlar olmadığını belirtiyor.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar