BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

Ant Group Dünyanın En Büyük IPO’suna Hazırlanıyor!

Dünyanın en büyük IPO’suna hazırlanan Ant Group yeni Blockchain tabanlı ödeme platformu Trusple’ı duyurdu.

Yayın:

-

ant group ıpo

Çin’in en büyük şirketlerinden biri olan Alibaba’nın desteğine sahip olan Ant Group, yeni Blockchain tabanlı sınır ötesi ödeme platformu ile dünyanın en büyük IPO’suna hazırlanıyor. Alipay gibi tüm Çin’de etkin bir şekilde kullanılan teknolojilerin arkasındaki isim Ant Group, Blockchain tabanlı teknolojik platformlara bir yenisini ekliyor.

2020 yılına dek AntFinancial olarak bilinen ancak finansal kısıtlamalardan kaçınmak için finansal teknoloji sağlayıcısı olmak yerine teknoloji şirketi olarak yeniden markalaşan Ant Group, yeni platformuyla adından söz ettirecek.

İngilizce “Trust made simple” yani “güven basitleştirildi” anlamını taşıyan “Trusple”, sınır ötesi ticaret platformu olarak tasarlandı. Antchain Blockchain’ine dayalı teknolojisi ile küresel çapta KOBİ’lerin hizmetlerini veyahut ürünlerini daha kolay ve daha az maliyetle satabilmelerini amaçlıyor.

Ant Group, sosyal medya platformu Twitter üzerinde BNP Paribas Group, Citibank, DBS Bank, Deutsche Bank ve Standard Chartered ile birlikte Trusple platformunu geliştirileceğine dair bir paylaşımda bulundu.

Paylaşımda Trusple’ın çalışma prensibine ve artılarına da yer verilmişti. Özellikle daha düşük işlem ücretine ve otomatik ayarlara odaklanan Trusple’da ayrıca KOBİ’ler için kredilerine kolay erişim şansı veriliyor.

Alibaba’nın denizaşırı e-ticaret sitesi olan AliExpress gibi marketlerde satış yapan satıcılar da platformu kullanabilecek. Bununla birlikte hem alıcıların hem de satıcıların bankaları Antchain kullanarak ödemeleri işleyebilecek.

Ant Group, Blockchain patent başvurularına bakıldığında hem küreselde hem de Çin çapında liderliği elinde bulunduruyor. Özellikle son iki yılda yapılan patent başvurularının birçoğu Ant Group elinden çıkma ve şirket gittikçe büyüyen bir Blockchain teknolojisinin simgesi hâline geliyor.

Dünyanın En Büyük IPO’su!

Alibaba’nın desteğine sahip olan Ant Gruop’un yeni platformu Trusple açıklaması, IPO’sundan önce geldi. Alibaba destekli 16 yıllık teknoloji devi gelecek ay hem Hong Kong’ta hem de Şangay’da teknoloji ağırlıklı satışlarıyla ünlü STAR Market’te IPO’ya (ilk halka arzına) girmeyi planlıyor.

Hem de dünyanın en büyük IPO’suna. Öyle ki geçtiğimiz Aralık ayında gerçekleştirilen 29,4 milyar dolarlık Suudi Arabistan’ın ulusal petrol ve doğalgaz devi Saudi Aramco’nun IPO’sunu geçmeyi planlıyor. Yaklaşık 35 milyar dolar olarak düşünülen IPO’nun gerçekleşmesi heyecanla bekleniyor.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Alibaba Kurucusu Jack Ma: Dijital Para Birimi, Parayı Yeniden Tanımlayabilir!

Jack Ma, dijital paranın finans sisteminin merkezinde yer alacağını açıkladı.

Yayın:

-

24 ​​Ekim tarihinde Şangay’da çeşitli organizasyon komitesi üyesi kuruluşlar tarafından düzenlenen 2. Finans Zirvesi’ne Birleşmiş Milletler Dijital İşbirliği Üst Düzey Grubu eş başkanı olarak katılan Jack Ma, dijital para birimleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Dijital para biriminin, para birimini yeniden tanımlayabileceğini söyleyen Ma, Dijital para birimi hakkında konuşurken şu ifadeler yer verdi:

“Örnek olarak dijital para birimini alın. 30 yıl sonra dünyanın ihtiyaç duyduğu finansal sistem gelecek vizyonla inşa edilirse, dijital para birimi çok önemli bir gösterge olabilir.”

Açıklamalarına devam eden Ma, günümüzde dijital para birimi standartları yakalamaktan çok değer yaratma zamanı olduğunu söyledi. Dijital para birimi aracılığıyla yeni bir finansal sistemin nasıl kurulacağının tek yolunun, dünya için geleceği düşünmek, küresel ticaretin nasıl yapılacağını düşünmek ve dünyayı düşünmek olduğunu açıkladı.

Dünya ticaretinin sürdürülebilirlik, yeşillik ve kapsayıcılık sorunlarını gerçekten çözmek için ise teste dayanabilecek ve blockchain teknolojisi temelinde kurulmuş bir veri tabanı olması gerektiğini bildirdi.

Dijital para biriminin çığır açacağından bahseden Ma ayrıca şu açıklamayı yaptı:

“Para biriminin ana işlevi hala var olsa da, dijital para birimi kesinlikle para birimini yeniden tanımlayacak. Tıpkı Apple cep telefonunun cep telefonunu yeniden tanımlaması gibi.”

Çin’in en zengin kişisi Jack Ma, Çin’in en büyük e-ticaret platformu Alibaba‘nın kurucusu ve eski başkanıdır. Ticaret faaliyetlerinin yanında finans sistemine de çok meraklı olan işadamı, en eski ödeme sistemlerinden biri olan ve şimdi Çin’deki en büyük ödeme platformu olan Alipay’in de sahibidir. Bunun yanında Alipay’in operatörü ve Alibaba Group’un bir iştiraki olan Ant Group’un kurucusudur.  Ayrıca şirket yakın zaman önce AntChain adı verilen yeni bir blockchain çözümünü de başlatmıştır.

Görünüşe göre Alibaba’nın kurucusu Jack Ma, dijital para biriminin muhtemelen parayı yeniden tanımlayacağına ve gelecekteki  küresel finans sistemimizin merkezinde yer alacağına inanıyor.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

Rusya Merkez Bankası Başkanı: Dijital Ruble Gizliliği Sağlamalı

Dijital ruble nakit parayla aynı düzeyde anonim olmayacak.

Yayın:

-

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, yaklaşan bir dijital rublenin dolaşımıyla ilgili olarak anonimlik ve mahremiyet arasında bir çizgi olduğunu açıkladı.

23 Ekim tarihinde düzenlediği basın toplantısında konuşan Nabiullina, Rusya’nın dijital rublesinin nakit parayla aynı seviyede anonimliğe sahip olmayacağını söyledi. Nabiullina ayrıca şu açıklamalarda bulundu:

“Yine de anonimliği dijital ruble işlemlerinin gizliliği ile karıştırmamalıyız. Nitekim, nakit işlemlerle desteklenen ruble ile aynı düzeyde anonimlik olmayacaktır. Ancak gizliliğin artırılması da beklenmektedir.”

Nabiullina, bir dijital rublenin, Merkez Bankasının finansal işlemleri daha fazla şeffaflıkla takip etmesini sağlayan benzersiz bir dijital koda sahip olacağını açıkladı. Yetkili, Rusya Merkez Bankası dışındaki tarafların bu verilere erişip erişemeyecekleri konusunda herhangi bir bilgini şu an bulunmadığını da sözlerine ekledi. Başkan:

“Merkez Bankası, dijital para biriminin kaydını tutacak. İşlemleri başka birinin görüp göremeyeceği, onaylanmış dijital ruble modeline bağlı olacaktır.”

Hatırlanacağı üzere Rusya merkez bankası, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) planlarını 13 Ekim’de resmen yayınladı. Yine yakın zamanda çıkan haberlere göre en az beş Rus bankası’nın, 2021’in ilk yarısında Rusya’nın halka açık olmayan dijital ruble pilot uygulamasında yer almak istediği açıklanmıştı. Dijital Ruble ile ilgilenen devlet destekli Bankaların Promsvyazbank, The Credit Bank of Moscow, Commercial Bank Zenit, Mortgage Bank Dom.RF ve Crimea’s Russian National Commercial Bank olduğu bildirilmişti.

Rusya, 2021’de CBDC testlerini başlatmayı umarken, yakında nakit paranın yanında ek bir para biçimi olarak dijital bir ruble de kullanılabilir. 23 Ekim tarihinde konu ile ilgili olarak açıklama yapan bir hükümet yetkilisi, CBDC yarışında birinci olmanın Rusya için özellikle önemli olmadığını öne sürdü.

Daha Fazla CBDC Haberleri İçin: CBDC Haberleri

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.