BİZİ TAKİP EDİN

BITCOIN

Anthony Pompliano’ya Göre $100,000 Koşusu Başladı

Bugünkü hareketle birlikte Bitcoin $10,000 psikolojik sınırını aşmış durumda. Ancak topluluktaki bir grup için bu sadece bir başlangıç.

Yayın:

-

Anthony Pompliano’ya göre $100,000 koşusu başladı. Bugünkü hareketle birlikte Bitcoin $10,000 psikolojik sınırını aşmış durumda. Ancak topluluktaki bir grup için bu sadece bir başlangıç. Morgan Creek Digital Kurucu Ortağı Anthony Pompliano, Bitcoin fiyatının sınırlı arz ve artan talep nedeniyle 2021 yılı sonlarında $100,000 seviyelerine ulaşacağından bahsetti.

Bitcoin $10,000’ı vurdu. Ben halen Aralık 2021’e kadar $100,000 seviyelerine gideceğimizi düşünüyorum.

Sınırlı arz, yükselen talep. Zaman gösterecek.

Buna benzer bir analizi daha önceki haberimiz olan İstanbul Taksi Plakası vs Bitcoin haberimizde bulabilirsiniz. Analist Willy Woo’nun yükselişle alakalı yorumları da dikkat çekmekte.

$10,000 kırılımı gerçek bir kırılım. Temel yatırım aktiviteleri bu 10 bin kırılımını destekler nitelikte.

BitMEX CEO’su Arthur Hayes’de Bitcoin yükselişini destekliyor. Hayes’e göre Bitcoin’de boğalar üstün.

Hiçbir şey beni durduramaz. Benim yönüm yukarı. Yavaş ve sakin olan kazanır. Yavaş ve sakince Bitcoin’i $20,000’a çıkaralım.

Sınırlı Arzı Unutmayın

Bitcoin’in başarısını destekleyen bir çok önemli özelliği var. Sınırlı arz sebebiyle ortadan kalkan enflasyon bunlardan en önemlisi. Birçok yönden altınla karşılaştırılabilir. Toplamda sadece 21 milyon Bitcoin var. Bir gün aniden yeni bir Bitcoin madeni hiçbir zaman keşfedilemeyecek. Bu arzın yaklaşık 18 milyon adedi çıkarılmış durumda. 2010 yılından bu yana, birçok yatırımcı yüksek voltalitesi sebebiyle Bitcoin’e yönelmiş durumda. Fakat bir kısım Bitcoin’i spekülatif bir varlık olarak görmekte. Bu kişilere göre Bitcoin değeri sadece spekülasyon ile belirleniyor. Bu kişiler yakın bir örnek olarak Abd-Çin Ticaret Savaşı’nda Bitcoin’nin yükselmesini gösteriyor. Fakat aslında bu kişiler aynı dönemde altın fiyatının da yükseliş gösterdiğini unutuyor. Asıl unutulan şey sermayenin ürkek olduğu. En ufak bir problem bile doların yada yuanın değerini etkileyebilir. Tarih boyunca insanlar bu sebeple tehlikeli gördükleri dönemlerde “sağlam para” diye tabir edilen arzı sınırlı olan varlıklara geçiş yapmışlardır. Aynı şekilde şirket hisseleri de bu dönemlerde düşüşe geçer. Sebep insanların güvenli liman aramasıdır. Günümüzün güvenli limanlarının arasına belki Bitcoin de eklenebilir. Çünkü sınırlı arzıyla birlikte, diğer güvenli liman olarak tabir edilen varlıklara benziyor. Bu noktada spekülasyon ile güvenli liman arayışını birbirine karıştırmamak çok önemli. Önümüzdeki dönemde bu tahminlerin gerçek olup olmadığını hep birlikte göreceğiz.

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BITCOIN

ABD’den Vergisiz Bitcoin Yatırımı Gelebilir

Trump Yönetimi’ndeki kıdemli bir yetkilinin açıklamalarına göre, yeni teşvik paketi ile birlikte vergisiz Bitcoin yatırımı kabul edilebilir.

Yayın:

-

By

trump

İddialara göre, ABD’den vergisiz Bitcoin (BTC) yatırımı kabul etme girişimi gelebilir. Trump Yönetimi’ndeki kıdemli bir yetkilinin açıklamalarına göre, yeni teşvik paketi ile birlikte vergisiz Bitcoin yatırımı kabul edilebilir.

Getirilmesi düşünülen teşvik paketi ile borsada, hisse senetlerine hareket getirilmesi amaçlanıyor. İddiaya göre bu noktada ülke içerisine yatırım gelmesi adına bu pakete Bitcoin’de dahil edilebilir. Ekonomi Konseyi Direktörü Larry Kudlow’a göre paket ile birlikte genel bir tasarruf hesabı oluşturulmasına izin verilecek. Bu hesap ile birlikte emeklilik, sağlık hizmetleri ve eğitim için oluşturulan tasarruf fonları bir arada bulunabilicek.

Paket sayesinde vergi mükellefleri hesabı vergisiz bir şekilde finanse edip kullanabilecek. En önemli nokta ise “sermaye kazancı” olarak adlandırılan hiçbir gelir üzerinde vergilendirme olmayacak. Yıllık 200,000 dolar geliri olan bir kişi bu fona 16,000 dolar yatırım yapabilecek. Ve bu yatırımdan gelen hiçbir kazanca vergilendirme uygulanmayacak.

Hesaplarda bulunan paralar ile vergilendirme olmadan yatırım yapılabilmesi, Bitcoin yatırımı yapılabilir mi sorularını ortaya çıkarmış durumda. Yeni oluşturulan bu yatırım yapısı, kripto para birimlerine yatırım yapmak isteyen kişilere tamamen vergisiz bir ortam sağlayacaktır.

Bu noktada Bitcoin’de 2017 yada 2019 yılındaki gibi artışlar meydana gelirse ortaya çıkan karlılık, vergi sisteminden korunmuş olacak. Öneri, bir çok yatırımcı tarafından yine “fantezi” olarak karşılanacak olsa da yine de düşünülmeye değer bir seçenek.

Vergi indirimleri yada bu gibi pozitif ekonomi politikaları genellikle seçim zamanlarında ortaya çıkar. Hükümet, vergi inidirimini önerirken muhalefet partisi ise öneriyi düşürmeye çalışacaktır. Trump Yönetimi de aynı yönteme başvuracakmış gibi görünüyor. Bu noktada elinde olan bütün kozları oynamaya gayret edecektir. Kripto paralar da bu aşamada önemli bir seçenek. Dedikoduları çıkmaya başladığına göre kripto para yatırımlarının Trump Yönetimi tarafından masada konuşulması, çok da uzak bir olasılık olarak görünmüyor. Böyle bir atılım gerçekleşirse kripto para yatırımcıları yatırımlarını ABD’ye taşır mı? Yada tasarruf hesaplarında yatırım yapacak kişiler bu yatırımlarını Bitcoin ile değerlendirmek ister mi, ileride göreceğiz.

OKUMAYA DEVAM ET

BITCOIN

Bitcoin’deki Sert Düşüşün Sebebi Bu Mu?

Yaşanan son düşüş ile birlikte kripto topluluğu, zor bir hafta sonu geçirdi denilebilir.

Yayın:

-

By

Bitcoin’deki sert düşüşün sebebi bu mu? Yaşanan son düşüş ile birlikte kripto topluluğu, zor bir hafta sonu geçirdi denilebilir.

Bu hafta içerisinde ABD Hazine Genel Sekreteri Steven Mnuchin, “önemli” koduyla birlikte kripto para düzenlemelerinin oluşturulmaya başladığını ve artık tam anlamıyla “yolda” olduğunu duyurdu. Aynı zamanda Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari’den önemli açıklamalar geldi. Başkan Kashkari’ye göre kripto paralar tam anlamıyla bir çöp yığını.

Önemli bir diğer açıklama ise Adalet Bakanlığı’ndan geldi. Yapılan açıklamaya göre, kripto para mikseri kullanmak suç sayılacak. Geçtiğimiz hafta Bitcoin mikserlerini anlatan bir yazı yayımlamıştık. Bu yazıda, Bitcoin mikserinin ne olduğundan ve ne amaçla kullanıldığından detaylıca bahsetmiştik. Bu açıklama tam da üzerine gelmiş gibi görünüyor. Yazımızı buradan inceleyebilirsiniz.

Açıklamalar Bitcoin açısından kötü bir durum oluştursa da yıl başından beri neredeyse yüzde 50 yükselen Bitcoin’in fiyatına çok büyük bir etkide bulunmuş gibi görünmüyor. Hatta altcoinler Bitcoin’den daha fazla etkilenmiş bile denilebilir.

Geçen yıl da benzer açıklamalar yapan Mnuchin, ABD Başkanı Trump’ın Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine yönelik eleştirilerini yinelemişti. ABD Hazine Bakanlığı’nın Mali Suçlar Araştırma Ağı’nın da önemli düzenlemeleri hazırlıyor olduğunu sözlerine ekledi.

Düzenlemeler çok çabuk çıkacak ve bir çok şey değişecek. Herkes bu duruma hazırlıklı olsun.

Mnuckin sözlerine şöyle devam etti: “Teknoloji ilerliyor, bunun farkındayız. Fakat kripto para birimlerinin, eskiden İsviçre’de bulunan gizli hesaplara benzemesini istemiyoruz.

Bu duruma engel olmak en büyük önceliğimiz.

Mnuckin’e göre Bitcoin, önümüzdeki on yıl içerisinde yaygın olarak kullanılmayacak. Ve bu süreç içerisinde ABD Bitcoin’i “ulusal güvenlik riski içeren durum” kategorisine dahil edebilir diye ekliyor Mnuckin.

Doların Değerini Ne Belirliyor

Kashkari’ye göre ise Bitcoin, stabil bir para biriminin sahip olduğu özelliklerin hiçbirine sahip değil ve buna hiçbir zaman sahip olamayacak. Montana Etkinliği’nde Kashkari’ye şu soru yöneltidi. Bir sonraki doğum gününüzde 1 Bitcoin mi istersini yoksa hazine bonosu mu? Bu soru üzerine Kashkari’nin verdiği cevap ise şöyle cevap veriyor:

Doların bir değerinin olmasının sebebi, ABD’nin dolar basmada tekel olması. Bu nedenle doğum günümde kesinlikle Bitcoin istemiyorum. Bana hazine bonosu hediye edin.

Arka arkaya ABD tarafında gelen bu olumsuz açıklamalar Bitcoin fiyatındaki düşüşe sebep olmuş olabilir mi? Ülkemizde bu konu çok fazla dikkat çekmemiş olsa da durum önemli görünüyor. Oluşturulacak olası fazla sert düzenlemeler kripto paraları tehdit eder duruma gelebilir mi hep birlikte göreceğiz.

OKUMAYA DEVAM ET

Trend Haberler