Muhabbit

API ve API3 Nedir?

API3 Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Hayatımızı kolaylaştırmak için sürekli olarak yeni uygulamalar çıkıyor. Akıllı cihazlardaki bu uygulamalar ile yerimizden kalkmadan artık birçok işlemimizi tamamlıyoruz. Peki bu uygulamalar teknolojinin hızına yetişebiliyor mu?

API (Uygulama Programlama Arayüzü), basitçe iki uygulama arasındaki servis sözleşmesidir. Bu sözleşme iki uygulamanın istek ve tepkilerini kullanarak birbirleriyle nasıl iletişim kurduğunu tanımlar. API başka bir şekilde şu şekilde de anlatılabilir. İki uygulama alıcı ve sunucu olarak çalışır. Uygulama, alıcıya isteğini yollar ve uygulama bu isteği sunucuya gönderir. Sunucu da cevabı uygulama aracılığıyla geri gönderir. Hava durumundan örnek verecek olursak, mobil uygulama alıcıdır ve meteorolojinin hava durumu veri tabanı sunucudur.

API’lerin en güzel özelliği ise yeni araç ve uygulamalar tasarlarken mevcut API’ler tasarımcıya esneklik, tasarım ve yönetim kolaylığı sağlar. Halka açık API’ler, eşsiz veriler sunsa da aynı zamanda sizin izin verdiğiniz seviyede verilerinizi kaydeder ve sizden aldığı veriler ile potansiyel olarak para kazanabilir. (Google Maps API’sı gibi).

API3 ve API3 Token Nedir ve Ne İşe Yarar?

Teknolojinin gelişmesiyle internet gibi uygulamalar da Web3’e geçmeye başladı. Tabii ki bu duruma API’ler de ayak uydurmak zorunda kaldı. API3, ilk olarak 2020 Aralık ayında çıktı. Platform, blok zinciri tabanlı merkezi olmayan uygulamaların (DApp’ler) uygulama programlama arayüzleri (API’ler) aracılığıyla blok zinciri harici, gerçek dünya verilerine ve hizmetlerine erişmesine olanak sağlıyor. API’ler, yazılım ve uygulama geliştirmede oldukça köklü bir standardı temsil ediyor. API3 ise, API bağlantısının sağladığı kolaylık ve standardizasyon ile dünya verilerinin, blok zinciri uygulamalarını beslemesi için bir yol sunuyor.

Yeni bir program yada uygulama yaparken, geliştiriciler sıklıkla var olan API’lerin verilerini kullanarak yeni ürünler oluşturuyor ve her şeyin kodunu sıfırdan yazmak zorunda kalmıyor. API’lerde bulunan en büyük problem ise merkezi uygulama ve verilerini kullanan eski bir ekosistemi kullanması. Bunun çözümünü ise API3 sunuyor. API3’ün görevi blok zinciri teknolojisini kullanarak var olan API’leri Web3’ün merkezi olmayan sistemine taşımak olarak görülüyor. Bunun içinde akıllı sözleşme kapasitesi olan herhangi bir merkezi olmayan ağa uyum sağlayacak şekilde tasarlandı.

API3 Tokenı Hakkında

Piyasadaki oracle projeleri, kiralanan 3. taraf oracle nodları kullanıyor. Ancak API3, araya aracı koymadan direkt olarak veri sağlayıcılarının kontrol ettiği birinci elden oracle nodları kullanıyor. Airnode adı verilen teknoloji sayesinde API sağlayıcıları API’lerini dAPI’lere çevirebiliyor. Airnode, veri akışlarını kendi kaynak merkezinden dağıtır, bu da aracı düğümlere olan ihtiyacı ortadan kaldırır ve DApp’lerin verilere doğrudan erişmesine izin verir.

Bu sistemin çalışması için gerekli merkezi olmayan özerk organizasyonun (DAO) işlem yapmasını ve karar vermesin, oylamak için kullanılan tokena da “API3 token” deniliyor. Platformda bulunan bireysel dAPI’ler ve kapsayıcı API3’lerin hepsi API3 DAO’su tarafından yönetiliyor. API3 DAO ayrıca, dAPI’lerin oluşturulması, işlem ücretleri ve oracle API sağlayıcılarının ücretleri dahil tüm maliyetleri de hesaplıyor.

API3 DAO’su, yerel tokenı API3’ün etkin bir şekilde çalışabilmesi için yönetişim, stake etme, sigortalama gibi teşvik mekanizmaları kullanıyor. dAPI ağını kullanan tüm DApp uygulamaları API3 cinsinden abonelik ücreti ödemek zorunda. Ancak kripto para birimi ile ödeme yapmak istemeyen kurumlar için API3 DAO’suna yapılan hibeler aracılığıyla da fiat cinsinden ödeme yapılabiliyor.

API3 tokenın fiyatı haberin yazıldığı an itibarıyla (31 Ocak 2023 tarihinde) 1,5 dolar civarında. Tokenı satın almak isteyen kişiler OKX, Kraken, BtcTurk, Huobi, Binance ve Coinbase gibi birçok borsadan tokenı satın alabilirler.

API3 token en yüksek değerine 7 Nisan 2021 tarihinde 10,3 dolara ulaşmıştı. Ayrıca token, toplamda 120 milyon arza sahip ve bunun 78 milyonu dolaşımdadır.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Son Yazılar

Exit mobile version