Muhabbit

Araştırmalara Göre 2021 Yılında Çok Fazla Yeni Kullanıcı Kripto Para Piyasasına Dahil Oldu!

2021 yılında kripto para piyasasının değeri 3 trilyon dolara ulaştı. Yeni kullanıcıların dahil olmasıyla birlikte kripto paralara ilgi arttı.

Kripto Para Anket

Kripto Para Anket

2021 yılında kripto para piyasasının değeri 3 trilyon dolara ulaştı. Birçok yeni kullanıcının dahil olmasıyla birlikte kripto para piyasasına olan ilgi arttı.

Kripto para borsası Gemini tarafından 4 Nisan 2022 tarihinde yayımlanan 2022 Küresel Kripto Para Durumu raporuna göre, dünyadaki kripto para sahiplerinin %41’i, 2021 yılında ilk defa bir kripto para satın aldı. Anket, 20 farklı ülkede bulunan 30.000 farklı kişiyle yapıldı.

Kaynak: 2022 Küresel Kripto Para Durumu Raporu

Aynı katılımcı yüzdesi, şu anda kripto para sahibi olmadıklarını da dile getirdi. Ancak bu kişiler, kripto paraları daha fazla öğrenmek istediklerini ve gelecek yıl kripto para almayı planladıklarını söyledi. Raporda bu kişiler, “kripto para meraklısı” olarak tanımlanıyor.

Kripto para meraklısı grubun yaklaşık %47’si kadın olduğunu da belirtmemiz gerekir. Böylelikle kripto paralar için daha genel bir çalışma olduğunu söyleyebiliriz. Normal şartlarda erkekler kripto paralarla daha çok ilgileniyor.

İlginç bir şekilde gelişmekte olan ülkelerde yaşayan kadınlar, tüm kripto para sahiplerinin yarısından fazlasını temsil ediyor. 2021 yılında ise kadın kripto para sahiplerinin yalnızca üçte biri gelişmiş ülkelerde yaşıyordu.

Enflasyon Kripto Paraların Benimsenmesini Artırdı!

Son on yılda itibari para biriminin dolar karşısında %50 veya daha fazla değer kaybetmesi enflasyona işaret ediyordu. Yapılan ankete göre enflasyon yaşayan ülkelerdeki kullanıcı sayısı, enflasyon yaşamayan ülkelerdeki kullanıcı sayısına göre beş kat daha fazladır.

Örneklendirecek olursak; Brezilya’nın itibari para birimi USD karşısında %200’den fazla değer kaybetti. Brezilya’da ankete katılanların %41’i kripto para sahibi olduklarını söyledi. Ancak istisnalar her zaman var. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kripto para sahiplerinin %40’ı, kripto paraları enflasyona karşı bir korunma olarak görüyor.

Kaynak: 2022 Küresel Kripto Para Durum Raporu

Gemini’nin yaptığı çalışma, bazı kullanıcıların neden hala kripto para sahibi olmadığını veya neden satın almak istemediklerinin nedenleri ortaya çıkardı. Tam olarak düzenlenmeyen kripto para yasalarının, yasal belirsizlikten dolayı yaşanan vergi karmaşıklıklarının ve eğitim eksikliğinin bu nedenlerin başında geldiğini söyleyebiliriz.

Asya Pasifik bölgesindeki katılımcıların %39’u yasal belirsizliklerden dolayı kripto para satın almak istemiyor. Bununla birlikte Orta Doğu’dan katılan katılımcıların %30’u ise vergi karmaşıklığından dolayı kripto para satın almayı düşünmüyor.

Son olarak ankete katılanların, kripto paralarla ilgili daha fazla eğitim kaynağı olması gerektiğini düşünüyor. Bununla birlikte ankete göre, kişilerin verdiği tavsiyelere kıyasla, merkeziyetsiz finans (DeFi) üzerinde işlem yapmanın daha yararlı olduğunu savunuluyor.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Bitcoin Haberi için: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version