Muhabbit

Arjantinli Futbol Kulübü, Orta Saha Oyuncusunun Transfer İşlemini Kripto Para ile Yaptı!

Kripto paralar artık futbolcu transfer işlemlerinde de kullanılmaya başlandı.

Arjantin’deki ekonomik kısıtlamalar spor endüstrisini de etkiledi. Bu kısıtlamalardan kaçınmak isteyen futbol takımı, transfer işlemini kripto para birimi ile yapınca haber ulusal manşetlere taşındı.

Yerel kaynaklara göre, Banfield’s Athletic kulübünün orta saha oyuncusu Giuliano Galoppo’nun Sao Paulo Futebol kulübüne transferi, Arjantin pezosunun değişken döviz kurundan dolayı 6 ila 8 milyon dolar değerinde USD Coin (USDC) cinsinden yapıldı. Kripto para transferi, Meksika kripto para borsası Bitso ile yapılan bir iş birliği ile sağlandı.

Meksika kripto para borsası Bitso’nun Yöneticisi Thales Freitas, Brazilya’da şunları söyledi:

“Sao Paulo’nun bu tarihi imzası için kripto para ekonomisinin sunabileceği tüm güvenlik, şeffaflık ve esneklikle bu iki kulüple çalışmaktan gurur duyuyoruz.”

Yapılan transfer, Arjantinli spor kulüpleri için zor bir ekonomik durumun ortasında gerçekleşti. Arjantin pezosu ve dolar arasındaki fark artmaya devam ediyor. Bu da futbolcuların uluslararası takımlar tarafından imzalanma olasılığını etkiliyor ve maaşlarını dalgalı dolar fiyatına ayarlamak için sözleşmelerini yeniden müzakere etmeye teşvik ediyor.

Arjantin’de Kripto Para Benimsenmesi Artıyor

Ülkenin istikrarsız ekonomisi başta stablecoinler olmak üzere kripto paraların büyük oranda benimsenmesine sebep oldu. Arjantin Ekonomi Bakanı’nın 2022 Temmuz ayı başında şok edici istifasından sonra kripto para benimsenmesi giderek arttı.

Ülkedeki kripto para benimsenmesine kulüpler ve oyuncular da katılmaya başladı. Bu sayede futbolcular, uluslararası transferlerde rekabete tekrardan katılabildi. Uluslararası transferler için ödeme yöntemi olarak kripto para kullanılması ilk kez kabul edildi.

Galoppo’nun transferinde kullanılan kripto para işlemi de düzenlemelere tabi olacak. Bloomberg’in haberine göre Arjantin merkez bankası kaynakları Galoppo’nun transferinin bir ihracat operasyonu olarak açıkladı. Sonuç olarak Banfield, USDC’lerini resmi döviz piyasasını kullanarak yerel para birimi olan peso’ya çevirmek zorunda kalacak.

Öte yandan; profesyonel futbolcunun, elindeki USDC’yi doğrudan resmi döviz piyasasında nasıl değiştirmeyi seçeceği belirsizliğini koruyor.

Big Four muhasebe firması Deloitte tarafından yapılan yakın tarihli bir araştırma, kripto para ekosisteminin gelir akışlarını ve spor endüstrisindeki hayran katılımını yeniden tanımlama potansiyelini ortaya koydu.

Daha fazla DeFi haberleri için: DeFi Haberleri

Daha fazla Blockchain haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version