Muhabbit

ASIC Madencilik ile Bitcoin Güvenliği Arttırabilir!

Bitcoin’in güvenliğini arttırmanın cevabı ASIC cihazlarda saklı!

Bitcoin (BTC) madenciliği için, sadece bu durum için özel üretilmiş, Application-Specific Integrated Circuits (ASIC) cihazlarının kullanımı %51 saldırısının zorluğunu 2000 kata kadar attırabilir.

Santa Barbara Kaliforniya Üniversitesi’nden Rod Garratt, 10 Temmuz tarihinde yapılan Unitize konferansında, Kanada Bankası’ndan Maarten var Orrdt ile birlikte yazdığı bir araştırma hakkında konuştu.

Ekip, Bitcoin ağını güvence altına almak amacı ile kullanılan ekipman türüne göre, Bitcoin ağına yapılan %51’lik saldırının değişen zorluğunu gözler önüne serdi. Araştırmaya göre, ağı madencilik faaliyetlerinin tamamı ASIC cihazlara devredilirse, ağ içindeki güvenliğin büyük ölçüde artacağı öngörülüyor.

Bunun asıl nedeni, ASIC cihazların Bitcoin madenciliği için kullanılması dışında değersiz olması ve kullanım alanının kısıtlı olması. Bundan dolayı saldırganlar, kullandıkları ekipmanları satarken çok fazla getiri elde edemezler. Sonuç olarak karlı bir saldırı gerçekleştirmek için, çok yüksek miktarlarda para harcamak zorunda kalacaklar.

Araştırmalara göre, bir sonraki halvingden sonra yapılacak bir saldırının kar bırakması için 157.000 – 530.000 Bitcoin gerektireceği tahmin ediliyor. Tabi bu tahmin madencilik işlemlerinin %100’ünün ASIC cihazlarla yapıldığı bir varsayımda yapılmış.

%51 Saldırısı Nedir?

%51 saldırısı, kötü niyetli eylemcinin madencilik gücünün %51’ini kontrol ederek bir blockchain ağını manipüle etmesidir. Sonrasında saldırgan “gerçek” blockchaine alternatif bir blockchain oluşturur ve ağın geri kalanını yeni, manipüle edilmiş blockchaine geçirir.

Bu saldırı tarzı için en yaygın kullanım, genellikle çift harcama olarak adlandırılan, aynı paraları iki kere harcama durumudur.

Bitcoin’in Güvenliği ile İlgili Endişeler

Bitcoin topluluğunda bazı insanlar ASIC madencilerine karşı olumsuz fikirler besliyor. Bunun sebebi 2017’de yılında yaşanan ASIC-dayanıklı Bitcoin Gold’un yaratılmasına sebep olan hard fork işlemi. Garrett yaptığı araştırmalarda, Bitcoin Goldu’un 18 milyon dolarlık hacminin iki katına çıkmasına neden olan bir dizi başarılı saldırıyı yaşadığını fakat Bitcoin’in henüz başarılı saldırıya kurban gitmediğini söyledi. Bunun en büyük sebeplerinden biri ise Bitcoin’e yapılacak olası bir %51 saldırısının maliyeti.

Potansiyel bir tehlike ise, madencilerin makinelerini kapatıp fiyat dalgalanmalarına tepki göstermesi. Bu durumda, ağa saldırı yapılması çok daha uygun maliyetli bir hale gelecek.

Garratt, ASIC cihazlarının kullanımında avantaj olarak, madencilerin olası bir fiyat dalgalanması sebebi ile ekipmanlarını kapatma olasılıklarının daha düşük olduğunu söylüyor.

Son Yazılar

Exit mobile version