Muhabbit

AssangeDAO Üyeleri, Rekor Bağışlar İle WikiLeaks Desteğine Devam Ediyor!

WikiLeaks’i desteklemek için yaklaşık olarak 53 milyon dolar toplandı.

assangedao wikileaks

assangedao wikileaks

Julian Assange’ı desteklemek üzere kurulan bir organizasyonda, Assange destekçileri, desteklerini DAO aracılığı ile gösterdi.

Bu kapsamda da yakın zaman önce WikiLeaks’i desteklemek için yaklaşık olarak 53 milyon dolar toplandı. Konu ile ilgili olarak açıklama yapan AssangeDAO‘nun çekirdek üyesi Silke Noa, şu ifadelere yer verdi:

“DAO’lar, bir bakıma, herhangi bir kişinin eski finansal sistemin dışında kullanabileceği çok güçlü token tabanlı koordinasyon mekanizmasıdır.”  

Noa’ya göre, bağış toplama kampanyası, merkeziyetsiz özerk bir organizasyonun siyasi ve sosyal sorunları etkilemedeki gücünü gösteren büyük bir başarıydı. Bilindiği destek için oluşturulan DAO mekanizması, Julian Assange‘ı desteklemek isteyen herkesin Ethereum üzerinden bağış yapmasına ve oluşumun bir üyesi olmasına izin verdi.

Bunun yanında AssangeDAO üyeleri, toplanan fonların nasıl harcanacağına da karar verebiliyor. Ayrıca destekçileri desteklemeyi amaçlayan ve gelecekteki girişimlere oy vermelerini sağlayacak olan, JUSTICE adlı yönetim tokenından orantılı bir miktar pay alıyor.

Assange’ın kardeşi Gabriel Shipton, başarılı bir şekilde gerçekleşen bağış kampanyası hakkında şu açıklamada bulundu:

“Julian’a yapılan bu zulmün, bazı siyasi bedelleri olduğuna dair gerçekten bir mesaj, hatta siyasi bir mesaj gönderilmiş oldu.” 

Toplanan para, Assange’ın yasal masraflarını ödemek ve yaklaşık üç yıldır tutuklu olduğu Birleşik Krallık hapishanesinden serbest bırakılması lehine kampanya yürütmek için kullanılacak.

Assange ABD’ye İade Edilmek İstemiyor

Bilindiği üzere Assange, kısa süre önce bir Birleşik Krallık mahkemesinin kendisini ABD’ye iade etme kararına itiraz etti. İade talebini reddeden Assange, gizli belgeleri yayımlamaktan suçlanması üzerine sığındığı yerde kalmaya devam etmek istiyor. Assange’ın destekçileri de onu özgür basının bir şampiyonu olarak görmeye devam ediyor.

Tüm bunların yanında, aktif olarak çalışan AssangeDAO, Assange ve dijital sanatçı Pak tarafından “Censored” olarak adlandırılan, NFT müzayedesinde teklif vererek fon toplamayı başardı.

İlginizi Çekebilir: NFT Nedir?

NFT müzayedesi, “Clock” adı verilen ve her katılımcının kendi NFT’sini basabileceği açık parçalardan oluşuyor. 

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Bitcoin Haberi için: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version