Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $39448.97
1.73%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2157.94
3.14%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $22.31
2.01%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $229.8
0.44%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Atom Mühendisi, FBI Ajanlarına Kripto Parayla Veri Sattı!

FBI, gizli veriler içeren hafıza kartları karşılığında bir atom mühendisine yüksek miktarlarda kripto para birimi ödedi.

Clock
Paylaş
Atom Mühendisi, FBI Ajanlarına Kripto Parayla Veri Sattı!

ABD’nin Atlas Okyanusu sahilindeki eyaleti olan Virginia’da bir atom mühendisi ve eşi, casusluk ve gizli verileri satmak suçundan dolayı tutuklandı.

Neredeyse 1 yıldır çift, başka bir devleti temsil ettiğini düşünen bir kişiye nükleer güçle çalışan savaş gemilerinin tasarımlarıyla ilgili gizli bilgiler sattı. Ancak çiftin bilgileri sattığı kişi, gizli bir FBI ajanıydı. FBI ajanı satılan bilgiler için kripto para ile ödeme yapıyordu. Sizce kripto paralar yasa dışı veya illegal işler için çok fazla kullanılan bir ödeme yöntemi mi?

728×90 muhabbit - Atom Mühendisi, FBI Ajanlarına Kripto Parayla Veri Sattı!300x250 muhabbit - Atom Mühendisi, FBI Ajanlarına Kripto Parayla Veri Sattı!

İsimleri, Jonathan ve Diana Toebbe olan çift 9 Ekim Cumartesi günü FBI ve ABD Deniz Kuvvetleri Kriminal Soruşturma Servisi (NCIS) tarafından tutuklandılar. Çift, 12 Ekim Salı günü federal mahkemeye çıkacak. Başsavcı Merrick B. Garland’dan yapılan açıklamaya göre:

Şikayete göre çift, nükleer denizaltılarımızın tasarımıyla ilgili gizli bilgileri yabancı bir ülkeye satmak ve komplo kurmakla suçlanıyor.

Jonathan Toebbe, “Naval Nuclear Propulsion Program”a atanan bir nükleer mühendis olarak görev yaptı. Toebbe, ABD Savunma Bakanlığı aracılığıyla ulusal güvenlik izni almıştı.

Nisan 2020’de FBI, Toebbe’nin gizli iletişim kurmaya çalıştığını fark etti ve şüphelenmeye başladı.

Bu yılın Haziran ayında gizli bir ajan, bazı örnek veriler için Toebbe’ye kripto para birimi üzerinden 10.000 dolar gönderdi. Çift, bir SD kartın içine şifre çözme anahtar bilgilerini koyarak 20.000 dolar daha kripto para üzerinden ödeme aldı.

FBI, ABD nükleer denizaltıları hakkında daha fazla veri için Toebbe’ye 70.000 dolar daha ödedikten sonra Toebbe’yi ve eşini yakalama kararı çıkarttılar. FBI suçluları tespit etmek için daha önce de kripto paraları kullanmıştı.

Ağustos ayında ABD Dışişleri Bakanlığı, yüksek rütbeli yabancı terör zanlılarının yakalanmasını sağlayacak bilgi karşılığında kripto para ödülü teklif etmeye başladı.

Bitcoin haberleri için: Bitcoin Haberleri

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz..

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar