Muhabbit

DEFI

AVA DEX, Muhabbit ile AMA Etkinliği Gerçekleştirdi!

Muhabbit Telegram kanalındaki etkinliğimizde, mini oyunlara sahip bir DEX projesi olan AVA DEX hakkında merak edilenleri sizler için sorduk.

Clock
Paylaş
AVA DEX, Muhabbit ile AMA Etkinliği Gerçekleştirdi!

AVA DEX AMA etkinliğimiz dün (09.11.2022) Muhabbit Telegram kanalında gerçekleşti. Mini oyunlara sahip bir merkeziyetsiz borsa (DEX) projesi olan AVA DEX, Avalanche üzerinde geliştiriliyor ve şu anda beta aşamasında. Etkinlikte AVA DEX’ten konuğumuz, kurucu ve CEO Tetris oldu.

Etkinlik iki turdan oluştu. İlk turda, Muhabbit ekibi olarak Tetris’e 3 adet soru yönelttik ve cevaplarını aldık. İkinci turda ise Muhabbit Telegram grubu üyelerinden gelen sorulardan 10 tanesi Tetris tarafından cevaplandı. Cevaplanan 10 sorunun sahibi, etkinlik ödülü olan 200 dolar değerindeki $AVEX tokenlarını TGE günü kendi aralarında paylaşacaklar.

Yöneltilen sorular ve Tetris’ten gelen yanıtlar haberimizde sizlerle.

İlginizi çekebilir: Bir İlk: DEX İçerisinde Mini Oyunlar! AVA DEX Nedir?

Ava dex mini game 1200x600 - AVA DEX, Muhabbit ile AMA Etkinliği Gerçekleştirdi!

İlk Tur: Muhabbit’ten Gelen Sorular

1. AVA DEX, kullanıcılarına birden çok hizmet sunan ilk DEX olduğunu ifade ediyor. AVA DEX’in kullanılabilirlikleri ve token ekonomisi hakkında bilgi verebilir misiniz?

Evet, sorduğunuz için teşekkür ederiz, AVA DEX’in yerel tokenı $AVEX üzerine geliştirilmiş 5 kullanım alanı vardır ve bunlar şunları içerir;

 1. Stake pool’lara stake yaparak ücretsiz kripto para kazanmak.
 2. Likidite Madenciliğini kullanarak daha fazla $AVEX elde etmek.
 3. DEX üzerindeki mini oyunları oynayarak ödül olarak $AVEX kazanmak.
 4. NFT Koleksiyonlarındaki NFT’leri sadece $AVEX token ile mint edebilmek.
 5. $AVEX Yönetişimi ile ilgili önerilere oy verebilme hakkına sahip olmak.

Token ekonomimizin yatırımcılarımız için rekabetçi avantajı ile öne çıkmasının yanı sıra hedeflerimizden biri de tokenı ve fiyatını uzun vadede korumak. Daha fazlasını öğrenmek için buraya bakabilirsiniz.

2. Geleneksel ve kripto geçmişi olmayan oyunculara veya sermayesi az olan ancak yine de bu oyun türünü blockchain platformunda deneyimlemek isteyen oyunculara ulaşmak için hangi fikirlere sahipsiniz?

AVA DEX, GameFi alanında türünün ilk örneği olan bir konsept ile topluluğunun karşısına çıkıyor. Geleneksel ve kripto geçmişi olmayan oyuncular için Mini Oyun konseptimiz, en yüksek puanlı oyuncularımızı ödüllendiren bir sistematiğe dayanıyor. AVEX ödülleri almak için herhangi bir sermaye ile yatırım yapmanıza gerek kalmadan tamamen zincir üzeri olarak oyunları oynayabilirsiniz.

Beta sürümündeki mini oyunumuza buradan göz atabilirsiniz. Mainnet başlatılıncaya kadar ise şimdilik oyunumuzda ödül bulunmuyor.

3. Öyleyse sadece proje hakkında değil, arkasındaki ekip hakkında da daha fazla bilgi edinelim. Bize ekibiniz hakkında daha fazla bilgi verir misiniz? Ekipte kaç kişi var ve geçmiş tecrübeleri neler?

Proje üzerinde tam zamanlı çalışan 6 kişilik bir ekibiz ve 3 çekirdek ekip üyesi olarak projeyi yönetiyoruz.

 1. Projenin Kurucusu olarak ben. AVA DEX’in kurucusuyum. Hem kripto dünyasında hem de iş dünyasında 7 yılı aşkın son derece güçlü analitik ve yönetim becerileri ile fintech sektöründe çalıştım.
 2. Chimp, kurucu ortağımız, ürün müdürümüz ve AVA DEX’in CTO’sudur. AVA DEX projesinin tasarımı, inşası ve uygulanmasından sorumludur. Son 4,5 yıldır akıllı sözleşme sistemleri geliştiriyor.
 3. James kurucu ortağımız ise AVA DEX ürünleri için geliştirme kaynaklarının yönlendirilmesinden ve NFT’ler ile GameFı ürünlerinin tasarım ve geliştirilmesinden sorumludur. Ayrıca projeye dair dosyaların da oluşturulmasını sağlıyor.
 4. Sevenz – CMO / Sosyal Medya Yöneticisi.
 5. David – Backend Developer.
 6. Pi Pisagor – İş Geliştirme Başkanı.

İlginizi çekebilir: GameFi Nedir?

İkinci Tur: Katılımcı Soruları

1. Size göre diğer projeler tarafından henüz çözülmemiş hangi büyük problemi AVA DEX çözecek ve bu problem neden bu kadar önemli?

AVA DEX, Avalanche blok zinciri üzerinde DeFi alanında birçok problemi çözüyor;

 1. %0,25’lik trading işlem ücreti ve %0,3’lük swap ücreti ile Avalanche üzerindeki DEX’ler arasında en düşük ücretler.
 2. Avalanche’a mini oyunları getiren ilk projeyiz ve bu şekilde kullanıcılar sadece oyun oynamak için ücretsiz cash elde ederler ve yatırım yapmalarına gerek kalmaz.
 3. Stake, trade ve savaş gibi kullanım alanları ile NFT koleksiyonu çıkaracağız.

2. İnsanlar kripto para borsalarına gelip, trade edip zaman harcamadan hemen gidiyorlar. AVA DEX kullanıcılarının platformda daha fazla süre geçirmesi için ne gibi mekanizmalar bulunuyor?

Evet bu soru için teşekkür ederiz, kullanıcıların platformumuzu beğenmeye ve keyfini çıkarmaya çekecek farklı bir ürün geliştirdik ve bu ürün şu anda beta sürümünde mevcut olan; play-to-earn mekanizmasına sahip Alien Jumps adlı mini oyundur.

3. AVA DEX platformunda likidite sağlayıcıları nasıl daha fazla getiri elde edebilirler?

AVA DEX üzerinde likidite sağlayıcı olursanız yerel token olarak daha fazla getiriler elde edersiniz. Likidite sağlayıcılığı yüksek yıllık getiri oranları sunar ve uzun vadede karlıdır.

4. AVEX tokenında yaşanabilecek enflasyonu veya satış baskısını engellemek için AVA DEX ne gibi çözümler sunuyor?

AVA DEX’in yerel tokenı $AVEX’in üzerine kurulmuş 5 kullanım alanı vardır ve bunlar şunları içerir;

 1. Stake pool’lara stake yaparak ücretsiz kripto para kazanmak.
 2. Likidite Madenciliğini kullanarak daha fazla $AVEX elde etmek.
 3. DEX üzerindeki mini oyunları oynayarak ödül olarak $AVEX kazanmak.
 4. NFT Koleksiyonlarındaki NFT’leri sadece $AVEX token ile mint edebilmek.
 5. $AVEX Yönetişimi ile ilgili önerilere oy verebilme hakkına sahip olmak.

Satış baskısını yenmek için veAVEX tokenın tanıtımı gibi daha birçok yenilik de yakın gelecekte topluluk ile paylaşılacak.

5. Avalanche kripto para ekosisteminde adeta bir uyuyan dev, ekosistemi hızla büyümeye devam ediyor. Avalanche blok zincirini projenizi geliştirmek için seçerken nelere dikkat ederek bu kararı verdiniz?

Evet kesinlikle öyle ve bu yüzden vizyonumuza uyan Avalanche ile çalışıyoruz ve bu blok zincirindeki subnet kuran ilk DEX olmak istiyoruz. Böylece projemiz, yatırımcılarımız ve uzun vadede topluluğumuz için daha fazla değer kazanmış olacak.

İlginizi çekebilir: Avalanche Elastic Subnet Teknolojisi Başlatıldı! Peki Elastic Subnet’ler Nedir ve Neler Mümkün Oluyor?

6. AVEX’in kullanım alanlarına baktığımızda kazanmak için birçok özellik olduğunu görüyorum. Peki arz ve talep dengesini nasıl oluşturacaksınız?

Bu harika soru için teşekkürler. AVA DEX ekibi olarak bu konuyu önemsiyoruz ve çözebilmek için tokenımıza yüksek talep oluşturan ve enflasyonu düşürücü modeller geliştirdik:

 1. Haftalık buyback (geri alım) ve AVEX yakımları.
 2. AVEX kilitleme sistemi ile veAVEX’in tanıtımı ve böylelikle satış baskısının azaltılması.
 3. AVA DEX NFT’lerinin mint edilebilmesi için AVEX token zorunluluğu ve sonrasında tokenların yakımı.
 4. AVEX toplam arzında sert sınırlama ile enflasyonun uzun vadede kontrol edilmesi ve artan talep ile birlikte enflasyonun düşürülmesi.

7. DEX’leri kullanmak çok da kolay ve anlaşılabilir değil. Özellikle kripto para ekosistemine yeni giren kullanıcılar için bu zorluklar daha fazla. AVA DEX’i nasıl kullanıcı dostu bir platforma dönüştürmeyi planlıyorsunuz?

AVA DEX olarak; learn to earn (öğren ve kazan) etkinliklerimizi başlatacağız ve böylelikle platformumuzun nasıl kullanılacağını ve DEX’e ait teknik kavramları kullanıcılarımıza öğreteceğiz.

8. AVA DEX platformunda şu anda bir adet mini oyun bulunuyor. Gelecekte mini oyunların sayısı artacak mı?

Evet şimdilik bir adet, Alien Jump adında bir mini oyunumuz var ancak iki mini oyun daha ana lansmanımız sonrasında platforma eklenecek. Lütfen takipte kalın.

9. Kripto para ekosistemi içerisindeki ve dışarısındaki şirketler ile partnerlikler kurmak oldukça önemli. AVA DEX’in hangi kuruluşlarla partnerlikleri bulunuyor ve gelecekte yeni hangi partnerlikler kurulacak?

Evet AVA DEX olarak çeşitli partnerlikler yaptık: AvaLabz, Psalms Capital, Star Venture, AirLyft, CoinHub Wallet, Maticlaunchpad, Daostarter, Web3space, Muhabbitcom ve Ceres DAO. Gelecekte ise yeni partnerliklerimizi duyuracağız.

10. AVA DEX yatırımcılarının edineceği faydaları ve AVA DEX’in gelecek planlarını kısaca anlatabilir misiniz?

Bu harika soru için teşekkürler. AVA DEX olarak erken aşama yatırımcılar için en iyi getirileri garanti ediyoruz. Avalanche ekosisteminde yalnızca bir DEX projesi bulunuyor ve bu ay yapacağımız lansman sonrasında bu bizi ikinci sıraya taşıyacak ve bu bizim için iyi bir pozisyon alma olacak.

Yatırımcılarımız uzun vadede büyük getiriler elde edecekler. Görselde göreceğiniz gibi kurucu ekibimiz ile birlikte yol haritamızdaki adımları tamamlayarak topluluğumuz için en iyisini başaracağız.

avadex - AVA DEX, Muhabbit ile AMA Etkinliği Gerçekleştirdi!

AVA DEX özel satışlarının devam ettiğini duyurmama da izin verin. Token spot satışları tamamlanmadan, özel satışlara katılma şansı elde etmek için buradaki formu doldurmanız yeterli.

Not: Hiçbir makalemiz yatırım tavsiyesi değildir.

Twitter’dan anlık ve hızlı haber akışı için sayfamızı takip edebilirsiniz: https://twitter.com/Muhabbitcom

Daha fazla DeFi haberi için: DeFi Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar