Muhabbit

MUHABBİT ÖZEL

Avalanche Huobi Türkiye’nin Misafiri Oldu!

Etkinliğe Avalanche İş Geliştirme Direktörü Aytunç Yıldızlı katıldı. Sorulan soruları sizler için derledik.

Clock
Paylaş
Avalanche Huobi Türkiye’nin Misafiri Oldu!

Dün Huobi Türkiye Telegram kanalında bir AMA etkinliği düzenlendi. Etkinlikte Avalanche (AVA) ile ilgili sorular cevaplandı.

Etkinliğe Avalanche İş Geliştirme Direktörü Aytunç Yıldızlı katıldı. Sorulan soruları sizler için derledik.

Son dönemlerde çıkan pek çok projenin Solidity altyapısını kullanarak hazırlandığını görüyoruz. Avalanche’da Solidity’i tercih etmiş. Solidity Avalanche için nasıl avantajlar sağlıyor ve neden tercih ediliyor?

Şu gerçekliği kabul etmek lazım. Ethereum en büyük yazılımcı havuzuna sahip olan proje. Consensys de bu yazılımcıları bu zamana kadar üzerinde taşıdı, besledi ve geliştirdi. Bu yazılımcılara alışık olduğundan yeni bir şeye zorlamak yazılımcı adaptasyonuna ket vuracaktır. O yüzden Ethereum üzerindeki yazılımcıları kendimize çekmek ve bu yazılımcıların daha önceden yazdığı “dapp”leri üzerimize sorunsuz alabilmek için Solidity dili bizim smart kontratlarımızda da kabul ediliyor. Avalanche yazılım dili “Go” da ETH ile aynı. EVM dışında WASM üzerinde de çalışıyor. GO dili bizim GECKO sunucumuzda kullanılıyor, MAMBA adını verdiğimiz bir sürüm daha yolda. Yazılımcı aktivitesi konusunda 1 senede “mainnet”e çıktık 1 haftadır “mainnet”teyiz ama çok aktif çalışıyor yazılımcılarımız.

Proof of stake > proof of work yazdınız neden Proof of stake, PoW’dan daha üstün diye düşünüyorsunuz?

Avalanche ile alakalı olmasa da yazı dili diye öyle yazdım. Proof of Stake aslında bir çok alanda üstün ama sadece çevreci olması bile yeterli bunun dışında. 51% atağa doğal bağışıklığı var da diyebiliriz. Ethereum geçmeye çalışıyor PoS’a gelecekte madencilik lobisi ne yapar bilinmez ama bilhassa DeFi ile beraber bence PoW’un sonu yavaş yavaş geliyor. Çok daha uzun, sesli bir sohbetin konusu olabilir bu.

Avalanche bir yıl sonra kendini nerede görüyor?

Umarım üzerimizde bir çok asset, token, borsa, ve DeFi ürünü olan bir ekosistem olmuş oluruz.

Defi pazarının su andaki durumuyla ilgili ne düşünüyorsunuz? Sürekliliği olacak mı yoksa sadece bir balondan ibaret olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Bazı ürünler balon bazıları değil. “Marketcap”lerden anlamanız mümkün hangilerinden bahsettiğimi.

Böyle bir projenin kısa zaman içinde hazırlanamayacağı belli, peki projeyi hazırlayan ekip kaç kişiydi ve ne kadar sürede hazırladı?

50’yi geçtik.

Avalanche Mainnet sonrası pek çok borsada çok hızlı bir şekilde listelendi. Borsalardaki bu iştahın sebebi nedir? AVAX’a yatırım yapacak olanların en çok çekindikleri noktalardan birisi dolaşım miktarı. Bu konuda neler söyleyebilirsiniz?

Borsalara sormak lazım. Enflasyon ilk zamanlar yüksek olsa da 2 şey aslında önemli. Birincisi Bitcoin ilk yılları enflasyonundan az. İkincisi uzun vadede deflasyonist bir sistem.

Hibe başvuruları için sunulan geliştirme fikirlerinin gizliliği nasıl sağlanır? Mesela, planlarımızın ve fikirlerimizin paylaşılmadığından ve / veya çalınmadığından nasıl emin olabiliriz?

Planlarınız üçüncü parti kişilerle paylaşılmıyor. Patentleyebilirsiniz ama “merkeziyetsizlik” alanında patentlemek de açıkcası cok mantıklı değil ama üçüncü partiye iletilmiyor x başvuruları.

Güvenlik, ölçeklenebilirlik ve veri güvenliği kurumsal düzeyde çok önemli üç unsurdur, AVAX bu sorunları nasıl ele alıyor?

avalabs.org ve “whitepaper”lar.

İlk defa bir projenin Türk kullanıcıları tarafından yüksek ilgi topladığını gördüm Avalanche Hub platformu gayet başarılı elbette ekibin bunda büyük bir payı var peki Türk topluluğunun ilgisini çekmek için nasıl bir politika izlediniz AVAX, Avalanche Türk topluluğundan istediği verimi ilgiyi aldığını düşünüyor musunuz? İsmi gibi çığ büyüyecek mi?

Bounty airdrop gibi çok absürt işler yapıldı insanlara coinler verildi bolca. Bilhassa btctalk forumu daha aktifken, hub bence bizim topluluk içindeki mekanik gücümüz.

AVAX ekibi olarak sosyal medyayı oldukça aktif kullanıyorsunuz ve bildiğimiz üzere son dönemde artan bir trend olarak non-fungible token (NFT) lerin yaygınlaştığını söyleyebiliriz. Avalanche Wallet’ta özel olarak NFT bölümü bulunuyor ve bu konuyla alakalı ileride AVAX üzerinden ne gibi güncellemeler ve yenilikler yapmayı planlıyorsunuz? Çok kullanılan “rarible” gibi sitelerle Avalanche Wallet entegrasyonu gibi bir şey gelmesi söz konusu olabilir mi?

Polyent games bir NFT token çıkardı. Bunun “dex”i AVALANCHE üzerinde olacak. Kendi “network”ümüzde NFT’ler var sosyal medyada dağıtıyorlar hem de !

AVAX fiyatı mevcut fiyatının 10 katına veya 100 katına ulaştığında işlem ücretleri çok fazla olacak mı Örneğin AVAX kullanarak banka dışı bir şey inşa etmek için işlem başına kaç dolarlık ücret ödememiz gerekecek ?

Süper soru. Feelerle ilgili düzenleme gelebilir gelecekte. Fix olmayacak.

Son günlerde kripto piyasasında vergilendirme konuşulmaya başladı. Avalanche, Wall Street şirketleri ve bankalar için de finansal altyapı ve uygulama desteği oluşturmayı planlıyordu. Bu Avalanche’ı daha
da avantajlı hale getirir mi?

Tabii getirir. “Subnet”lerimiz default regulator friendly olabilir. AML ve KYC zorunlu kılabiliyorsunuz kuruluşunda.

“Testnet”e katılana 2000 token verildi ve bunlar 1 yıl kilitli, neden kilitli verildi?

Neden açık verilsin ki ? Bedava 10bin doları alan markete satardı. Yatırım yapanlara da bu biraz ihanet gibi olurdu. Su anda onlar %11 faiz alıyorlar. Network daha güvenlı oluyor. Win Win.

Avalanche da atomic swap nasıl olmaktadır?

Jellyswap.

Uzun yıllardır kripto piyasasındasanız. Neden Avalanche’ta çalışmayı tercih ettiniz, projede hangi hususlar sizi en çok etkiledi ve projeye inanmanızı sağladı?

Güzel soru aslında çok teklif geliyor inanmazsınız belki ama geleceği değiştirecek bir tabaka olduğunu düşünmem ve tabii Emin hocanın vizyonu etkiledi.

Avalanche kendisi gibi finansal sistem üzerine inşa edilmiş farklı blok zincirler ile birlikte çalışabilir mi? Kendi özel blok zincirlerimizi veya dijital paramızı oluşturarak bunu ticaret yaparak kullanabilir miyiz?
Bu konuda ne kadar özgürlük veriyor?

Evet. Athereum, Ethereum’un üzerindeki hali. Bitcoin, Avalanche üzerinde bir subnet olabilir.

Blockchain teknolojisinin çok geniş kitleler tarafından benimsenmesi biz ilk inananların en büyük hayali. Aytunç hocam sizce Avalanche projesinin bu benimsenmede rolü nedir? Ya da hangi özelliği benimsenmede en çok katkı sağlar?

Sizler gibi erken destekçileri olacak muhtemelen. Bunun dışında kullanıcı deneyimi çok önemli, basit bir cüzdanla başlamamızın bir nedeni de bu.

Bu akşam 21.00’da ise Huobi etkinlik kapsamında sorulan sorulardan bir quiz hazırlayarak bonus dağıtacak. Etkinlik için Huobi Türkiye Telegram kanalına katılabilirsiniz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar