BİZİ TAKİP EDİN

MUHABBİT ÖZEL

Avalanche Huobi Türkiye’nin Misafiri Oldu!

Etkinliğe Avalanche İş Geliştirme Direktörü Aytunç Yıldızlı katıldı. Sorulan soruları sizler için derledik.

Yayın:

-

Huobi avalanch ama

Dün Huobi Türkiye Telegram kanalında bir AMA etkinliği düzenlendi. Etkinlikte Avalanche (AVA) ile ilgili sorular cevaplandı.

Etkinliğe Avalanche İş Geliştirme Direktörü Aytunç Yıldızlı katıldı. Sorulan soruları sizler için derledik.

Son dönemlerde çıkan pek çok projenin Solidity altyapısını kullanarak hazırlandığını görüyoruz. Avalanche’da Solidity’i tercih etmiş. Solidity Avalanche için nasıl avantajlar sağlıyor ve neden tercih ediliyor?

Şu gerçekliği kabul etmek lazım. Ethereum en büyük yazılımcı havuzuna sahip olan proje. Consensys de bu yazılımcıları bu zamana kadar üzerinde taşıdı, besledi ve geliştirdi. Bu yazılımcılara alışık olduğundan yeni bir şeye zorlamak yazılımcı adaptasyonuna ket vuracaktır. O yüzden Ethereum üzerindeki yazılımcıları kendimize çekmek ve bu yazılımcıların daha önceden yazdığı “dapp”leri üzerimize sorunsuz alabilmek için Solidity dili bizim smart kontratlarımızda da kabul ediliyor. Avalanche yazılım dili “Go” da ETH ile aynı. EVM dışında WASM üzerinde de çalışıyor. GO dili bizim GECKO sunucumuzda kullanılıyor, MAMBA adını verdiğimiz bir sürüm daha yolda. Yazılımcı aktivitesi konusunda 1 senede “mainnet”e çıktık 1 haftadır “mainnet”teyiz ama çok aktif çalışıyor yazılımcılarımız.

Proof of stake > proof of work yazdınız neden Proof of stake, PoW’dan daha üstün diye düşünüyorsunuz?

Avalanche ile alakalı olmasa da yazı dili diye öyle yazdım. Proof of Stake aslında bir çok alanda üstün ama sadece çevreci olması bile yeterli bunun dışında. 51% atağa doğal bağışıklığı var da diyebiliriz. Ethereum geçmeye çalışıyor PoS’a gelecekte madencilik lobisi ne yapar bilinmez ama bilhassa DeFi ile beraber bence PoW’un sonu yavaş yavaş geliyor. Çok daha uzun, sesli bir sohbetin konusu olabilir bu.

Avalanche bir yıl sonra kendini nerede görüyor?

Umarım üzerimizde bir çok asset, token, borsa, ve DeFi ürünü olan bir ekosistem olmuş oluruz.

Defi pazarının su andaki durumuyla ilgili ne düşünüyorsunuz? Sürekliliği olacak mı yoksa sadece bir balondan ibaret olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Bazı ürünler balon bazıları değil. “Marketcap”lerden anlamanız mümkün hangilerinden bahsettiğimi.

Böyle bir projenin kısa zaman içinde hazırlanamayacağı belli, peki projeyi hazırlayan ekip kaç kişiydi ve ne kadar sürede hazırladı?

50’yi geçtik.

Avalanche Mainnet sonrası pek çok borsada çok hızlı bir şekilde listelendi. Borsalardaki bu iştahın sebebi nedir? AVAX’a yatırım yapacak olanların en çok çekindikleri noktalardan birisi dolaşım miktarı. Bu konuda neler söyleyebilirsiniz?

Borsalara sormak lazım. Enflasyon ilk zamanlar yüksek olsa da 2 şey aslında önemli. Birincisi Bitcoin ilk yılları enflasyonundan az. İkincisi uzun vadede deflasyonist bir sistem.

Hibe başvuruları için sunulan geliştirme fikirlerinin gizliliği nasıl sağlanır? Mesela, planlarımızın ve fikirlerimizin paylaşılmadığından ve / veya çalınmadığından nasıl emin olabiliriz?

Planlarınız üçüncü parti kişilerle paylaşılmıyor. Patentleyebilirsiniz ama “merkeziyetsizlik” alanında patentlemek de açıkcası cok mantıklı değil ama üçüncü partiye iletilmiyor x başvuruları.

Güvenlik, ölçeklenebilirlik ve veri güvenliği kurumsal düzeyde çok önemli üç unsurdur, AVAX bu sorunları nasıl ele alıyor?

avalabs.org ve “whitepaper”lar.

İlk defa bir projenin Türk kullanıcıları tarafından yüksek ilgi topladığını gördüm Avalanche Hub platformu gayet başarılı elbette ekibin bunda büyük bir payı var peki Türk topluluğunun ilgisini çekmek için nasıl bir politika izlediniz AVAX, Avalanche Türk topluluğundan istediği verimi ilgiyi aldığını düşünüyor musunuz? İsmi gibi çığ büyüyecek mi?

Bounty airdrop gibi çok absürt işler yapıldı insanlara coinler verildi bolca. Bilhassa btctalk forumu daha aktifken, hub bence bizim topluluk içindeki mekanik gücümüz.

AVAX ekibi olarak sosyal medyayı oldukça aktif kullanıyorsunuz ve bildiğimiz üzere son dönemde artan bir trend olarak non-fungible token (NFT) lerin yaygınlaştığını söyleyebiliriz. Avalanche Wallet’ta özel olarak NFT bölümü bulunuyor ve bu konuyla alakalı ileride AVAX üzerinden ne gibi güncellemeler ve yenilikler yapmayı planlıyorsunuz? Çok kullanılan “rarible” gibi sitelerle Avalanche Wallet entegrasyonu gibi bir şey gelmesi söz konusu olabilir mi?

Polyent games bir NFT token çıkardı. Bunun “dex”i AVALANCHE üzerinde olacak. Kendi “network”ümüzde NFT’ler var sosyal medyada dağıtıyorlar hem de !

AVAX fiyatı mevcut fiyatının 10 katına veya 100 katına ulaştığında işlem ücretleri çok fazla olacak mı Örneğin AVAX kullanarak banka dışı bir şey inşa etmek için işlem başına kaç dolarlık ücret ödememiz gerekecek ?

Süper soru. Feelerle ilgili düzenleme gelebilir gelecekte. Fix olmayacak.

Son günlerde kripto piyasasında vergilendirme konuşulmaya başladı. Avalanche, Wall Street şirketleri ve bankalar için de finansal altyapı ve uygulama desteği oluşturmayı planlıyordu. Bu Avalanche’ı daha
da avantajlı hale getirir mi?

Tabii getirir. “Subnet”lerimiz default regulator friendly olabilir. AML ve KYC zorunlu kılabiliyorsunuz kuruluşunda.

“Testnet”e katılana 2000 token verildi ve bunlar 1 yıl kilitli, neden kilitli verildi?

Neden açık verilsin ki ? Bedava 10bin doları alan markete satardı. Yatırım yapanlara da bu biraz ihanet gibi olurdu. Su anda onlar %11 faiz alıyorlar. Network daha güvenlı oluyor. Win Win.

Avalanche da atomic swap nasıl olmaktadır?

Jellyswap.

Uzun yıllardır kripto piyasasındasanız. Neden Avalanche’ta çalışmayı tercih ettiniz, projede hangi hususlar sizi en çok etkiledi ve projeye inanmanızı sağladı?

Güzel soru aslında çok teklif geliyor inanmazsınız belki ama geleceği değiştirecek bir tabaka olduğunu düşünmem ve tabii Emin hocanın vizyonu etkiledi.

Avalanche kendisi gibi finansal sistem üzerine inşa edilmiş farklı blok zincirler ile birlikte çalışabilir mi? Kendi özel blok zincirlerimizi veya dijital paramızı oluşturarak bunu ticaret yaparak kullanabilir miyiz?
Bu konuda ne kadar özgürlük veriyor?

Evet. Athereum, Ethereum’un üzerindeki hali. Bitcoin, Avalanche üzerinde bir subnet olabilir.

Blockchain teknolojisinin çok geniş kitleler tarafından benimsenmesi biz ilk inananların en büyük hayali. Aytunç hocam sizce Avalanche projesinin bu benimsenmede rolü nedir? Ya da hangi özelliği benimsenmede en çok katkı sağlar?

Sizler gibi erken destekçileri olacak muhtemelen. Bunun dışında kullanıcı deneyimi çok önemli, basit bir cüzdanla başlamamızın bir nedeni de bu.

Bu akşam 21.00’da ise Huobi etkinlik kapsamında sorulan sorulardan bir quiz hazırlayarak bonus dağıtacak. Etkinlik için Huobi Türkiye Telegram kanalına katılabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MUHABBİT ÖZEL

Haftalık Muhabbit Özet 12-19 Ekim 2020

Merhaba sevgili Muhabbit okuyucuları, geçtiğimiz haftanın özetini derlediğimiz Haftalık Muhabbit Özet 12-19 Ekim 2020 haftasıyla karşınızdayız!

Yayın:

-

Haftalık Muhabbit Özet 12-19 Ekim 2020

Merhaba sevgili Muhabbit okuyucuları, geçtiğimiz haftanın özetini derlediğimiz Haftalık Muhabbit Özet 12-19 Ekim 2020 haftasıyla karşınızdayız!

12-19 Ekim 2020 haftasında dünyanın dört bir yanından sizlere sunduğumuz kripto para borsası haberlerine hep beraber bir bakalım.

Geçtiğimiz Haftanın En Çok Ses Getiren Olayları

Huobi cephesinden güzel gelişmelerin yaşandığı bir haftaydı.

Amerika Birleşik Devletleri Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu Başkanı Heath Tarbert, Ethereum’u oldukça etkileyici bulduğunu açıkladı.

Kripto para borsası Coinbase için hareketli bir haftaydı. Önce apolitik duruşuyla CCO’sunu kaybetti sonrasında şeffaflık raporunu yayınlayarak hükümet yanlısı olduğu izlenimini verdi.

Kripto para dünyasının en büyük skandallarından biri olan Mt.Gox olayında ödeme tarihi geldi gelecek derken ödeme tarihi ertelendi.

TradingView’in yeni özelliği ile kullanıcıların yüzü gülecek.

MetaMask’ın swap özelliği FireFox’ta aktive edildi.

Kripto para dünyasının öncü isimlerinden Crypto.com, verdiği önemli bir kararı açıkladı.

Geçtiğimiz haftanın belki de en çok konuşulan olayı kripto para borsası OKEx oldu. Bir anda para çekme işlemini durduran OKEx, kripto para dünyasını yerinden oynattı.

Geçtiğimiz hafta Filecoin sadece Huobi Global tarafından listelenmesiyle gündem olmadı. Justin Sun’ın hedefi de oldu.

Gizlilik denildiğinde akla gelen kripto para Monero, geçtiğimiz ay duyurulan ağ güncellemesini gerçekleştirdi.

Bir dönem dünyanın en zengin ailesi unvanına sahip olan Rothschild ailesi de tercihini Bitcoin’den yana kullandı.

Geçtiğimiz haftanın en çok konuşulan projesi ise Stellar oldu.

Geçtiğimiz Haftanın İlk 5 Kripto Parası;

Geçtiğimiz Hafta Bitcoin (BTC);

12-19 Ekim 2020 Bitcoin fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri
12-19 Ekim 2020 Bitcoin fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri

Geçtiğimiz Hafta Ethereum (ETH);

12-19 Ekim 2020 Ethereum fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri
12-19 Ekim 2020 Ethereum fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri

Geçtiğimiz hafta Ripple XRP (XRP);

12-19 Ekim 2020 XRP fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri
12-19 Ekim 2020 XRP fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri

Geçtiğimiz Hafta Tether (USDT);

12-19 Ekim 2020 Tether fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri
12-19 Ekim 2020 Tether fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri

Geçtiğimiz Hafta Bitcoin Cash (BCH);

12-19 Ekim 2020 Bitcoin Cash fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri
12-19 Ekim 2020 Bitcoin Cash fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri

Haftalık Muhabbit Özet 12-19 Ekim 2020 ile karşınızdaydık, haftaya görüşmek üzere!

Daha önceki özet yazılarımız için; Haftalık Muhabbit Özet

OKUMAYA DEVAM ET

KİMDİR

John McAfee Kimdir?

Karşınızda John Mcafee!

Yayın:

-

John

John Mcafee 1945 yılında İngiltere’de hayata gözlerini açtı. Aradan geçen birkaç yıldan sonra ailesi ile birlikte Virginia’ya taşındı.

John McAfee’nin Gençlik Yılları

Söylediklerine göre McAfee, gençliğinde çok zor zamanlar geçirmiş. Babası kadastroculuk yapan bir alkolikti ve John 15 yaşındayken intihar etti. McAfee’nin söylediklerine göre bu hatıra, onu her sabah uyandığında karşılamakta.

Sonrasında, McAfee, eğitim hayatına devam etmek için Roanoke Kolejine gitti. Genç McAfee, hem zekiydi hemde ciddi anlamda girişken ruhluydu. Bu durum ona bir iş şansı yarattı ve kapı kapı dolaşarak dergi satmaya başladı.

Roanoke Koleji

Programlama ile Tanışma ve Uyuşturucu Bataklığı

1960’ların sonunda ise McAfee, delikli kart sistemlerini kodlayan bir şirkette çalışmaya başladı. McAfee bu işin ona, erken programlama dilinin temellerini öğrettiğini söylüyor. Bu öğrendiği bilgiler ile Missouri Pacific Railroad’da bir işe girdi ve burada şirketin tren programlarını kalibre etmeye yardımcı olması için yeni IBM bilgisayar sistemini kullandı.

McAfee, bu şirkette hayatını devam ettirirken uyuşturucu bataklığına düşmüş. McAfee, LSD etkisi altındayken işe gittiğini inkar etmiyor.

Bundan sonrası isa daha karanlık. Bir arkadaşı ona DMT isimli ağır bir uyuşturucu madde satmış. Sonrasında McAfee’nin hatırladığı tek şey, korkup kaçtığı ve bir çöp kutusunun arkasına saklandığı.

İnsanlar McAfee’ye müdehale etmeye çalıştı ve onunla konuştu. Fakat McAfee’nin dediğine göre, insanların ne dediği asla anlaşılmıyordu. Bu tecrübeden sonra bir daha hiçbir zaman Missouri Pacific‘e geri dönmedi. McAfee ayrıca, o yolculuğa çıktığından bu yana yaşadığı her şeyin devasa bir halüsinasyon olduğuna ve bir gün bundan kurtulup kendini tekrar St. Louis’deki koltuğunda Pink Floyd’dan Dark Side of the Moon şarkısın dinlerken bulacağına inanıyor.

Silikon Vadisi Dönemi

McAfee, 70’li yıllarda Silikon Vadisi’ne gitti. Nasa’nın Uzay Araştırmaları Enstitüsü’de dahil olmak üzere birçok teknoloji şirketinde iş yaptı. Bu yıllarda McAfee’nin alkol ve uyuşturucu bağımlılığı gitgide artıyordu. McAfee 1983 yılında yaşadığı bir olaya kadar bu bağımlılığına yenik düşmüş. McAfee, Omex şirketinde çalışırken, günlük rutininin kokain çekmek ve bir şişe viski içmek olduğunun farkına vardı. Bu durumdan sonra yalnız hissedip korktuğunu açıklayan McAfee, sonunda yardım almaya karar vermiş.

McAfee Associates

1980’li yıllarda McAfee, Lockheed’de çalışıyordu. O zamanlar bilgisayarlar hala yeni sayılırdı. 1986 tarihinde ise ilk bilgisayar virüsü geliştirildi. McAfee’nin ise eli boş durmuyordu. bu zararlı yazılımları inceledi ve bununla savaşmak için kendi şirketini kurmaya karar verdi.

1980’li yılların sonunda McAfee Associates çok popülerleşmişti. Şirket yılda yaklaşık 5 milyon $ kazanıyordu. Ayrıca dünyanın en büyük şirketlerinden bazıları McAfee’nin geliştirdiği yazılımı kullanıyordu.

McAfee Associates

McAfee, 1992 senesinde ortaya çıkan Michelangelo isimli bir virüs sayesinde daha da başarılı hale geldi. McAfee’nin söylediğine göre bu virüs 5 milyon bilgisayara bulaşacaktı ve bu onu tarihin en ciddi virüsü yapıyordu. O tarihlerde antivirüs programları çoğu insanın satın alıp günlük hayatında kullandığı bir ürün değildi. Fakat Michelangelo bu algıyı kırmaya yardımcı oldu.

Michelangelo virüsü, on binlerce bilgisayara bulaşmış olsa da. Bu virüs, şirketi halka açmaya sevk etti ve milyonlarca dolarlık bir işletmeye dönüştü.

1994 yılında, McAfee daha iyi olanaklar adına şirketten istifa etti. İki yıl sonra şirketteki hisselerini sattı ve 100 milyon $ gibi bir para elde etti.

İstifasının ardından, McAfee nispeten düşük bir profil benimsedi. Bu süreçte McAfee, genç girişimcilere tavsiyelerde bulundu, Stanford Graduate School of Business’ta ders verdi ve ayrıca kendi projeleri üzerinde çalıştı.

Kripto paralar ve McAfee

Gelecek yıllarda, kripto paralar ile ilgilenmeye başlayan McAfee, kendi gizlilik odaklı kripto para birimini geliştireceğini açıklamıştı. Ghost projesi, Proof-of-Stake algoritması ile çalışıyordu ve McAfeeDex ile desteklenecekti. Fakat. projenin hayata geçmesinden kısa bir süre sonra, McAfee projeden ayrıldığını açıkladı. Sebep olarak ise projenin başkanının projeyi McAfee’nin istemediği yönlere çekmesi olarak açıklandı.

İlginizi Çekebilir: John McAfee

Bunun dışında, arada sırada kripto para piyasası attığı iddialar ile piyasayı sarsan McAfee, son açıklamalarında Bitcoin’in yaratıcısını tanıdığını iddia etmişti. Satoshi’nin kimliğini açıklamayan McAfee, sadece projenin Whitepaper’ını okursanız Satoshi’nin İngiliz olduğunu anlarsınız dedi.

Geçtiğimiz günlerde İspanya’da tutuklanan McAfee’ye, sosyal medya üzerinden ICO tekliflerinin yanıltıcı tanıtımını yaptığı için dava açıldı.

Görünüşe göre McAfee, Twitter üzerinden takipçilerine yedi ICO projesi önererek toplamda 23,1 milyon ABD $’ından fazla para kazanmış.

Daha fazla Kimdir içeriği için: Kimdir?

Daha fazla Nedir içeriği için: Nedir?

Daha fazla Nasıl içeriği için: Nasıl?

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.