Muhabbit

Avalaunch AMA Etkinliğinden Önemli Ayrıntılar!

Muhabbit, Avalanche ekibinin launch platformu Avalaunch ile bir AMA gerçekleştirdi.

avalaunch muhabbit

avalaunch muhabbit

Geçtiğimiz günlerde Muhabbit, Avalanche ekibinin launch platformu Avalaunch’ın kurucu ortağı ve yöneticisi Mark Stanwyck ile bir AMA gerçekleştirdi.

Muhabbit: Lansmanınız boğa sezonunun tam ortasında gerçekleşti. Bunu bir dezavantaj olarak düşündünüz mü?

Avalaunch: Bu sorunun cevabı aslında hem evet hem hayır. Boğa pazarı kesinlikle ekstra bir ilgi topluyor ve bu güzel bir şey. Ayrıca boğa piyasası Avalanche’ın kripto para dışındaki insanların daha fazla dikkatini çekmesini sağladığını düşünüyorum. Bunun getirisini henüz görmedik ama yakında göreceğimize inanıyorum. Asıl dezavantaj, beklentileri yönetmek ve yeni bir proje çıkartmanın gerçekte neyle ilgili olduğunu anlamak. Doğal olarak, biz uzun vadeli odaklandık ve biliyorsunuz ki inşa etmeye odaklanmak gerekiyor. Erken aşamalı projelerin çoğunun hızlı bir yükseliş gösterdiğini görüyoruz, aynı şekilde bu hayal kırıklığı yaratacak ve bunu hâlâ çok yolu olan takımların yönetmesi gerekiyor. Şanslıyız ki özverili bir takımımız var ve pazar toparlanırken hepsi oldukça sabırlı davrandı.

Xava’yı Diğer IDO’lardan Ayıran Özellikler!

Muhabbit: Xava platformunu diğer IDO platformlarından ayıran ana özellik ne?

Avalaunch: Alanda kaynak yaratmanın sıkıntılarına baktık ve bunları ele almaya çalıştık. Örneğin proje bazında ihtiyaç duyulan destek açısından kılavuz eksikliği var. Bu alanda çok fazla düşünce görmedik ve IDO yaklaşımı bunun bir engel olduğunu ve öncelikle bu konudan başladık. Çoğu yerde nasıl işlediğini anlatayım.

Finansmana giden yolda, projeler çok konuşuluyor, launchpad’e katılabilmek için influencer’ler fazla ilgi görmüş bir halka satıştan bahsediyor. Bu kısa vade talepleri için bir tıkanıklık oluşturuyor. Bundan sonra basitçe her şey bitiyor ve sonucu görmek için birkaç ay sonra launchpad’e bakmak yeterli oluyor. Odalar terk edilmiş, hacim azalmış ve şimdi proje lideri öfkeli toplulukların yanında stresli ve inanılmaz derecede yorucu koşullar altında çalışmak zorunda kalacak. Ve bunlar basitçe başlangıçta destekleyici bir ortamda zorlayıcı faktörlerdir. Biz Avalanche’in bir launchpad’iyiz çünkü inanıyoruz ki bunun üzerine inşa edilecek bir Blockchain mevcut. Burada çalışanlar hakkında bilgimiz var. Avalanche başı çektiği zaman ki biliyoruz çekecek, destekleyici çevresi projeleri kadar iyi olacaktır. Bunu çok ciddiye alarak satış desteği altyapısı geliştiriyoruz. Çalıştığımız kişilere değer katacak merkezi borsalarla ortaklarımız var, bir dizi uluslararası topluluklar, konusunda uzmanlarımız ve içerik oluşturan bir ekibimiz var.

Xava’nın IDO’larda Kullanılma Amacı ve Şekli

Muhabbit: Xava’nın IDO’larda kullanılma amacı ve şekli nedir?

Avalaunch: IDO’ya katılabilmek için XAVA stake etmeniz gerekiyor. Bu yaptığımız her şeye bağlı fakat XAVA tutmanın sayısız getirisi var aslında. XAVA token’ının birinci özelliği tabi ki satışlara katılabilmek için stake etmektir, ancak diğer token’lar gibi stake ve farm ile de XAVA kazanabilirsiniz.

Avalanche’ın gelişen bir ekosistem olduğuna inanıyorsanız, IDO’ya katılmak istemiyorsanız bile XAVA token tutmak/stake etmek ilginizi çekebilir. Neden mi? Çünkü bana göre IDO projeleri gelişen ekosistemin temelini oluşturacak.

Genel olarak, önceden stake yapan kullanıcılar küçük işlem ücretleri ödeyerek bazı eşsiz özelliklerden faydalanabilecek. Bu yeniden dağıtma küçük kullanıcılara IDO’da daha fazla yer almak için bir şans tanıyacak. XAVA sahiplerinin hisselerinde binbir türlü eşitlik sağlayabileceği önlemler var. Sanırım zamanı gelince oldukça dinamik, birçok işe yarar token göreceksiniz.

Muhabbit: DEX özelliği olmayan launchpad’lerden piyasaya sürülen token’larla ilgili birçok likidite sorunuyla karşılaşmıştık. Bu sorunu nasıl çözmeyi planlıyorsunuz?

Avalaunch: Likidite ile ilgili olarak, sadece yeni çıkan token’lardan değil, kripto paraların neredeyse tümünde yaygın olan bir sorundan bahsediyorsunuz. Avalanche birkaç başarılı DEX’i var. Avalaunch sadece onlarla bağlantı değil merkezi borsalarla da bağlantılı ve ortaklık hâlinde. Bizim yaptığımız altyapı yeni projelerin yeşermesi için bir şans verecek. Doğru likidite kripto para sektöründeki en büyük zorluk. Bu zorluk likidite özellikleriyle ilgili olarak ve hatta daha yeni toplama protokolleri gösteriyor. İlk olarak, erken aşama takas edilebilecek fikirleriniz var, bu da faiz, sermaye kaynakları ve ardından likidite konusunda geniş bir ilgi olduğu anlamına geliyor. Bizim yeteneğimiz yeni projelere yol önerip görünmesini sağlamak. Onların katkılarıyla elbette daha uyumlu bir likidite yolu yaratacağız.

Avalaunch Diğer Projelerden Nasıl Sıyrılacak?

Muhabbit: Kripto para sektöründe birçok proje var. Bu projeler birbirleriyle rekabet halinde. Avalaunch ekibi olarak Blockchain konusunda diğer projelerden nasıl bir fark yaratacak ve yatırımcıların sizi tercih etmesini sağlayacaksınız?

Avalaunch: Bence rekabet abartılan bir olgu. Varlık sınıfının ne kadar yeni ve genç olduğunu düşünürsek gerçekten birbirimize yardım etmemiz gerekiyor. Neyse ki projelerimiz arasında çok fazla iş birliği oldu. Avalanche’da yapılar arasında sıkı bir dinamik var ve gittikçe artan cross-chain projeleri var. Her gün yeni bağlantılar yapıyoruz. Eğer izole bir alana restoran kurarsanız iyi olsa da çok kişinin ilgisini çekmeyecektir. Ancak 10 restoranı bir araya getirirseniz bir hedefiniz olur. Bu alan geliştikçe daha fazla launcpad’i destekleyebilir ve niş platformlar oluşabilir.

Muhabbit: Avalaunch’ta adil bir dağıtım için kademelendirme sistemi nasıl olacak?

Avalaunch: IDO sürecinde derecelendirmeden kaynaklı adaletsiz bir dağıtımdan kaçınmaya çalıştık. Bunun yerine, tokenekonomiklerimizi uzun vadeli stake etmeyi teşvik edecek, bir IDO’dan çıkmayı ve ek stake etme ağırlığı kazanarak ayırt etmeyi teşvik edecek şekilde tasarladık. Sonuç olarak, genellikle bazı projelerin tokenekonomiklerinde yerleşik olan avantajları ortadan kaldırmak için değeri yeniden dağıtmak istedik.

Muhabbit: Sizi diğer platformlardan ayıracak en yenilikçi özelliğiniz, yaklaşımınız nedir?

Avalaunch: Bence yaklaşımımız ilk başta yaptığımızdan farklı. Bence satış sonrası destek için bir altyapı geliştirmek launchpad’in ne yapabileceğini tekrardan tanımlıyor. Bizim tokenekonomiklerimiz uzun vade stake edenleri ödüllendirmek ve ağ değerini adil şekilde dağıtmak için tasarlandı. Bunu başka bir yerde bulamazsınız. Son olarak bizim temel prensip yaklaşımımız farklı olarak yakma oranları, ağ özerkliğine giden yollar, endüstri boyutu, penetrasyon alanı, tokenekonomikleri ve herhangi bir projenin karşılaşacağı ve mücadele edeceği şeyleri belirlemek için projeleri yakından tanırız. Deneyimlerime göre bu genellikle yapılan bir şey değil.

Muhabbit: IDO öncesi testnet aşamasındasınız. Testnet’ten memnun kaldınız mı? Bu testlerden ne gibi geri dönüşler aldınız? IDO satışlarında ve single stake’te bizleri ne gibi farklılıklar bekliyor?

Avalaunch: Beklediğimizden uzun sürse de testnetten oldukça memnunuz. Bizi en çok zorlayan olay, topluluk üyelerini platformu test etmeye getirmekti. Her gün onların ellerinden çıkmalı ve görülmeliydi. Yeterince bilgi sahibi olmayanlar veyahut teknoloji meraklısı olmayanlar olmalıydı. Geri dönüşleri paha biçilemezdi ve süreci kolaylaştırmamıza yardımcı oldu. Kullanıcı arayüzünün daha iyi görünmesini ve duyurulmamış bazı özelliklerin uygulanmasını sağladı.

Muhabbit: Avalaunch, gelecekteki IDO’ların sisteme saldıran ve tahsislerin çoğunu elinde tutan güvenli form botları olmasını nasıl sağlayacak? Bot saldırılarını önlemek ve IDO’ların adil bir şekilde yürütülmesini sağlamak için Avalaunch tarafından hangi mekanizmanın uygulandığını açıklayabilir misiniz?

Avalaunch: Mümkün olduğunca merkeziyetsiz kalmak istediğiniz için göz önünde bulundurulması zor bir şey, aynı zamanda daha büyük “kötülerin” nerelerde olduğunu bilin ve onlarla başa çıkın. Botları azaltmak ve yalnızca stake ile kazanılabilecek maksimum bir tahsisat uygulamak için KYC’nin yapılmasını seçtik. Daha genel konuşmak gerekirse seed, takım ve tavsiye token’ları şu an için IDO’ya uygun değil, bahsettiğimiz güvenlik önlemlerini aldığımızda manipülatif uygulamalara karşı koruyarak bence iyi bir iş başardık. Dahası zamanla stake çalışma yöntemimiz daha küçük oyuncuları ödüllendirecek bir dağıtım modeli yaratacağına inanıyorum.

XAVA Sadece Avalanche Ağında Mı İşlem Görecek?

Muhabbit: Xava sadece Avalanche ağında işlem görmeye devam edecek mi? Gelecekte başka ağlarla çalışmayı planlıyor musunuz?

Avalaunch: XAVA, Avax ağı üzerinde alınıp satılmakta. Avalanche üzerinde, Pangolin üzerinde XAVA alıp satabilirsiniz ve Avalanche dışında Trader Joe’da ticaret yapabilirsiniz. KuCoin ve Gate’de de ticaret için hazırız. Her ikisi de ortağımız ve C-Chain’e entegre olmuş durumdadır. Planlarımız her zaman XAVA token’ını geniş bir dağılıma sahip olmasını sağlamak ve olabildiğince Avalanche ağına ek pozisyon sağlamaktı.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Bu içerik sponsorludur.

Son Yazılar

Exit mobile version