Muhabbit

Avrupa Birliği, kripto para şirketleri için AML kurallarını sıkılaştırıyor

Avrupa Bankacılık Otoritesi (EBA), kripto para şirketlerinin kara para aklamayla mücadele (AML) ve terörle mücadele finansmanı (CTF) önlemlerine uymalarını gerektiren yeni yönergeleri duyurdu.

EBA’nın yeni yönergeleri, kripto para şirketlerini geleneksel finans alanında inceleyebilmek ve Avrupa standartlarına daha kolay entegre etmek için tasarlandı. EBA, halihazırda AML ve CTF önlemlerinin kapsamını kripto para sektörünü kapsayacak şekilde genişletti. Yeni yönerge, AB genelinde kripto varlık hizmet sağlayıcılarının (CASP’ler) finansal suçlarla ilgili risklerini azaltmayı hedefliyor.

“Örneğin, kripto varlık transferlerinin hızından ya da bazı uygulamaların kullanıcının kimliğini gizleyen özellikler içermesinden dolayı suçun gerçekleşme riski artabilir. Bu nedenle CASP’lerin bu riskleri bilmesi ve bunları etkili bir şekilde azaltacak önlemleri uygulamaya koyması önemlidir.”

EBA Basın Bülteni

Avrupa Birliği, geçtiğimiz yıl MiCA düzenleme paketini ve dijital varlıklar vasıtasıyla gerçekleşen fon transferleri mevzuatını tamamladı. Bu düzenlemeler sayesinde, 27 ülkeden oluşan katılımla; kripto varlıkları, tokenize edilen varlıkları ve stablecoinleri ihraç etmek, ticaretini yapmak ve güvence altına almak isteyen şirketlerin bir lisans alması gerekliliği zorunlu hale getirildi.

Ayrıca kripto varlık hizmet sağlayıcıları (CASP’ler), Ocak 2026 itibarıyla transfer tutarına bakılmaksızın işlemlerde hem gönderici hem alıcı isimlerini kayıt altında almakla yükümlü olacak. EBA tarafından yayınlanan son yönergelere uyumluluk sağlanması için raporların, 30 Aralık’ta uygulamaya başlanacak şekilde, kılavuzun tercümesinden sonraki iki ay içinde teslim edilmesi bekleniyor.

Son Yazılar

Exit mobile version