Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $41380.92
4.97%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2241.32
3.78%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $22.26
0.32%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $230
0.97%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

NE OLDU

Avrupa Birliği, MiCA Düzenlenmesinin Oylamasını Bir Kez Daha Erteledi! İşte Ertelemenin Arkasındaki Nedenler!

Yaklaşık 400 sayfalık metnin yasa koyucular tarafından resmi olarak onaylanması gerekiyor.

Clock
Paylaş
Avrupa Birliği, MiCA Düzenlenmesinin Oylamasını Bir Kez Daha Erteledi! İşte Ertelemenin Arkasındaki Nedenler!

Avrupa Birliği’nin (AB) merakla beklenen yeni kripto para yasal düzenlemesi MiCA’in, teknik sorunlar nedeniyle ertelendiği açıklandı. 

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan bir AB Parlamentosu sözcüsü, düzenlemedeki gecikmenin “teknik” olduğunu özellikle dile getirdi. Sözcü ayrıca, yaklaşık 400 sayfalık düzenleme belgesinin, birliğin 24 resmi diline çevrilmesindeki sorunlardan kaynaklandığını belirtti.

728×90 muhabbit - Avrupa Birliği, MiCA Düzenlenmesinin Oylamasını Bir Kez Daha Erteledi! İşte Ertelemenin Arkasındaki Nedenler!300x250 muhabbit - Avrupa Birliği, MiCA Düzenlenmesinin Oylamasını Bir Kez Daha Erteledi! İşte Ertelemenin Arkasındaki Nedenler!

Bilindiği üzere Avrupa Parlamentosu Komitesi MiCA, kripto para yasal düzenlemesini 10 Ekim 2022’de onaylanmak üzere gündemine almıştı. Ardından, Kasım 2022’de AB tarafından onaylanması beklenen düzenleme, Şubat 2023’e ertelenmişti.

Ancak yeni yapılan açıklama ile bu tarihin de değiştiği ve ilgili düzenleme çalışmasının nisan ayına ertelendiği belirtildi.

Geçtiğimiz aylarda FTX kaynaklı yaşanan kripto para piyasasının çöküşü, sektörü derinden etkilemiş ve yatırımcıların ciddi zararlar görmesine neden olmuştu. AB yetkilileri de MiCA’in böyle bir çöküşü önleyebileceğini belirtmişti. 

Ancak ilgili yasa çalışmasında bazı açıklar bulunuyordu. Yasada, FTX gibi kuruluşların AB müşterilerine ek düzenleme olmaksızın hizmet vermeye devam etmesine izin veren önemli bir kusurların bulunduğu belirtiliyor.

Resmi Onay Bekleniyor

Yaklaşık 400 sayfalık metnin yasa koyucular ve AB’nin Yönetim Konseyini oluşturan ulusal hükümetler tarafından resmi olarak onaylanması gerekiyor. 

Avrupa’daki yasa koyucular, şu an için stablecoinler için rezerv gerekliliklerini de belirleyen yasayı ilke olarak onaylamış olsalar da, henüz resmi onay gerçekleşmedi.

Eğer yasa onaylanırsa, AB’deki 27 üye ülke, yasadan doğrudan etkilenecek. Ancak yasanın uygulanmasından ve yorumlanmasından büyük ölçüde ulusal düzenleyiciler sorumlu olacak.

Avrupa Birliği Kripto Paralar Muhabbit 1200x600 - Avrupa Birliği, MiCA Düzenlenmesinin Oylamasını Bir Kez Daha Erteledi! İşte Ertelemenin Arkasındaki Nedenler!

Tüm bunların yanında yani MiCA’in onayı öncesinde, bazı Avrupa ülkeleri daha katı kripto para düzenlemelerinin gelmesi için çaba sarf ediyor. AB üye ülkeleri buna neden olarak ise kripto para piyasalarının dalgalı geçen son bir yılını gösteriyor.

Örneğin, Fransız politika yapıcılar ve merkez bankası yetkilileri, 2023 yılında kripto para şirketlerinin zorunlu lisanslanması için baskı yapıyor. Bunun, yatırımcıları korumak için zorunlu bir gereklilik olduğunu belirten düzenleyiciler, ilgili düzenlemelerin bir an önce yapılasını istiyor.

Twitter’dan anlık ve hızlı haber akışı için: https://twitter.com/Muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar