Muhabbit

Avrupa Birliği Parlamentosu, Veri Yasası Kapsamında Akıllı Sözleşme Düzenlemesini Kabul Etti!

Akıllı sözleşmeler yasa kapsamına girdi!

Blok zincirinin en önemli çözümlerinden biri olan akıllı sözleşmeler, veri pazarlarına ilişkin daha geniş bir strateji dahilinde Avrupa Birliği çapında düzenlemeye girmeye hazırlanıyor.

Avrupa Parlamentosu, 14 Mart 2023 Salı günü Veri Yasası kapsamınca 500 onaya karşı 23 ret oyuyla yasayı kabul etti. Kabul edilen yasa, mevzuat ve akıllı sözleşmelerle ilgili hükümlerin açıkça kripto para endüstrisine yönelik olmasa da bağlı cihazlardan veya Internet of Things’den (Nesnelerin İnterneti) gelen verilere odaklanıyor. Ancak endüstrideki bazı kişiler Veri Yasasının, kripto para üzerinde geniş kapsamlı oluşabilecek etkileri hakkında endişe ediyor. Akıllı sözleşmelerin DeFi’ın altyapısını oluşturmasından dolayı yasanın açıkça tanımlanması gerektiği savunuldu.

Milletvekili ve Veri Yasası sözcüsü Pilar del Castillo Vera, Strasbourg’taki Avrupa Parlamentosu açılışında mevzuatın en büyük potansiyelinin “mevcut iş modellerini ve süreçlerini optimize etmeye, yeni modellerin gelişimini artırmaya ve böylece yeni değerler ve işler yaratmaya katkıda bulunmak” olduğunu açıkladı.

Veri Yasası Kapsamında Akıllı Sözleşmelerin Yeri

Akıllı sözleşmeler, bir nevi veri paylaşımı sağladığı için Veri Yasasının 30. Maddesi altında düzenlemeye tabi olacak. 30. madde hükümleri arasında “sıkı erişim kontrol mekanizmaları” ve akıllı sözleşmelerin tasarımına entegre ticari sırların korunması da yer alıyor. Ayrıca, işlem mekanizmalarının iptali veya kesintiye uğratma olasılığının da hesaplanması gerekiyor. Milletvekillerinin, bu işlemi hangi koşullar altında izin verileceğine de karar vermesi gerekecek.

Parlamento, Avrupa Komisyonu’nun önerisinde bulunan akıllı sözleşme yazılımındaki zahmetli işlerden bazılarını da kaldırdı. Örneğin, akıllı sözleşme geliştiricilerinin bir AB uygunluk beyanı yayımlamak gibi zaman harcayan bazı uyumluluk süreçlerini izlemeleri gerektiği bazı adımları kaldırdı.

Yapılan oylamadan sonra bir basın toplantısı düzenleyen Avrupa İç Pazar Komisyon Üyesi Thierry Breton şunları söyledi:

“Bu değişiklikler, akıllı sözleşmeler için düzenlenmiş standartları geliştirme olasılığını az çok sınırlayabilir”

Breton ayrıca, işlerlik, uyum standartları ve yasal kesinlik sağlamanın Komisyonun akıllı sözleşme hükümleri için temel gerekçeleri olduğunu belirtti.

Yasa, Parlamento oylamasından sonra şimdi de her AB kurumunun konumunu savunacağı üçlü müzakerelere girecek. Castillo Vera, basın açıklamasında bunun politika yapıcılara akıllı sözleşmelerle ilgili sorunları müzakere etme fırsatı sağlayacağını da sözlerine ekledi.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Borsa haberi için: Borsa Haberleri

Son Yazılar

Exit mobile version