Muhabbit

Avrupa Komisyonu Sermaye Piyasaları Birliği Başkanı: “Kripto Paraların Düzenlenmeye İhtiyacı Var”

Başkan, son gelişmeler sonrası düzenlemenin gerekli olduğunu belirtti.

Kripto Paralar Genel Banka

Kripto Paralar Genel Banka

Avrupa Komisyonu’nda Finansal Hizmetler, Finansal İstikrar ve Sermaye Piyasaları Birliği Başkanı Mairead McGuinness, kripto para birimlerinin düzenlenmesine ilişkin bazı açıklamalarda bulundu.

Kısa süre önce Brüksel’deki bir konuşma için yaptığı yazılı açıklamalarda McGuinness, Celsius Network’ün son zamanlarda para çekme işlemlerini askıya almasının yanı sıra Terra’nın çöküşünün kripto varlık düzenlemesine olan ihtiyacı gösterdiğini söyledi.

Başkan ayrıca Rusya’ya yönelik yaptırımları aşmak için potansiyel olarak kullanılan kripto paralar hakkında devam eden endişelerin de bir faktör olduğunu ekledi.

“İster desteksiz kripto varlık isterse “stabil” para olsunlar, tüm kripto varlıkları ve kripto varlık hizmet sağlayıcılarını düzenlemek gereklidir. Keşke tüm kripto varlık hizmet sağlayıcıları düzenlenmiş kuruluşlar olsaydı ve Avrupa Birliği’nde etkin denetime tabi olsaydı.”

Uzlaşma Gerekli

Başkan, şu anda Avrupa Parlamentosu, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Konseyi tarafından incelenmekte olan düzenleme teklifinin, Kripto Varlıklardaki Piyasalar (MiCA) aracılığıyla Fransız hükümeti altında bir “siyasi uzlaşmayı” tartışmayı planladığını da sözlerine ekledi:

“MiCA kuralları, tüketicinin korunması, piyasa bütünlüğü ve finansal istikrar konusundaki endişeleri gidermek için doğru araç olacaktır. Son gelişmeler göz önüne alındığında bu çok acil bir şey.”

MiCA taslağı önerisine göre, Avrupa Birliği içinde hizmet veren tüm kripto para firmaları muhtemelen aynı kurallara tabi olacak. 

Komisyon, AB içindeki dijital varlıkları düzenlemeye yönelik çalışmalarına ek olarak, 2022 Nisan ayında finansal hizmetler uzmanlarının CBDC’nin potansiyel sunumuna ağırlık vermesi için başlatılan bir konuyu da görüşecek.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version