Muhabbit

Avrupa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı: Kripto Paralar Gerçek Yatırım Değil!

ECB Başkan Yardımcısı, kripto paraların zayıf temellere sahip olduğunu belirtiyor.

Avrupa Merkez Bankası

Avrupa Merkez Bankası

Avrupa Merkez Bankası ECB Başkan Yardımcısı Luis de Guindos, kripto para varlıklarının “gerçek bir yatırım” olarak görülmemesi gerektiğini söyledi. Guindos ayrıca kripto paraların temel değerlerinin farkına varmanın zor olduğunu ve piyasa katılımcılarının daha fazla fiyat dalgalanması için destek vermesi gerektiğini söylüyor.

19 Mayıs tarihinde Bloomberg TV’ye konuşan başkan yardımcısı konu hakkında ayrıca şu açıklamayı gerçekleştirdi:

“Bir yatırımın gerçek temellerinin ne olduğunu bulmakta güçlük çekiyorsanız, yaptığınız şey gerçek bir yatırım değildir. Bu, çok zayıf temellere sahip bir varlık ve çok fazla dalgalanmaya maruz kalacak.”

De Guindos’a göre, mevcut piyasa düşüşü, 2020’nin dördüncü çeyreği ile 2021’in birinci çeyreği arasında kaydedilen ani dalgalanmadan farklı değil. Nitekim, ECB yöneticisi mevcut düşüşün kripto para piyasasının oynaklığının belirtisi olduğunu belirtiyor.

Son günlerde Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin değeri, Elon Musk‘tan gelen açıklamaların yanı sıra daha fazla düzenleyici inceleme riski nedeniyle düşüş gösterdi. Bu oynaklık hakkında daha önce de açıklama yapan ECB, Bitcoin‘in daha geniş sisteme getirdiği risklerin sınırlı göründüğünü belirtmiş ve fiyatlardaki artışın 1600’lerdeki lale çılgınlığı gibi önceki finansal balonları gölgede bıraktığını dile getirmişti.

Mayıs ayının başlarında benzer açıklamada bulunan İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey de kripto para yatırımcılarının paralarını kaybetme ihtimali olduğu konusunda uyarıda bulunmuştu. Bailey, Mayıs ayının başlarında düzenlenen bir konferansta kripto paranın içsel değerden yoksun olduğunu iddia etmişti.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version