BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde: Koronavirüs, Dijital Para Kabulünü Hızlandırdı

Avrupalılar dijitale geçme adımlarını hızlandırdı.

Yayın:

-

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde: Koronavirüs, Dijital Para Kabulünü Hızlandırdı

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, Deutsche Bundesbank tarafından düzenlenen bir çevrim içi konferansta dijital paralar hakkında konuştu.

Merkez Bankası Başkanı Lagarde yaptığı açıklama ile; COVID-19 salgını nedeniyle, Avrupa vatandaşlarının ödeme tercihlerinde dijital sistemi tercih etme oranının artış gösterdiğinden bahsetti. Lagarde, Avrupada her beş vatandaştan dört tanesinin düzenli olarak internet kullandığını dile getirdi. Ayrıca dünyada etkisini gösteren koronavirüs pandemisinin de dijitalleşme sürecine etkisinin büyük olduğunu söyledi. Ayrıca pandemi süreci bitse dahi dijitale olan eğilimin tersine dönmesinin pek olası olmadığını da belirtti.

Lagarde, tüm bu dijitalleşme süreçlerini değerlendirdiklerini ve Avrupa Merkez Bankası yetkililerinin, Avrupa Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) için mevcut planını tartışarak, tüketici tercihlerindeki değişimi ve hızlı dijital eğilimini ele aldıklarını belirtti.  

Dijital Alışveriş

Konferansta son yıllarda istikrarlı bir şekilde büyüyen e-ticaret sisteminin kullanıcılar tarafından fazlasıyla benimsendiğinden bahsedildi. Ayrıca, elektronik ortamda yapılan alışverişlerin Şubat ve Haziran 2020 tarihleri arasında satış hacmi açısından neredeyse %20 artış gösterdiğini buna karşılık mağaza içi alışverişlerinin ise giderek düştüğü açıklandı.

Dijital ödemelerde ölçeklenebilirlik önemli bir konudur ve Lagarde de, rekabetçi kalabilmek için küresel ölçekte ödemelere hakim olmanın önemine değindi. Avrupa Merkez Bankası Başkanı, yabancı ülkelerin dijital ödeme seçeneklerinde kendilerine kıyasla daha önde olduklarını belirtti ve Çin’e bir atıfta bulunarak olarak şunları söyledi:

“Avrupa bu rekabette geride kaldı. Avrupa’da ödemeler entegrasyonunun olmaması, yabancı sağlayıcıların bu konuda öne geçmesi anlamına geliyor. Dijital bir dünyada, tüketiciler devletin parasıyla ödeme yapma olanağına sahip olmalıdır.”

Avrupa Merkez Bankası başkanı, Çin‘in on yıl içinde nakitten mobil ödemeye geçmeyi başardığını ve teknoloji firmalarının da bu dijital trendi ilerletmekte etkili olduğunu ekledi. Lagarde, küresel rekabetin önünde kalmak için bir CBDC uygulanması gerektiğini belirtti.  Avrupa Birliği’nin şu anda daha verimli sınır ötesi ödemeleri ve genel dijital işlemleri kolaylaştırmak için bir merkez bankası dijital para biriminin sistemi ve uygulanabilirliği konusunda çalışmalar gerçekleştirdiklerini söyledi.

Merkez Başkanına göre, Avrupa’da bir CBDC’nin başlatılmasının potansiyel etkilerini inceleyen sonuçlar, önümüzdeki haftalarda açıklanacak.

Diğer Dijital Para Haberleri İçin : Dijital Para Haberleri

Diğer Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Cardano 250.000 $’lık Fon Başlatıyor

Cardano, ekosistemini geliştirmek istiyor.

Yayın:

-

By

Cardano’nun (ADA) arkasındaki teknoloji firması IOHK tarafından, girişimcileri Cardano ekosistemine çekmeye ve ağın merkeziyetini daha fazla yayınlamaya yardımcı olmak için bir kamu fonu başlatıldı.

IOHK yaptığı açıklama ile Cardano için zincir içi yönetişim, hazine ve topluluk inovasyonu dünyasına önemli bir ilk adım olan Project Catalyst’in ilk kamu fonunun lansmanını başlattıklarını duyurdu.

Web sitesi üzerinden açıklama yapan firma, yeni fonun Project Catalyst’in bir parçası olduğundan bahsetti. Firma, ADA topluluğu üyeleri tarafından onaylanan projelere oy vermek ve “ADA” varlıklarını kullanabilecekleri teklifler için ödeme yapmak üzere fon ayıracağını açıkladı. 

Duyuruda, yeni oluşturulacak ilk kamu fonunun, topluluğun faydalanabileceği 250 bin dolar değerinde “ADA” içerdiğinden bahsedildi. Şirket tüm üyelerin fikrini açıkça söyleyebileceği bir sistem oluşturdukları dille getirdi. Kazanan fikirler halka açık bir oylamayla sonucunda belirlenecek ve teklifler bir geliştirme sürecine girecekler.

Fon ile girişimciler önümüzdeki altı ay içinde Cardano ağının üstüne merkezi olmayan uygulamalar ve işletmeler kurmaya teşvik edilecek. Ayrıca pazarlama girişimlerinden altyapı geliştirmeye, iş planlamasından içerik oluşturmaya kadar çok çeşitli fikirler üretilmesi için yoğun bir çaba sarf edileceği aktarıldı.

Topluluk üyeleri, ortaya attıkları projelerini gerçekleştirmek ve gerekli finansmanı sağlayabilmek için birbirleri ile rekabet içinde olacaklar. Böylece yeni ve geliştirilebilir projeler ortay çıkacak.

Açıklamada, projeler için yapılacak “Topluluk Oylaması”nın, blok zincirinin yıl sonuna kadar başlayacak olan Voltaire aşamasının bir parçası olduğu bildirildi.

Cardano Ekosistemi

Firma, Voltaire’in, Cardano ekosisteminde çok önemli bir yapı taşı olacağını belirtti. Çünkü her “ADA” sahibinin platformun gelecekteki gelişimi hakkında kararlar almasına ve ekosistemin büyümesine katkıda bulunmasına izin vereceğini açıkladı. Zincir üzerinde oylama ve hazine sisteminin getirilmesiyle, ağ katılımcıları, Cardano’yu demokratik ve kendi kendini idame ettiren bir şekilde ortak hedeflere ulaşmaya yönlendirmek için hisselerini ve oy haklarını kullanabilecekler.

Oylama ve hazine sistemi, “ADA” sahiplerinin ağın geleceği hakkında doğrudan oy kullanmalarına izin vererek. Bu sistemin Cardano‘nun merkeziyetini artırmasına yardımcı olmak için tasarlandığı bilgisi verildi. 

Son olarak, topluluk üyelerinin, projeleri oluşturulacak olan inovasyon platformunda veya yakında piyasaya sürülecek olan bir mobil uygulamada inceleyebilecekleri açıklaması yapıldı.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

AB, 2024’e Kadar Kapsamlı Bir Kripto Düzenlemesi Yapacak!

Avrupa Birliği, kripto paralara bir düzenleme getirmek istiyor.

Yayın:

-

AB

AB, kripto ve blockchain teknolojisini 2024 yılına kadar ana işlemlerine dahil etmeyi planlıyor.

Reuters’ın Cuma günü bildirdiklerine göre, önümüzdeki dört yıl boyunca Avrupa Birliği, uluslararası para transferleri için blockchain ve dijital varlık kullanımını teşvik edecek yeni düzenlemeler sağlamayı hedefliyor.

Belgenin ayrıntıları şu şekilde:

2024 yılına kadar AB, finans sektöründeki DLT teknolojisinin ve kripto varlıkların alımını mümkün kılan kapsamlı bir düzenleyici çerçeveyi uygulamaya koymalı. Ayrıca bu teknoloji ile ilişkili riskleri de ele almalıdır.

Reuters’a göre, nüfusun neredeyse %80’inin kayıt parayla işlem gördüğünü fark eden Birliğin yönetim birimi olan Avrupa Komisyonu, dijital ödemelerin daha yaygın hale gelmesini istiyor ve hızlı işlem sürelerini hedefliyor.

Komisyonun bildirilen hedefleri arasında, daha fazla verimlilik ve finansal faaliyetlere erişim kolaylığı yer almakta. Bunların hepsi ise verimlilik ile alakalı süreçler. Belgeler, “2024’e kadar, pasaport ve tek noktadan satış lisansı ilkesi, dijital finans için güçlü potansiyele sahip tüm alanlarda uygulanmalıdır.” diyor. Reuters, önümüzdeki yıl hızlı işlem yollarının büyük olasılıkla ciddi bir konu olacağını da sözlerine ekledi.

Corona virüs salgını dünya çapında dijital ödeme arzusunu hızlandırmış olsa da, blockchain ve kripto varlıkları düzenleyicilerin ana konusu oldu. Birçok ülke ödeme altyapılarını düzene koymak amacıyla merkez bankası dijital para birimlerini geliştirmeye başladı bile.

Daha çok kripto para haberi için: Kripto Para Haberleri

Daha çok blockchain haberi için: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.