Muhabbit

Avrupa Merkez Bankası Faiz Kararlarını Açıkladı: Faizler Sabit Tutulacak

Uzun zamandır beklenen FED faiz kararlarının ardından bugün Avrupa Merkez Bankası ile beraber diğer ülkelerin merkez bankaları da faiz kararlarını açıkladılar.

Avrupa Merkez Bankası

Avrupa Merkez Bankası

Bu hafta tüm dünya için ekonomik anlamda hızlı geçiyor. Dün (15.12.2021) açıklanan FED faiz kararlarından sonra, bugün de Avrupa Merkez Bankası ile diğer Avrupa ülkelerine ait merkez bankaları faizler hakkındaki kararlarını açıkladılar.

Hatırlanacağı üzere dün akşam saatlerinde FED, beklentilere paralel olarak faiz oranlarında bir değişikliğe gitmemiş ve oranları %0 ile 0.25 arasında sabit tutacağını açıklamıştı. İlgili haberin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Avrupa Ülkelerinin Kararları Nasıl Oldu?

Bugün ise Avrupa Merkez Bankası ve diğer merkez bankalarından peş peşe açıklamalar geldi.

Türkiye Merkez Bankası politika faizini 100 baz puan indirerek %14’e düşürürken, Avrupa Merkez Bankası FED ile benzer hareket ederek faizlerde değişikliğe gidilmeyeceğini açıkladı. Avrupa Merkez Bankası başkanı Christine Lagarde yaptığı açıklamada 2022 yılı içerisinde de faiz artırımına gidilmeyeceğini öngördüklerini ifade etti. Avrupa Merkez Bankası politika faiz oranları %0.00 olarak devam ettirilecek.

Avrupa’daki diğer ülkelere baktığımızda; Norveç Merkez Bankası’nın politika faizlerini %0.25’den %0.50’ye yükselttiğini görüyoruz. İngiltere Merkez Bankası yine benzer şekilde politika faizlerini %0.1’den %0.25’e çekti. Bir diğer Avrupa ülkesi olan İsviçre’ye baktığımızda ise, politika faizlerinin değiştirilmeyerek -%0.75’de sabit tutulduğunu görüyoruz.

Diğer Ülkelerden Gelen Açıklamalar

Diğer bazı ülkelerdeki politika faizlerine de kısaca göz gezdirecek olursak:

FED başta olmak üzere tüm dünya tarafından merakla beklenen merkez bankası açıklamaları böylelikle şimdilik sonuca bağlanmış oldu.

Kripto para piyasası özeline bakacak olursak, yüksek oranda faiz artırımlarına gidilmemesi ve genel anlamda politika faizlerinin sabit tutulması ile ekosistem bir nebze rahatlamış durumda. Yatırımcılar yatırımlarına devam ederken bugün itibarıyla piyasada yeşil mumlar yandığı gözlemleniyor.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version