Muhabbit

Avrupa Merkez Bankası Faiz Oranlarını Açıkladı!

ABD pazarının karşılaştığı benzer enflasyon artışlarını yaşamamız pek olası değil

avrupa merkez bankası

avrupa merkez bankası

Avrupa’da yükselen enflasyon tehditi devam ederken, Avrupa Merkez Bankası (ECB) farklı bir yaklaşım benimsedi. ECB Başkanı Christine Lagarde, enflasyonu kısa vadeli bir sorun olarak değerlendirdi ve ECB son toplantısında faiz oranlarını sabit tutma kararı aldı.

Buna göre, politika faizi sıfır, mevduat faizi yüzde eksi 0.50 ve marjinal fonlama faizi de yüzde 0.25’te sabit bırakıldı.

Avrupa’da Son 25 Yılın En Yüksek Enflasyonu!

Avrupa’da yükselen enflasyon oranları göz önüne alındığında alınan karar sürpriz oldu. Yıllık enflasyon Avrupa’da ocak ayı için %5,1 olarak kaydedildi ve ekonomistlerin ocak ayı için %4,4 enflasyon tahminini geride bıraktı. Bu oranlar 1997 yılından itibaren kaydedilen en yüksek enflasyon seviyesi oldu.

Christine Lagarde

Enflasyonun Nedeni Enerji Krizleri

Christine Lagarde, enflasyonun beklenmedik şekilde yukarı yöneldiğini ancak yıl sonuna kadar tekrar gerileceğini ifade etti. Ocak ayındaki enflasyonun ana nedeni olarak da enerjide yaşanan krizlere dikkat çekti. Ayrıca enflasyonla ilgili kesin bir yargı için mart ve haziran aylarının önemli olduğunu belirtti. Faiz artışı konusunda gerekli koşullar oluşmadan net kararlar alınamayacağını ve net tahvil alımları durana kadar faizlerin artırılmayacağının altını çizdi.

Enflasyon konusunda çok kapsamlı ve derinlemesine bir tartışma yaptık. Son verilere ve bunun orta vadede etkisine odaklandık. ABD pazarının karşılaştığı benzer enflasyon artışlarını yaşamamız pek olası değil

Christine Lagarde

Banka Politikası Kripto Varlıklar İçin Ne Anlama Geliyor?

Federal Reserve (FED) son iki aydır birçok kez faiz artırımı için 2022 Mart ayını işaret ediyor. Bildiğiniz gibi ABD’de aralık ayında yüzde 7 ile son 40 yılın en yüksek seviyesine ulaşan enflasyonla mücadele etmek için mart ayı çok önemli. Bu gelişmeler hem kripto para sektörü hem de geleneksel piyasaların hareket yönünü etkileme gücüne sahip.

Bitcoin, 21 milyonluk sabit arzı nedeniyle yatırımcılar için bir enflasyon koruması olarak görülüyor. Bu nedenle, yüksek enflasyonla ilgili haber ve gelişmeler tarihsel olarak fiyatları yukarı çekerken, yüksek faiz oranlarına ilişkin endişeler aynı yönde hareket almıyor.

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version