Muhabbit

Avrupa Merkez Bankası’ndan Stablecoin ve Madencilik Alanında Acil Eylem Planları!

Presight Capital’in kripto para girişimi danışmanı Patrick Hansen ise 12 Temmuz’da ECB’nin finansal riskleri ne olarak değerlendirdiğini belirten raporunu paylaştı.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), düzenlemeleri kapsamlı olarak bölge genelinde uygulamadan önce kripto para endüstrisi hakkındaki incelemelerini yayımladı.

Presight Capital’in kripto para girişimi danışmanı Patrick Hansen ise 12 Temmuz’da ECB’nin finansal riskleri ne olarak değerlendirdiğini belirten raporunu paylaştı.

İlginizi çekebilir: Avrupa Merkez Bankası, Kripto Paraların Düzenlenmesi İçin Yeni Bir Hazırlık Yapıyor!

ECB, dijital varlık piyasalarının hızla geliştiğini kabul ederek, mevcut trendler devam ederse kripto varlıkların finansal istikrar için risk oluşturacağını ve bu nedenle etkili bir şekilde düzenlenmesi ve denetlenmesi gerektiğini iddia etti. Merkez bankaları için bu alanda üç endişe nedeni var; kripto paraların iklim riski, merkeziyetsiz finans (DeFi) ve stablecoinler.

‘Olası’ Kripto Para Madenciliği Yasağı

Raporda ele alınan ilk endişe kripto paraların risk iklimiyle ilgiliydi. Bu konuda yapılan benzetmeye göre “elektrikli aracın kripto versiyonunun teşvik edilmesi” ya da “fosil yakıt versiyonunun yasaklanması” arasında bir seçimden bahsedildi. Bu aslında, Bitcoin ağını çalıştıran proof of work (PoW) konsensüs mekanizması yerine Ethereum’un şimdilerde geçmek üzere olduğu proof of stake (PoS) konsensüs mekanizması arasındaki seçimi ifade ediyor.

ECB, kamu yetkililerinin müdahaleci bir yaklaşım benimsemelerinin “pek ihtimal dahilinde olmadığını” belirtti. (Bu yüzden yetkililer tarafından bir politika eylemi muhtemeldir.)

Bir sonraki konu DeFi’deydi ve ECB, çoğu protokolün aslında merkezileştirildiğine dikkat çekti. Uniswap’ı ilk yatırımcıların ve balinaların kontrol ettiğini iddia eden bir örnek verdi ve “toplam token sahibi adreslerinin %1’i, toplam token arzının yaklaşık %97’sini elinde tutuyor.” dedi.

Aslında, bir merkez bankasının bir ülkenin para birimi üzerindeki sıkı kontrolü tam olarak budur, bu yüzden bu nokta tartışmalı olarak kabul edilebilir.

‘Stabil Olmayan’ Stablecoinler

Bir sonraki endişe nedeni, ECB’nin 2021’in başından beri veto etmeye çalıştığı ve Terra ekosisteminden ve son çöküşten bariz bir örnek oluşturan stablecoin’lerle ilgiliydi.

“TerraUSD’nin çöküşü ve Tether’in geçici olarak de-pegging yapması örneğinde olduğu gibi son gelişmeler stablecoinlerin aslında stabil olmadığını gösteriyor.”

Raporda, stablecoinlerin acil bir şekilde düzenleyici çerçeveye getirilmesi gerektiği ve AB’nin önerdiği MiCA yasalarının acilen uygulanması gerektiği belirtildi. Fakat ECB; ekonomik politika müdahalesinden, para basma mekanizmaları nedeniyle fiat para birimlerinin oynaklığı ile büyüyen devalüasyondan bahsetmedi ve aralarında bir karşılaştırma yapmaktan da çekindi. Özellikle euro bu hafta neredeyse yirmi yıldır ilk kez USD karşısındaki dengeli paritesini koruyamadı.

Daha Fazla Bitcoin Haberleri İçin: Bitcoin Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version