Muhabbit

Avustralyalı Senatör, Kripto Paraların Düzenlenmesi İle İlgili Yeni Bir Taslak Yayımladı!

Avustralyalı Senatör, dijital varlık borsalarını düzenlemeyi amaçlayan Dijital Varlıklar, Bill 2022’nin yeni bir taslağını yayımladı.

Avustralya Liberal Senatörü Andrew Bragg, kripto para borsalarını düzenlemeyi amaçlayan Dijital Varlıklar (Piyasa Düzenlemesi) 2022’nin yeni bir taslağını yayımladı.

Yeni yasanın, Avustralya pazarı için etkili bir düzenleyici çerçeve sağlamayı amaçladığı belirtiliyor. Yasa ayrıca, borsalar, dijital varlık saklama hizmetleri, stablecoin ihraççıları gibi bazı girişimleri hedef alıyor.

Kısa süre önce yayımlanan bir bildiride Bragg, konu hakkında şu ifadelere yer verdi:

“Avustralya küresel dijital varlık düzenleme yarışına ayak uydurmalı. Parlamento yasal reform için tüm şartları zorlamalı.”

Bilindiği üzere Avustralya Merkez Bankası (RBA), merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) için iş modellerini ve yenilikçi kullanım örneklerini keşfetmek için bir yıl sürecek bir çalışma başlattı.

İlginizi çekebilir: CBDC Nedir?

CBDC’ler, bir ülkenin fiat para biriminin dijital biçimini temsil ettiğinden, doğrudan ülkenin merkez bankası tarafından kontrol edilir. Ayrıca CBDC’ler, ulusal kredi ve hükümet gücü tarafından da desteklenmektedir.

Liberal senatör, küresel bir ekonomi olarak Avustralya’nın CBDC‘si konusunun model özelliklere sahip olduğunu belirtiyor. Bu nedenle senatör, ilgili riskleri yönetmek ve ek gerekliliklerin yerine getirilmesini zorunlu kılmak için bazı yasaların hazırlanması gerektiğini dile getirdi.

Ancak Andrew Bragg, yalnızca bilgi hazırlamanın ve toplamanın yeterli olmayacağını ve Avustralya’nın gizlilik endişelerini yönetememesi durumunda, CBDC’ye sahip olmasının bir fayda sağlamayacağını belirtti.

Dijital Varlıklar Kontrol Altında Olmalı

Avustralya son dönemlerde kripto para alanında attığı adımlar ile bu alanda teknolojinin gerisinde kalmak istemediğini belirtiyor. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz mart ayında hükümet, ülkenin büyüyen dijital varlık endüstrisi için bir lisanslama ve saklama önlemleri konulu mevzuat çıkarma planlarını duyurmuştu.

Hükümet ayrıca bu gelişmekte olan varlık sınıfının vergilendirilmesine yönelik olası değişiklikleri de duyurdu.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz

Son Yazılar

Exit mobile version