Muhabbit

BLOCKCHAIN

Bağımsız Müzisyenler ve Sanatçılar İçin NFT Ezber Bozabilir!

NFT’lerin sunduğu benzersiz ve değerli ödül sistemi, müzisyenler için devrim niteliğinde olabilir!

Clock
Paylaş
Bağımsız Müzisyenler ve Sanatçılar İçin NFT Ezber Bozabilir!

NFT’lere olan ilgi her geçen gün artmaya devam ediyor. Bazı insanlar NFT’nin bir değeri olmadığına inansa da gelişen ve değişen teknolojide NFT’ler, sanat camiasında yavaş yavaş yerini almaya başlıyor.

Mark Cuban ve Gary Vee gibi önde gelen iş adamları ve medya patronları, NFT’lerin sanat camiasında büyük bir rolü olduğunu savunuyor. Bununla beraber her hafta yeni NFT borsaları ve pazar yerleri açılmaya devam ediyor.

Popüler sanatçıların da ilgisi oldukça yoğun gözüküyor. Örneğin, Hip hop sanatçısı olan Jay-Z’nin Twitter profil resmi bir NFT koleksiyonu olan 10.000 adetle sınırlı 8 bit tarzındaki CryptoPunk avatarı.

Screenshot 2 - Bağımsız Müzisyenler ve Sanatçılar İçin NFT Ezber Bozabilir!

NFT’lerin müzik endüstrisi üzerinde etkisi gün geçtikçe büyüyor. NFT’ler, gelir elde etmek için müzisyenlere yeni bir yol sağlıyor. Aynı zamanda spor takımlarının fan “token”ları gibi sanatçı, hayranlarıyla etkileşim içinde kalmış oluyor.

NFT’ler Müzisyenlere Neden Cazip Geliyor?

NFT’ler müzisyenlere çekici geliyor çünkü oldukça yüksek fiyatlara satılıyor. Kings of Leon ve Steve Aoki gibi sanatçılar NFT’lerini milyonlarca dolara sattılar. Vérité ve Zack Fox gibi daha az bilinen sanatçılar bile NFT satarak on binlerce USD kazandılar. Başka bir örnek daha vermek gerekirse sanatçı Young and Sick, NFT’sini 865,000 dolara sattığında Instagram’da yalnızca 27.000 takipçisi vardı.

Bu sayılar sanatçılar için oldukça tatmin edici çünkü sanatçılar müzik platformlarında 1 dinlenme başına 0,003 ile 0,005 USD kazanıyorlar.

COVID ile beraber konserlerden ve etkinliklerden gelen para akışı kesilince yeni alternatif yollar oluşmaya başladı. Bununla beraber NFT furyasını değerlendirebilen sanatçılar kendilerine harika bir gelir kapısı sağlamış oldu.

Müzisyenler için NFT

Müzisyenler oluşturdukları NFT’lerin kontratına veya sözleşmesine ek maddeler ekleyebilir. Bu maddeler, bir hayranla yapılan bire bir görüntülü görüşmede yada fiziksel ürünler olabilir. Hatta sanatçı isterse bir şarkının kısmi sahipliğini bile verebilir. Bu durum NFT’leri özel kılar çünkü artık sanatçılar şarkılarını öz sermaye yatırımı olarak değerlendirebilir. Bir NFT oluşturabilir ve bir şarkının %30 sahipliğini verebilirler.

Bitcoin haberleri için: Bitcoin Haberleri

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar