Muhabbit

Bakkt ve CME Bitcoin Vadelileri Tarihi Zirvede!

CME Vadelileri’nde açık pozisyon miktarı 817 milyon $’a kadar yükseliş gösterirken, geçtiğimiz aylardaki durgunluk son bulmuş görünüyor.

CME Group ve Bakkt

Kurumsallara vadeli işlem hizmeti veren CME Group’un ve Bakkt’ın Bitcoin Vadelileri’nde tarihi zirve yaşanıyor.

CME Vadelileri’nde açık pozisyon miktarı 817 milyon $’a kadar yükseliş gösterirken, geçtiğimiz aylardaki durgunluk son bulmuş görünüyor.

Haziran ve özellikle Temmuz aylarında iki platformda da büyük bir sessizlik hakimken, son gelen rakamlar rekor kırdı. Gelmiş geçmiş en yüksek açık pozisyon miktarına ulaşan platformlar kendi rekorlarını tazeledi.

Bakkt tarafında açık pozisyon miktarı CME ile kıyaslanamayacak derecede düşüş olsa da platform kendi rekorunu kırmış durumda.

23.5 milyon $’lık açık pozisyon miktarı ile kendi rekorunu kıran Bakkt geçtiğimiz günlerde hiç pozisyon açılmadığı ve adeta sinek avladığı iddiaları ile gündeme gelmişti.

Sadece kurumsallara hizmet eden borsalarda değil, BitMEX, Huobi, FTX, Binance ve OKEx gibi birçok borsada da benzer hacimler görülmüş durumda. Bitcoin tarafında ser hareketliliğin ve fiyatın 10.000 $’ın üzerine hacimli bir şekilde atılması ile birlikte türev piyasa hacimlerinde açık pozisyon miktarı gittikçe artmakta.

İlk gün yaşanan sert fiyat yükselişi ile birlikte türev piyasalarda 1 milyar $’a yakın short pozisyon tasfiye edilmişti. Boğaların iştahının devam etmesi halinde short pozisyonlar için yeni bir tasfiye gerçekleşebilir.

Son Yazılar

Exit mobile version